Вільно і чесно: на Заході прокоментували вибори президента України
Перший тур виборів президента України на Заході назвали демократичним. За остаточними даними екзит-полів та за підрахунками більшої частини голосів, на виборах лідирує Володимир Зеленський, а до другого туру з ним проходить Петро Порошенко.
"Не дивлячись на те, що можуть бути окремі проблеми, в цілому все вказує на те, що це – демократичні вибори", – заявив спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер.
Читайте також: Вибори президента України 2019: перші офіційні результати
"З іншого боку, щоб забезпечити успішні демократичні вибори, необхідно, щоб вони були чесними. Для цього потрібно бути впевненими, що це реальні голоси і що люди, які проголосували, – це реальні виборці", – додав він.
Волкер сподівається на активізацію роботи щодо мінських угод після обрання нового президента України.
Я сподіваюся, що вибори українського президента відкриють нові можливості для врегулювання і ми побачимо додаткові зусилля в цьому напрямку,
– заявив представник США.
Реакція ЄС
У Євросоюзі ж нічого не хочуть коментувати до звіту Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ), пише "Європейська правда".
"Ми дуже ретельно спостерігаємо за президентськими виборами в Україні і очікуємо на попередню оцінку Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ), який буде опублікований сьогодні по обіді, і ми плануємо реагувати вже тоді. БДІПЛ ОБСЄ надіслало значну кількість спостерігачів до країни, і це те, що ми будемо враховувати, реагуючи", – зазначила речниця зовнішньополітичної служби ЄС Майя Косьянчич.
Голова делегації Європарламенту із спостереження за виборами Даріуш Росаті заявив, що перший тур виборів був конкурентним, оскільки жоден кандидат не міг бути чітко визначений як ймовірний переможець. А голосування проходило у складному контексті, зокрема, через ситуацію в Криму та у східних регіонах, додав Росаті.
Вибір кандидатів був, щонайменше, великим і різноманітним, представляв широкий спектр політичних альтернатив, хоча лише 5 з 39 кандидатів були жінками,
– сказав євродепутат.
Однак спостерігачі вказали на низку недоліків:
- єдиний виборчий кодекс не був прийнятий вчасно, незважаючи на давнє зобов'язання української влади;
- повідомлялося про випадки купівлі голосів та нецільового використання адміністративного ресурсу;
- нейтралітет деяких високопосадовців ставиться під сумнів через їхню передвиборчу діяльність.
- Явно незбалансований і нерівний доступ кандидатів до ЗМІ, підкріплений упередженим висвітленням певних кандидатів і кампанії;
- між кандидатами не було справжньої дискусії;
- процес залишався надто громіздким, тривалим і складним для великої кількості виборців щодо реєстрації або голосування, від внутрішніх трудових мігрантів до українців, які проживають за кордоном.
Євродепутати відзначили, що дезінформація відіграла важливу роль у цій кампанії, хоча неможливо точно оцінити та кількісно визначити її вплив на виборців.
Реакція Ангели Меркель та Німеччини
Канцлер Німеччини Ангела Меркель привітала Порошенка з виходом у другий тур президентської кампанії, заявили у прес-службі глави держави.
Про що говорили Меркель з Порошенко по телефону?
- Було відзначено чесність та змагальність виборчого процесу в Україні.
- Політики обмінялися думками щодо подальших кроків, зокрема у межах Нормандського формату, для активізації мирного процесу з втілення в життя мінських домовленостей, звільнення заручників Кремля, а також щодо розгортання миротворчої місії під егідою ООН на території окупованого Донбасу.
- Порошенко подякував Меркель за особливу увагу до ситуації в Україні.
- Сторони обговорили подальші двосторонні контакти на найвищому рівні.
Великий розрив між Петром Порошенком і Володимиром Зеленським у Бундестазі трактують як зменшення довіри до політичних еліт в Україні. А от щодо лідера першого туру українських перегонів, то голова фракції "Християнської партії" Давід Вадефуль висловив стурбованість його недосвідченістю.
Зеленський повинен протягом наступних трьох тижнів до голосування конкретно вказати, за що він виступає та яка команда політиків буде його підтримувати. Україна не може дозволити собі покладатися на недосвідчене керівництво в конфлікті з Росією і в її важкій економічній і соціальній ситуації,
– голова фракції Християнської партії Німеччини Давід Вадефуль.
Реакція Канади
У Канадській Місії Спостереження CANADEM заявили, що вибори в Україні відбулись вільно і чесно, передає "Українська правда".
Вибори були проведені чесно, вільно. І вони таким чином розбудовують довіру населення до демократичних процесів. Люди знають, що їх голос буде врахований, і демократичні процеси будуть посилені. Виборче середовище було конкурентним, і явка 63% – це такий показник, якого хотіли б досягти багато розвинених демократій у світі,
– прокоментував голова Комісії Ллойд Аксуорті.
Реакція Польщі
У сусідній Польщі ж фаворитів серед лідерів президентських перегонів не мають. Представник тамтешньої адміністрації президента Кшиштоф Щерський заявив – Варшава не хоче втручатися у внутрішню політику України. Відтак визнає будь-який результат чесного волевиявлення українців у другому турі.
У польських політиків, особливо тут, у Президентському палаці, немає улюблених, тому що ми не втручаємося в політичні рішення інших націй. Ми раді, що перший тур виборів в Україні є доказом розвитку демократичних інститутів,
– заявив голова канцелярії Адміністрації президента Польщі Кшиштов Щерський.
Реакція США
У Сполучених штатах стежили за українськими виборами члени Міжнародного республіканського інституту США. Результат президентських перегонів там також викликав схвалення від представників сенату і демократичної і республіканської партій.
Явка виборців була досить високою і я хочу зазначити, що це справді були чесні і демократичні вибори в Україні. Попри тиск від Росії і попри окупацію та дезінформацію. То ж я вважаю це перемогою демократії,
– зазначив президент Міжнародного республіканського інституту США Деніель Твайнінг.
Реакція ПАРЄ та ПА НАТО
Представник групи спостерігачів за виборами від Парламентської Асамблеї Ради Європи Март ван де Вен заявив, що виборчий процес в Україні було організовано на високому рівні та без обмежень для учасників процесу.
Він додав, що водночас серед претендентів на посаду глави Української держави були також і технічні кандидати, що "не сприяє демократії".
У свою чергу представник Парламентської Асамблеї НАТО Міхал Щерба висловив переконання, що "Україна йде шляхом демократичних змін".
"ПА НАТО єдина в тому, щоб підтримати всі спроби України для того, щоб отримати незалежність і в боротьбі з російською агресією", – додав він.
Реакція ОБСЄ
В ОБСЄ вже визнали законність першого туру президентських виборів в Україні. Почесний президент парламентської асамблеї Ілка Канерва зазначив, що громадяни мали можливість вільного волевиявлення, а самі вибори назвав конкурентно-спроможними.
Він визнав позитивну роботу реєстру виборців, хоча, і сказав, що були деякі проблеми в день голосування. За його словами, порушення в цілому не вплинуть на результат.
Дивіться відео про вибори президента України та їх перші результати:
Відео: сюжет 24 каналу про реакцію світу на вибори в Україні