"Вогонь" Трампа проти "променів чучхе": світ на порозі великої бійні?

18 серпня 2017, 12:15
Читать новость на русском

Конфлікт Сполучених Штатів та Північної Кореї наражає світ на небезпеку ядерної війни.

На початку серпня Рада Безпеки ООН одноголосно прийняла нову резолюцію щодо КНДР, яка посилює санкції проти цієї країни. Незважаючи на обмеження, Пхеньян не припиняє ракетні випробування. Реагуючи на останні події, Сполучені Штати підготували план превентивного удару по Північній Кореї з острова Гуам. Пхеньян у відповідь виклав подробиці потенційного бомбардування американських військових баз на Гуамі.

Світ опинився на порозі нової війни, в яку будуть втягнуті не лише Америка та Північна Корея. Особливо неприємний присмак цьому – поки що потенційному – військовому конфлікту надає звинувачення у тому, що двигуни для корейських ракет постачала Україна. Ситуація загострилася, й виходу з неї поки що не видно. Щоправда, згідно з останніми повідомлення з КНДР, Пхеньян "милостиво" погоджується зачекати з ударом по США – з надією, що Америка візьметься за розум.

Читайте також: Україна в епіцентрі скандалу: про можливу причетність і наслідки поставок ракет Північній Кореї

Готовність номер один

"Протягом останніх кількох днів Дональд Трамп та Кім Чен Ин торгували образами та погрозами, і ось світ слідкує за тим, як війна стає все більш реальною перспективою", – пише британський Daily Express.


Британський Daily Express розмістив лідера Північної Кореї Кім Чен Ина та його ракети на тлі українського прапору – з натяком на обвинувачення нашої країни у постачанні КНДР двигунів

Нагадаймо, що Дональд Трамп пообіцяв Північній Кореї "вогонь і лють", і цю заяву американського лідера вже назвали "найдурнішою".

Хай там як, а світ поступово втягується у підготовку до великої бійки. Чи навіть до бійні. Цитований вище Daily Express зазначає, що "минулого тижня головним військовим командирам КНДР наказано готуватися до конфлікту, оскільки ядерна загроза з боку КНДР посилюється".

Водночас радник президента Південної Кореї з питань національного возз'єднання і зовнішній політиці Мун Чжон Ін в опублікованому минулої п’ятниці інтерв'ю японській газеті "Асахі" закликав керівництво Північної Кореї та США "не дратувати один одного і докласти зусиль до початку нових переговорів".

Читайте також: У США закликали всіх американців виїхати з КНДР до 1 вересня

Тим часом інше японське видання – газета "Іоміурі" – зазначає, що Токіо розглядає можливість розміщення додаткових ракет-перехоплювачів в тих районах країни, над якими можуть пролетіти балістичні ракети в разі їх пуску по Гуаму. Йдеться про префектури Сімане, Хіросіма і Коті. За даними газети, також розглядається можливість залучення військових кораблів з системою раннього попередження "Іджіс" (Aegis) в Тихому океані для перехоплення ракет.

До війни готуються й у Китаї. Китайська державна газета Global Times опублікувала статтю, в якій говориться, що Китай повинен залишитися нейтральним у разі, якщо Північна Корея першою вчинить дії, які загрожували б США. "Китай також повинен чітко вказати, що в разі, якщо Північна Корея запустить ракети, які стануть загрозою для США, а американська сторона на це відповість, КНР залишиться нейтральною".

Якщо ж США і Південна Корея завдадуть удар в спробі повалити існуючий в КНДР режим і змінити політичну модель на Корейському півострові, Китай не дозволить їм цього зробити,
– підкреслюється в статті.

"Китай не буде виступати в якості агресивного провокатора, але ми маємо змусити Вашингтон зрозуміти, що Китай – не той, з ким варто конфліктувати", – резюмують автори статті.


Президент США Дональд Трамп і глава Південної Кореї Мун Чже Ін. У гіпотетичному конфлікті з КНДР ці лідери будуть по один бік барикад. А протистоятиме їм, імовірно, Китай

Вступ у війну Китаю – це окремий сюжет, котрий зараз розглядають аналітики. "Про війну між США та Китаєм складно навіть думати. Вона буде катастрофічною та принесе смерть, і потенційно може включати використання ядерної зброї. Важливо, щоб обидві країни дійшли згоди на випадок колапсу північнокорейського режиму.

Читайте також: Росія та Китай діятимуть на зло США щодо Північної Кореї, – британський дипломат

Щойно цей колапс відбудеться, події будуть розвиватись дуже швидко. Якщо Вашингтон та Пекін не зможуть просто зараз розробити рамкову угоду щодо співпраці, ймовірність конфлікту між двома країнами лишатиметься неприйнятно високою", – зазначає видання The National Interest.

Мова сили

Однак повернемося до США. The Wall Street Journal процитувала міністра оборони США Джеймса Меттіса, котрий зазначив, що "хоча дипломатія і є для нас переважним засобом зміни курсу дій Північної Кореї, її посилюють також військові варіанти". І все-таки "Сполучені Штати готові вести перемовини з Пхеньяном", – говориться у статті.

