Накласти вето на законопроєкт про е-декларування: НАЗК звернеться до Зеленського

6 вересня 2023, 10:04
Читать новость на русском

Джерело:

НАЗК

Напередодні Верховна Рада проголосувала "за" відновлення е-декларування. Втім, головна поправка не набрала необхідної кількості голосів. Національне агентство з питань запобігання корупції попросить Зеленського накласти вето на законопроєкт.

Вето президента дозволить повернути законопроєкт на повторний розгляд Верховної Ради. У НАЗК наголосили, що це єдине рішення в правовій площині, яке задовольнить запит суспільства на перемогу над корупцією та європейське майбутнє України.

До теми Рада відновила е-декларування, однак головна правка не набрала голосів

Чому НАЗК попросить накласти вето

Перш за все в ухваленому законопроєкті підтримано норму, відповідно до якої особа, яка подала завідомо недостовірні відомості в декларації на суму до 1,3 мільйона гривень, у разі сплати штрафу не потрапляє до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення,
– зазначили в НАЗК.

Додали, що законотворці також підтримали зміни, якими буде приховано дані Реєстру від громадян, журналістів та доброчесних керівників, Зокрема, шляхом не внесення відомостей про осіб, яких притягнуто до дисциплінарної відповідальності за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень. Окрім того, видалення більшості вже наявних відомостей про осіб, яких притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративних та кримінальних пов'язаних з корупцією та корупційних правопорушень.

Довідка. Наразі Реєстр налічує 46 556 осіб. З них 1 961 — притягнута до дисциплінарної відповідальності, 29 457 – до адміністративної, а 15 138 – до кримінальної.

Після внесення вищезазначених змін до статті 59 орієнтовно залишиться 5 021 особа, буде видалено понад 10 тисяч осіб засуджених за корупційні злочини, наголосили в НАЗК.

Після видалення майже 80% даних Реєстру ні президент, ні прем'єр-міністр, ні міністри, ні керівники інших органів влади, ні громадські організації, ні громадська рада доброчесності та ВККС, які найближчим часом мають забезпечити призначення понад 2 тисяч суддів, при прийнятті рішень про призначення не матимуть офіційного джерела даних про осіб, які були внесені до нього,
– підкреслили в НАЗК.

Читайте також Яким категоріям студентів планують скасувати відстрочку: текст законопроєкту

Що означає відновлення е-декларування

  • Законопроєкт, який 5 вересня підтримали 329 нардепів, передбачає, що подавати декларації доведеться не лише за 2023 рік, але й за 2022 та 2021 роки. Окрім того, відновлять спецперевірки.
  • Військові, які беруть участь у бойових діях, подаватимуть декларації через 90 днів після завершення бойових дій або демобілізації.
  • Зауважимо, що головна правка – щодо негайного відкриття декларацій не набрала достатньої кількості голосів. Її підтримали лише 199 парламентарів.
  • Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія відреагував на невдоволення суспільства. Зокрема, наголосив, що через рік Реєстр автоматично відкриють. Окрім того, зробили норму, відповідно до якої декларант може добровільно відкрити свою декларацію.