Українські Карпати втратили 10% лісів за останніх 20 років: як вирубують найцінніше
Джерело:
NGL.mediaВ Українських Карпатах триває масштабна вирубка лісів. За століття схема злочину особливо не змінилася – рубають найцінніші дерева і вивозять конями річковими руслами.
Журналісти NGL.media розповіли, що за останні 20 років лісовий покрив Карпат зменшився на 10%.
Дивіться також Ядерна катастрофа на всіх АЕС: що станеться, якщо Росія вдарить по енергетиці напередодні зими
Як зникають Українські Карпати
Видання NGL.media проаналізувало супутникові зображення від міжнародної організації Global Land Analysis and Discovery (GLAD) і виявили, що за останні 20 років в українській частині Карпат вирубали 161 тисячу гектарів лісу. Це можна порівняти з площею Києва, Харкова, Одеси, Львова, Івано-Франківська і Тернополя разом взятих.
80% цих втрат припадають на лісництва Держлісагентства. Решта втрат припадають на комунальні ліси, землі запасу і ліси, підпорядковані безпосередньо міністерствам – Міноборони, Міносвіти чи Мінагрополітики,
– стверджують журналісти.
Так, дослідження Greenpeace показує, що у Карпатах вирубують чотири гектари лісу щогодини, тобто приблизно 20 дерев щохвилини. Дані європейських центрів показують, що в Україні до 50-70% рубок є нелегальним. Водночас Держлісагентство каже, що ця частка не перевищує 0,3-0,6%.
"Така разюча різниця в оцінках пов’язаним з тим, що найбільш масштабні нелегальні рубки мають вигляд законних, тобто насправді документи у лісників є, але як вони отримані – інше питання", – акцентують розслідувачі.
Як пишуть журналісти, однією з причин процвітання незаконної вирубки лісів є відсутність суворого покарання. Максимальний можливий термін – до 5 років позбавлення волі. Проте адвокати зазначають, що реальне ув’язнення за нелегальні рубки – радше виняток, а не правило.
Позиція ДП "Ліси України"
У ДП "Ліси України" акцентують, що інтерактивна карта Global Land Analysis and Discovery (GLAD), на яку посилаються NGL.media, демонструє ситуацію з "втратою" лісів не лише в Україні. Там наголошують, що GLAD ідентифікує лісовий покрив, коли дерева досягають висоти понад 5 метрів. Тобто GLAD починає "бачити" новий ліс лише приблизно через 10 років. Насправді ж, ніякого масштабного знеліснення не відбувається.
Водночас говорячи про звіт Greenpeace, у ДП "Ліси України" зазначають, що за останні 5 років на понад 30% зросла швидкість втрати карпатських лісів на території країн членів ЄС. А на території не членів тренд не змінився. На території ЄС за рік втрачається майже у 5 разів більша площа лісів, ніж за межами Євросоюзу.
"У звіті вказується, що порівняно з іншими країнами карпатського регіону (Румунія, Словаччина, Польща, Угорщина, Чехія, Сербія) в Україні найбільшій відсоток лісів повністю захищених від людської діяльності", – зазначає підприємство.