Маттіс підкреслює: теперішній підхід адміністрації Трампа є логічною заміною тієї "невдалої політики попередніх адміністрацій", котра прискорила "північнокорейську загрозу". Іншими словами, представник Пентагону дає зрозуміти, що заяви президента США – все-таки не найдурніші.

Читайте також: Війна США та КНДР – бути чи не бути?

А канал CNN, заглиблюючись в історію питання, зазначає, що, починаючи з 1989 року, коли КНДР позбулася протекції Радянського Союзу, тамтешній режим працює над створенням ядерної зброї. А президенти США, котрі змінилися за цей час (як республіканці, так і демократи) даремно намагаються цьому протистояти. Адже "санкції, перемовини та гра словами з Північною Кореєю у кінцевому підсумку не мають сенсу", – підкреслюється в редакційній статті CNN.

Минулого тижня з'явилася новина, що Пхеньян успішно випустив ядерну боєголовку, яка може бути використана у його ракетах. У вівторок президент Трамп відповів суворим попередженням про те, що загрози Північної Кореї щодо ядерного нападу приведуть до відплати США, "якої світ іще не бачив" (…). І державний секретар Рекс Тіллерсон підтримав позицію президента, заявивши, що важливо скерувати до Північної Кореї послання на тій мові, яку здатен зрозуміти Кім Чен Ин,
– зазначає CNN.

Незрозумілим лишається інше, додає видання. А саме – що лідер сенатської більшості Чак Шумер та конгресмен Адам Шіфф почали гостро критикувати Трампа. І тільки сенатор Марк Рубіо "зробив більш розумне зауваження", зазначивши, що опоненти Трампа дарма розраховують на іншу поведінку Північної Кореї, якщо по відношенню до неї "використовувати більш приємні слова".

"Слід зазначити, що саме демократи та їхній невдалий підхід призвели до того становища, в якому ми знаходимося зараз. За часів адміністрації Обами північнокорейці швидко просувалися в своїй ядерній програмі. Їхній режим провів щонайменше чотири ядерних випробування, побудував установку зі збагачення урану та працював над розробкою балістичних ракет, які можуть доставляти ядерну боєголовку".

Читайте також: В Пентагоні вкотре пригрозили КНДР застосуванням сили

Втім, помилок у стосунках з КНДР припускався не тільки Обама. Й задовго до нього вже мали місце половинчасті заходи: так, президент Джордж Буш назвав Кім Чен Іра "тираном", проте це були лише слова, не підкріплені жодними діями. А президент Джиммі Картер, зустрічаючись як приватна особа з Кім Ір Сеном, нібито схилив останнього до призупинення виробництва плутонію. Однак режим Кіма порушив цю угоду в короткі терміни.

Дипломатія ніколи не працювала з божевільними Північної Кореї. Прийшов час замінити теплі розмови більш жорсткими. І якщо Північна Корея не згорне свою програму озброєнь, настав час бути готовим до "дощу загибелі" (rain of ruin), якого вони ще ніколи не бачили,
– пише CNN, майже повторюючи слова Дональда Трампа.

Між тим видання The Washington Post зазначає, що "раніше розвідувальні агентства США іноді переоцінювали північнокорейську загрозу". Так, наводить медіа приклад, на початку 2000-х років адміністрація Джорджа Буша вважала, що Пхеньян близький до створення міжконтинентальної балістичної ракети, здатної нанести удар по материковій частині США. З іншого боку, не варто впадати й у скептицизм – на зразок того, що мав місце відносно можливостей Китаю на початку 1960-х років, коли ця держава досить швидко подолала шлях до першого ядерного випробування.


Джиммі Картер агітував колись Кім Ір Сена зупинити розробку ядерної зброї, проте успіху не досяг. "Дипломатія ніколи не працювала з божевільними Північної Кореї", – пише CNN

Читайте також: Новий ядерний світ КНДР, – невтішні дані експертів про реальні можливості Пхеньяну

Те, що собою зараз представляє арсенал Північної Кореї, оцінити доволі складно, йдеться далі у статті. Причина такого невідання – в ізольованості країни. Відомо, що з 2005 року Корея провела п'ять ядерних випробувань, причому те з них, яке відбулося 9 вересня 2016 року, мало силу вибуху від 20 до 30 кілотонн, що вдвічі більш, ніж "ефект" від бомби, скинутої на Хіросіму.

Однак створення компактної ядерної боєголовки, яка може поміститися усередині ракети, є технічно складним завданням, яке, на думку багатьох аналітиків, все ще залишається за межами можливостей Північної Кореї. У минулому році державні ЗМІ в Пхеньяні продемонстрували сферичний пристрій, який урядові представники назвали мініатюрною ядерною боєголовкою, але чи була це реальна бомба, залишається нез’ясованим,
– пише The Washington Post.

