Вибори біля лінії фронту: "Венеційка" дала рекомендації щодо законопроєкту

14 грудня 2021, 23:31
Читать новость на русском

Венеціанська комісія видала рекомендації Україні щодо законопроєкту про вибори у небезпечній близькості від лінії розмежування. Стверджують, що є моменти, які порушують конституційність. Їх слід виправити.

Комісія та Бюро демократичних інститутів та прав людини привітали ініціативу про поправки до законодавства, яке стосується проведення або непроведення виборів на "складних територіях".

До речі Законопроєкт про місцевий референдум направили до Венеційської комісії

Мовиться про законопроєкт "Про вдосконалення процедури встановлення неможливості проведення загальнодержавних та місцевих виборів, всеукраїнського та місцевого референдумів на окремих територіях та виборчих дільницях".

Ініціативу створили як реакцію на критику через рішення не проводити місцеві вибори 2020 року у 18 територіальних громадах.

Зверніть увагу! У серпні 2020 року ЦВК визначила перелік територіальних громад Донецької та Луганської областей, на території яких неможливо провести вибори. У списку їх було 18. Виборів там так і не провели. В ОБСЄ вважали, що рішення було не надто прозорим та порушувало права людини.

Висновки Венеційської комісії

Наголосили, що право на участь у виборах, без сумніву, є одним з найважливіших політичних прав людини. Проте держава може приймати рішення про тимчасове призупинення виборів з міркувань безпеки.

Водночас, коли це відбувається тривалий час, то може призвести до необґрунтованого порушення права голосу та бути обраним. Тому рішення про непроведення виборів має зберігати всеосяжні принципи верховенства закону.

Є моменти, що порушують конституційність

Зазначили, що треба чітко вказати: захист виборчих прав має першочергове значення. Тобто будь-які винятки, коли вибори не проводять, мають бути добре обґрунтовані та підлягати ефективному судовому контролю. Тому констатували, що проєкт поправок необхідно доопрацювати для відповідності цим вимогам.

Також додали, що ініціатива містить положення, які відхиляються від міжнародних стандартів та порушують можливі питання конституційності.

Необхідно привести проєкт поправок у відповідність до міжнародних стандартів, щоб усунути недоліки, виявлені на попередніх виборах, та створити всеосяжний, послідовний та правовий механізм, який збереже незалежність та об'єктивність,
– наголосили у комісії.

Інші рекомендації

Крім загального висновку, Венеційська комісія дала прямі рекомендації, що варто виправити у законопроєкті.

  • Прописати, що будь-які заходи, які обмежують право голосу, мають бути пропорційними та тимчасовими. Чітко констатувати: коли приймають рішення про неможливість проведення виборів, мають повністю вивчити альтернативні заходи.
  • Забезпечити адекватну участь ЦВК у прийнятті рішень, навіть якщо їх приймають безпосередньо РНБО та президент. Слід подбати про міжвідомче співробітництво, залучення відповідних експертів та консультації з громадськістю.
  • Будь-яке рішення про не проведення виборів, референдумів чи голосування на певних територіях має бути всебічно та послідовно аргументовано у письмовій формі та своєчасно опубліковано.
  • Основні критерії оцінки щодо проведення чи скасування виборів парламент має визначати після консультацій з ЦВК, РНБО, громадянським суспільством.
  • Необхідно надати учасникам виборчого процесу доступ до ефективної системи судового оскарження рішень щодо невиконання вимог виборів.