Спільно з мужнім брендом Козацька Рада 24 канал запускає спецпроєкт "Зброя перемоги", в рамках якого розкриємо більше цікавих деталей про зброю, що вже допомагає українським військовим на полі бою та збільшує кількість втрат ворога.

Ви можете не тільки спостерігати за статистикою й новинами з фронту, але й наближати перемогу України. Так, бренд "Козацька Рада" запускає благодійну ініціативу "За перемогу задонать!" та з продажу кожної пляшки напоїв перераховує 10 гривень до фонду "Повернись живим".

Все, що потрібно – зареєструвати код з акцизної марки продукту на сайті, після чого ви автоматично долучитесь до доброї справи та задонатите на українську армію. На кожного учасника ініціативи чекають оригінальні тости, що піднімають бойовий дух, а також позначки-відзнаки, що підтверджують донати для ЗСУ.

Роль артилерії на війні

Щоб сповна оцінити необхідність в гаубицях, варто зрозуміти, що у повномасштабній війні, яку Росія розпочала проти України, артилерія – це основа. Окупанти за добу випускають від 6 до 12 тисяч снарядів. Аби справлятися із такими атаками, потрібно мати далекобійні артилерійські системи, здатні знищувати ворога з великої відстані. Адже в таких дуелях на фронті все просто – перемагає той, хто може стріляти дальше.

Наразі в арсеналі України є чимало артилерійських систем. ЗСУ мають найунікальніший спектр зброї у світі, починаючи від причіпних гаубиць і закінчуючи самохідними артилерійськими установками. Всі великі калібри трощать живу силу ворога, укріплені позиції, важку бронетехніку та підтримують вогнем наступ української піхоти.

Коротко про історію створення M777

Першою системою зразка НАТО 155-го калібру, яка надійшла на озброєння ЗСУ, стала саме легка буксирована гаубиця М777. Над її розробкою почали працювати ще у 2004 році. Тоді за створення взялися фахівці британської компанії Vickers Shipbuilding and Engineering. Інженери прагнули створити легку артилерійську установку, аби її можна було легко та швидко транспортувати.

Американська гаубиця М777 зручна у транспортуванні / Фото Міноборони США

Сьогодні ж виготовленням та покращенням гаубиць М777 займається BAE Systems Global Combat Systems Munitions Ltd. Це найбільший в Європі оборонний підрядник, що спеціалізується на розробці військової та аерокосмічної техніки. Серед проєктів компанії – чимало знаменитої зброї, зокрема такий шедевр як F-35 Lightning II.

Саме фахівці BAE Systems Global Combat Systems Munitions Ltd вирішили зібрати артилерійську систему, яка на 70% складається з американських деталей. Це дуже спрощує проблеми ремонту та обслуговування. Крім цього, вони змінили конструкцію та додали сучасні технології, що допомогло М777 замінити свою попередницю – гаубицю М198, що раніше була на озброєнні США.

Нова установка отримала низку переваг. Зокрема, М777 швидша і на 42% легша. Завдяки цьому гаубицю можна транспортувати навіть гелікоптером просто на поле бою. М777 простіша в обслуговуванні та має збільшений ресурс використання. Хоча дальність стрільби така сама як в М198.

Тактико-технічні характеристики

Важить М777 всього лише 4 тонни. І це суттєва перевага, адже чим менша вага – тим дешевше і легше транспортування. Попри те, що на поле бою її можна доставляти навіть гелікоптерами, найчастіше все ж використовується добре перевірений метод – буксирування.

Снаряди 155 калібру можуть вилітати зі ствола на відстань до 40 кілометрів. Це, до слова, значно більші показники, ніж може видавати російська артилерія.

М777 можна транспортувати навіть гелікоптером / Фото Міноборони США

Цифрові системи дозволяють екіпажу обирати зручний для них метод стрільби. Все залежить від специфіки бою: умов, місцевості, рельєфу та завдань.

В інтенсивному режимі гаубиця може випускати по 5 снарядів на хвилину, в максимальному – 7. Щодо екіпажу, то для обслуговування та ефективної роботи потрібно 8 людей, а це чимала кількість як для причіпної гаубиці.

Дальність стрільби та снаряди

Дальність стрільби залежить від снарядів, які використовують артилеристи. Оскільки це зброя зразка НАТО, то асортимент вибору доволі широкий:

  • М107 – осколково-фугасний снаряд американського виробництва, що використовується для стрільби на відстані не далі 21 кілометра;

  • М795 – теж осколково-фугасний боєприпас. Його можна назвати покращеною версією М107, адже летить він набагато дальше. Ці снаряди можна метати на відстань до 23 кілометрів;

  • ERFB – далекобійний уламково-фугасний снаряд з поліпшеною аеродинамікою, який дозволяє вести ефективний вогонь на відстань до 30 кілометрів;

  • М982 Excalibur – це надточний снаряд, керований GPS-системами. Його технологічність дозволяє влучати навіть в окоп з відстані у 40 кілометрів. Однак і ціна відповідна: один снаряд коштує щонайменше 112 тисяч доларів.

Цифрові можливості М777

Варто зазначити, що М777 мають різні комплектації, починаючи від базових версій з механічно-оптичними прицілами та способами наведення на ціль і закінчуючи нафаршированими технологічними начинками, як-от можливість самостійно визначати своє положення в просторі. Завдяки цьому гаубиця швидше та легше наводиться на ціль, адже всі обрахунки роблять цифрові системи, а не людина.

Управління гаубицею М777 / Фото US Army

Цифрова система управління вогнем самостійно обраховує всі параметри, необхідні для наведення на ціль:

  • траєкторію польоту,
  • визначення швидкості руху снаряда,
  • різноманітні балістичні показники.

Всі ці технології дозволяють привести М777 з похідного положення у бойове всього лише за 3 хвилини. У деяких випадках ворожі артилеристи навіть не встигнуть розпочати контрбатарейну боротьбу.

Аби ворогу було важче визначити положення причіпної гаубиці, балістичний комп'ютер може коригувати кожен окремий снаряд, який вилітає зі ствола. Це дозволяє гарантовано влучати в ціль. Та й загалом зброя НАТО створена для точних ударів, а не для засипання тисячами снарядів, які не завжди влучають в потрібну точку.

Американська гаубиця М777 встигла показати і добре зарекомендувати себе в багатьох гарячих точках. Зокрема, цю зброю використовували в Афганістані, Іраку, Ірані, Сирії, Ємені, а з початком 2022-го вона ефективно допомагає артилеристам ЗСУ протистояти російським окупантам. Потужність, швидкість і далекобійність гаубиці дають змогу з легкістю перетворювати російських загарбників на добриво та наближати перемогу України.