Спільно з мужнім брендом Козацька Рада 24 канал запустив серію матеріалів "Зброя перемоги". У рамках спецпроєкту розповідаємо про техніку, яка допомагає ЗСУ боронити Україну. Зокрема, американські установки, що вже є в нашому арсеналі.

Читайте також Артилерія – наша основа: як німецька техніка допоможе посилити можливості ЗСУ

Та поки західні партнери передають чергову допомогу, у кожного є можливість підтримати українських захисників та захисниць. Козацька Рада пропонує долучитись до ініціативи "За перемогу задонать!".

Кожен на своєму фронті допомагає протистояти ворогу. А ЗСУ завдяки американським М142 HIMARS активно знищують російські склади з боєприпасами, чим наводять жаху на окупантів. На що здатна ця потужна і точна РСЗВ – розповідаємо в матеріалі.

Історія створення та використання HIMARS

Над створенням цієї РСЗВ працювали фахівці компанії Lockheed Martin. Це американська корпорація, що спеціалізується на авіабудівництві. Інженери Lockheed Martin сьогодні займаються виробництвом літаків класу F. Однак у них є й підрозділ, який розробляє і модернізує наземну військову техніку.

Створювати М142 HIMARS почали ще в середині 1990-их років і вже на початку "нульових" РСЗВ пройшла всі необхідні випробування, аби стати на озброєння армії США. Відтоді пускова установка брала участь практично у всіх протистояннях, де були американські військові: Афганістан, Ірак, кампанії в Перській затоці і Сирії.

HIMARS вже є й на озброєнні України / Фото Міністерства оборони США

Вже з 2022 року, з початком повномасштабного вторгнення Росії на територію України, ці РСЗВ працюють і на ЗСУ. Лише за один місяць використання HIMARS наші захисники й захисниці знищили близько сотні російських складів та штабів. А це значно вплинуло на забезпечення армії окупантів та ускладнило їм логістичні процеси на фронті.

Цікаво Чи може німецький ЗРК закрити українське небо: всі переваги цієї техніки

Тактико-технічні характеристики M142 HIMARS

Загалом М142 HIMARS – це високоточна і високомобільна ракетна система, призначена для знищення районів зосередження ворога, засобів ППО, важкої броньованої техніки та складів.

В Україні її найчастіше використовують для ударів по тилу на тимчасово окупованих територіях. Завдяки точності, потужності та ефективності така зброя дає нашим військовим можливість просуватися вперед.

Важить цей "звір" трохи більше 16 тонн. Габарити в нього теж доволі немаленькі: 7 метрів у довжину, понад 3 метри заввишки і майже 2,5 метра в ширину. Незважаючи на те, що ця РСЗВ достатньо велика, вона ще й дуже швидка і маневрена. Двигун може розганяти її до 85 кілометрів на годину, а запас ходу при цьому пів тисячі кілометрів!

Дальність ураження теж неймовірна: від 80 до 300 кілометрів! Це залежить від боєприпасів, які вилітають із пускової установки.

HIMARS – високоточна РСЗВ / Фото Міністерства оборони США

Для обслуговування такої системи потрібно всього лише троє людей: водій, оператор і стрілець.

Можливості HIMARS

Далекобійність використання HIMARS залежить від того, які снаряди мають оператори цього комплексу. Звичайний, стандартний боєприпас – це ракети M30/31 GMLRS. Вони б'ють залпом із 6 снарядів на відстань до 80 кілометрів. І це всього лише за хвилину!

Керовані реактивні снаряди також виготовляють в компанії Lockheed Martin. Їхня технологічність забезпечує безкомпромісну точність.

Якими є HIMARS у бою: дивіться відео

Якщо ж дальності у 70 – 80 кілометрів вже не вистачає, тобто ціль перебуває на більшій відстані, систему можна зарядити ракетами іншого класу. Щоправда, М142 HIMARS може запускати лише одну таку ракету, а потім потребуватиме перезарядки.

Зокрема, MGM-140 ATACMS – майже 4-метрова ракета – вилітає з пускової установки на швидкості в 1500 метрів на секунду і з легкістю долає відстань у 300 кілометрів. Якщо М30/31 призначені для важкої техніки та укріплених позицій, то з допомогою ATACMS практично будь-яке укріплення чи укриття складеться від удару як картковий будиночок.

Ця ракета, до слова, має 5 модифікацій. В них різні бойова частина і дальність. Та якщо 300 кілометрів – це поки табу для ЗСУ, то ракети на 165 кілометрів – цілком реальна можливість.

Однак це не всі переваги HIMARS. За допомогою американського РСЗВ можна вражати ворога на відстані в пів тисячі кілометрів. Все завдяки експериментальній ракеті Precision Strike Missile. Це вже дуже серйозна зброя, але її немає ні в кого, крім США.

Читайте також На варті берегів України: як протикорабельні комплекси стримують російський флот

HIMARS vs "Град": чим відрізняються РСЗВ в арсеналах України і Росії

Найбільшою перевагою М142 HIMARS є його точність. Цифрові системи можуть самостійно визначати своє положення в просторі, що дозволяє швидко наводитися на ціль. І на це потрібно менше 1 хвилини, що доволі швидко, як для РСЗВ. Самі ж ракети, покидаючи пускову установку, керуються супутниковою навігацією. Перехопити снаряд доволі важко, тож він гарантовано влучить у ціль.

Точність настільки хірургічна, що одна ракета пробиває діру на відстані у 80 кілометрів, а інша може влучити у той самий отвір. Про це говорять українські військові, які вже ефективно знищують російські цілі на полі бою. Для того, щоб розуміти масштаби точності: радянська РСЗВ "Град", якою сьогодні користуються росіяни, має радіус відхилення в 1 кілометр. Точність М142 HIMARS – до 1 метра.

Крім того, радянські РСЗВ вимагають надійного встановлення на заздалегідь підготовлених позиціях, мають обмежену дальність використання (орієнтовно 40 кілометрів, якщо говорити за "Град"), а оператори самостійно прораховують траєкторію польоту снарядів та координати цілі.

Для М142 HIMARS це зовсім не проблема. Адже балістичний комп'ютер робить ці обрахунки самостійно. Пуск можна здійснювати з будь-якої позиції, за будь-якої погоди чи часу доби.

HIMARS має в рази кращі характеристики, ніж радянські "Гради" / Фото Міністерства оборони США

Безумовно, така техніка як M142 HIMARS значно спрощує роботу нашим військовим і допомагає ефективно знищувати цілі окупантів. До слова, час розгортання американських РСЗВ складає менше хвилини. Ще 60 секунд знадобиться, щоб випустити весь звій залп і так само швидко покинути вогневу позицію. За ці лічені хвилини ворог не встигне ні оговтатись, ні навести свої системи, ні тим паче – дати залп у відповідь.