Проєкт готують: в Укргідроенерго розповіли про відновлення Каховського водосховища

15 червня 2023, 17:12
Читать новость на русском

Рівень води у Каховському водосховищі опустився до 7 метрів. Що меншою ставатиме ця позначка, то складніше буде відновлювати запас води згодом. Зокрема, в РНБО мають підготувати проєкт та розпочати побудову перемички на водосховищі.

Поки територія є окупованою, невідомо коли можуть розпочати відновлювальні роботи на водосховищі. Про це 24 Каналу розповів Ігор Сирота – генеральний директор Укргідроенерго.

Дивіться також Ефект – тимчасовий: у Bloomberg проаналізували, чи дав щось Росії підрив ГЕС

Який рівень води у Каховському водосховищі

Протягом останніх трьох днів гідрологічні показники не працюють, адже лежать на мілині Каховського водосховища. Фахівці намагаються різними способами розрахувати, яка все ж відмітка на Каховському водосховищі.

Ми підрахували, що відмітка зараз не більше ніж 7 метрів. Ми бачимо, що берегова лінія розширюється в сторону русла річки. На жаль, спрацювання водосховища відбуватиметься надалі,
– зазначив Ігор Сирота.

Поки що фахівці не можуть побачити підводної частини греблі, тобто це означає, що спрацювання продовжуватиметься.

Критичною стане позначка 3 метри. Тоді значно збільшиться берегова лінія і зросте кількість часу, яка буде потрібен для наповнення Каховського водосховища.

Що означає "спрацювання водосховища"?


Це термін, що вживається під час стрімкого витоку води, у цьому випадку – через знищення Каховського водосховища.

Ігор Сирота розповів про стан Каховського водосховища: дивитись відео

Коли вода може повністю зійти

Вода починає відступати, але не надто інтенсивно. Коли б зупинилося спрацювання Каховського водосховища, найімовірніше, в межах Херсону та Херсонської області вода відходила б швидше.

Є постійно підпір з Каховського водосховища. Вода сходить, але не такими темпами. Очікуємо, що з дня на день повинна (зійти – 24 Канал) з дня на день. Але день – два це додаткове спрацювання водосховища,
– зауважив гендиректор Укргідроенерго.

Річ у тім, аби потім наповнити лише метр, потрібні будуть місяці. Що більше води залишиться у Каховському водосховищі, то меншими будуть екологічні наслідки. Також швидше можна буде побудувати перемичку – огорожа, яка захищає гідрологічну споруду від затоплення під час будівництва.

"Наповнення може йти вже з осені, але до вересня буде спрацювання. Ми будемо спрацьовувати з верхніх водосховищ в русло ріки, щоб робити екологічний спуск", – наголосив Сирота.

Побудова перемички

До 10 липня РНБО та штаб прем'єра мають розробити проєкт та укласти договори з підрядниками, які мають досвід побудови перемички. Щойно буде деокупована територія і з'явиться можливість щось робити – до цього негайно приступлять.

На побудову потрібно мінімально від двох до трьох місяців. Ми робимо такі розрахунки, щоб зупинити спрацювання Каховського водосховища,
– повідомив гендиректор Укргідроенерго.

На сьогодні є альтернативні джерела водопостачання в Запорізьку, Дніпропетровську, Херсонську та Миколаївську області. Будуватимуть також тимчасові водогони, на що треба приблизно 3 – 4 місяці. 

"Більше робитимуть свердловин, щоб забезпечити людей, лікарні, школи питною водою", – підкреслив Сирота. 

Натомість для промисловості та господарства не зможуть на 100% відновити водопостачання. Принаймні найближчим часом.

Підрив Каховської ГЕС: останні новини

  • 205-та окрема мотострілецька бригада армії Росії взяла на себе відповідальність за підрив Каховської ГЕС. Вони почали цинічно заявляти, що це допомогло "стримати" український контрнаступ на Херсонському напрямку. Втім окупанти визнали, що це справді є техногенною катастрофою та матиме наслідки для Росії також. Вони додали, що підрив дамби начебто "був неминучим".
  • У Херсонській ОВА розповіли, що є багато повідомлень про зникнення людей. В Україні дуже чекають на дії міжнародної спільноти, яка могла б створити "зелений коридор" та допомогти місцевим. Крім того, люди кажуть, що бачать тіла загиблих у затоплених будинках.
  • Крім того, депутат Херсонської облради повідомив, що слід готуватися до спалаху інфекційних хвороб. Серед яких і холера. Поки епідеміологічна ситуація в області спокійна.