І все ж "цілком можливо, що Північна Корея домоглася мініатюризації ядерної зброї і розробила ядерні боєголовки". А це означає, що держава "подолала ключовий поріг на шляху до становлення в якості повноцінної ядерної держави", – робить висновок видання.


Те, що КНДР блефує, цілковито виключати не можна

"Український слід"

Хто ж допоміг Північній Кореї із виготовленням ядерної зброї? За версією статті у The New York Times – ніхто інший, як Україна. Якщо скоротити зміст статті до одного речення, то мова у публікації йде про те, що північнокорейські ракети оснащені двигунами з українського заводу, а конкретніше – з "Південмашу", розташованому у Дніпрі.

Читайте також: Хто виграв від ракетного скандалу навколо України

Як вже повідомлялося, секретар Ради нацбезпеки Олександр Турчинов спростував цю інформацію, зазначивши, що український оборонний та авіакосмічний комплекси не поставляли зброю й військові технології до Північної Кореї, а поширювана ЗМІ інформація є неправдивою.

Пізніше те саме підтвердили й у "Південмаші".

Припущення авторів публікації та процитованого ними "експерта" щодо можливого зв’язку України з прогресом КНДР у розвитку ракетних технологій не мають стосунку до реальності,
– мовиться у заяві заводу, процитованій радіо "Свобода".

Більше того: "Ракети й ракетні комплекси військового призначення за часів незалежності України "Південмашем" не випускалися і не випускаються. Єдиний серійний двигун, що постачається в останні роки на експорт (РД-843 в Італію для європейської ракети-носія "Вега"), призначений для запуску й роботи в умовах відкритого космосу і за своїми характеристиками (у тому числі, за силою тяги) непридатний для використання в балістичних ракетах військового призначення", – додали у компанії.

Читайте також: Двигуни для ракет КНДР: американська розвідка зробила важливу заяву на користь України

А видання "Главком" тим часом провело детальний аналіз першоджерела, тобто публікації у The New York Times, і дійшло наступних висновків. "Якщо звернутися до оригінальної доповіді експерта IISS (Майкла Еллемана – чия точка зору наводиться у статті – "24"), то беззаперечним є лише твердження про іноземне походження двигунів", – зазначає "Главком". Якщо ж врахувати деякі технічні особливості північнокорейського двигуна, то можна уточнити: він надійшов з пострадянського простору. Але це й усе, що можна про нього сказати.

Питання ж, звідки Пхеньян його отримав, є полем для спекуляцій. Так, сам двигун міг бути модифікований на російському підприємстві "Енергомаш" – там, де він і був розроблений,
– пише видання.

Чому ж тоді "стрілки переведено" на Україну, а не на Росію? Можливо, тому, що "Майкл Еллеман в 1990-х працював в РФ, і в тому числі й зі спецслужбами. А тому не важко припустити, в чиїх інтересах він може зараз поширювати таку інформацію", – наводить "Главком" слова заступника міністра інформаційної політики Дмитра Золотухіна.

І хоча ситуація нібито зрозуміла, "поява в авторитетному виданні статті, яка, по суті, дискредитує Україну, може бути не просто збігом, а спробою завдати удару по позитивній динаміці українсько-американських відносин. Адже ситуація в такому разі навіть гірша, аніж під час відомого "кольчужного скандалу", коли США на початку 2000-х підозрювали Україну у постачанні Іраку радарів, котрі могли поставити під загрозу ВПС США і Великої Британії. Тепер же виходить, що Україна сприяла створенню нової загрози для США", – пише "Главком".

Читайте також: Шанувальник путінки: у мережі показали, ким є експерт, що звинувачує Україну у співпраці з КНДР

Втім, сам автор "сенсації" – Майкл Еллеман – уточнює в інтерв'ю британському The Telegraph, що він не казав, ніби північнокорейський двигун походить саме з "Південмашу".

Те, що я знаю, полягає в тому, що корейці цього не зробили. Тому невідомо, звідки надійшов двигун, але відомо, що його було змінено і ввезено контрабандою,
– говорить Еллеман.

P.S. В середині тижня стало зрозуміло, що конфлікт поставлено на паузу. Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин переглянув свої плани щодо удару по американській території в Тихому океані – острові Гуам, передає BBC. Готуючись "огорнути Гуам вогнем", КНДР заявила, що хоче побачити, що робитимуть "дурні янкі".

Кореспондент ВВС у Сеулі Йоґіта Лімає зазначає, що, можливо, йдеться про те, як "зменшити напругу і запобігти небезпечному воєнному конфлікту на Корейському півострові". Хоча, говориться у публікації, "у такій таємничій державі, як КНДР, ніколи не можна бути впевненим". Тим часом аналітики зазначають, що Пхеньян ще не цілком готовий до атаки на Гуам, тому просто виторговує більше часу.

Тож далі буде?..

Читайте також: Як Росія використає ситуацію з можливими поставками українських двигунів КНДР: думка експерта