Віртуальність і реалії скандального блокування російських сайтів в Україні

17 травня 2017, 22:27
Читать новость на русском

До 17 тисяч гривень – штраф за "Однокласники" чи "ВКонтакте". Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, попередила провайдерів про стягнення, якщо ті не заблокують заборонені сайти.

Повідомлення від адміністраторів "ВКонтакті" отримали всі користувачі сайту. В тексті простою та доступною мовою розписано, як обійти блокування і користуватися соцмережею надалі. Вказані одразу кілька варіантів і навіть є посилання на спеціальні додатки.

"Замість того, щоб заходити на сайт, як користувач, він шифрується та відправляється на сервіс, який забезпечує ВПН", – зазначив голова комітету з прав і свобод людини ІАУ Максим Тульєв.

Віддалені сервери ВПН можуть бути в будь-якій країні світу і більшість з них – безкоштовні. За словами спеціалістів, простежити, хто їх використовує нереально. Поки ж ховатись і не треба, бо в Україні 6 тисяч провайдерів. Все це малий і середній бізнес.

Мережі Інтернет-доступу в Україні побудовані таким чином, що це є вільні мережі. Вони не контролюють ту інформацію, яка в них перетікає. Вони технічно не могли і не можуть це робити,
– розповів голова правління Інтернет Асоціації України Олександр Федієнко.

За роз'ясненням РНБО, санкційний список створили через загрозу безпеці. Адже через зазначені ресурси російські спецслужби стежили, пропагували і вербували українців. Правоохоронці тепер сподіваються, що агресивні сайти не перебазуються до інших відкритих соцмереж. Зокрема, і ті, які доводили підлітків до самогубства.

Можу сказати, що "Синій кіт" розходився тільки в мережі "ВКонтакті". З моєї точки зору, як поліцейського, який повинен виявляти ці фактори і попереджувати, це полегшить роботу,
– повідомив голова поліції міста Києва Андрій Крищенко.

Подібні обмеження вже працюють в Північній Кореї, Китаї та Росії. На впровадження таких систем, в північного сусіда пішло півтора роки і, за приблизними оцінками, коштувало 2 мільярди доларів. Та результат все одно лишився нульовим. Всесвітня павутина має більше дірок, аніж ниток.

Скільки Україні коштуватиме амбітне рішення, поки не відомо. ІТ-спеціалісти переконані, це все ляже на тарифи і сприятиме перерозподілу ринку.

Генсек Ради Європи Турбйорн Яглад вже заявив, що блокування сайтів суперечить принципам свободи слова і свободи ЗМІ. Натомість у НАТО протилежне ставлення – у питанні безпеки таке рішення називають доречним.

Читайте також: Скільки українців відвідали "ВКонтакте" за минулу добу: шокуючі дані