Вибухи на арсеналі під Ічнею: що втратила Україна

21 жовтня 2018, 06:35
Читать новость на русском

Внаслідок вибухів на складах, що трапилися упродовж останніх 1,5 року, Україна втратила близько 40% усіх запасів боєприпасів, або понад 210 тисяч тонн. До прикладу, за час війни та навчань Збройні сили витратили приблизно 70 тисяч тонн боєприпасів. Крім того, що такі втрати серйозно вдарять по обороноздатності, вони ще й зачеплять бюджет.

Про це пише журналіст Юрій Бутусов у статті для видання "Дзеркало тижня".

Читайте також: Підозрілі люди у камуфляжі: Матіос розповів, що передувало вибухам під Ічнею

За його словами, на 6-му арсеналі поблизу Ічні зберігали 69 тисяч тонн боєприпасів — після вибухів вціліли всього 4 захищені бетоновані укриття, відтак втрати боєприпасів становлять близько 95%.

"Балаклія, Калинівка й Ічня – три з шести найбільших українських арсеналів підірвали один за одним. За півтора року Україна втратила приблизно 40% усіх запасів боєприпасів. Понад 210 тисяч тонн боєприпасів усіх типів (починаючи від пістолетних патронів і закінчуючи балістичними ракетами "Точка-У") злетіло у повітря", – констатує представник ЗМІ.

Як переконує Бутусов, на складах під Ічнею зберігалися:

– 20 тисяч 152-міліметрових гаубичних снарядів для САУ "Акація";

– 9 тисяч 152-міліметрових гаубичних снарядів для САУ "Мста-С";

– 1300 203-міліметрових гаубичних снарядів для САУ "Піон";

– 5500 122-міліметрових гаубичних снарядів для САУ "Гвоздика"

– 567 тисяч 82-міліметрових мінометних мін;

– 335 тисяч 120-міліметрових мінометних мін (Ічня була одним із основних місць їхнього зберігання);

– 34 тисячі мінометних мін САУ "Нона";

– 3 тисячі реактивних снарядів 220-міліметрлових БМ-27 "Ураган";

– 22 тисячі танкових снарядів 125 міліметрів ;

– 117 тисяч 122-міліметрових реактивних снарядів БМ-21 "Град";

– 76 тисяч 122-міліметрових реактивних снарядів 9А51 "Прима" (РСЗВ було прийнято на озброєння СРСР 1988 року, але великого поширення вона не набула, на озброєнні ЗСУ цих РСЗВ немає);

– 175 тисяч 30-міліметрових зенітних снарядів для ЗСУ "Тунгуска";

– 150 тисяч 23-міліметрових снарядів для ЗСУ-23 "Шилка";

– 1 мільйон 176 тисяч 30-міліметрових снарядів для БМП-2 (Ічня була одним з основних місць зберігання цих снарядів);

– 700 тисяч ручних гранат;

– 537 мільйонів автоматних патронів 5,45 міліметра;

– 148 мільйонів автоматних патронів 7,62 міліметра.

Також, додає журналіст, було підірвано й інші види боєприпасів до інших систем озброєнь, які перебували на базі у малих кількостях, наприклад, міни до 240-міліметрових самохідних мінометів "Тюльпан", яких немає на озброєнні ЗСУ.

Закупівля таких боєприпасів за кордоном за цінами світового ринку обійдеться в сотні мільйонів доларів. Компенсувати втрати такого масштабу найближчим часом не вдасться, оскільки це потребує колосальних витрат. Багато це чи мало – підрив приблизно 70 тисяч тонн боєприпасів для України? Вартість одного 152-міліметровго гаубичного снаряда на світовому ринку – близько 2-3 тисяч доларів. Для порівняння: за весь час війни на всіх ділянках фронту та на всіх військових маневрах ЗСУ витратили приблизно 70 тисяч тонн боєприпасів усіх видів. Тобто наші втрати на згорілих складах утричі перевищують витрати на боєприпаси за час війни протягом п'яти років. Водночас на запасах Ічні армія могла б ще довгі роки виконувати багато видів бойової підготовки та бойових завдань на фронті,
– підсумував він.

Нагадаємо, рано-вранці 9 жовтня почалися вибухи на 6-му арсеналі біля міста Ічня на Чернігівщині. У зв’язку з цим було евакуйовано близько 10 тисяч місцевих жителів та закрито повітряний простір. Постраждалих немає. Згодом у СБУ оприлюднили три основні версії причин події.


Вибухи на військових складах в Україні: інфографіка

Дивіться відео про вибухи на військових складах біля Ічні 9 жовтня: