Вороги народу та зрадники: нелегка доля українців після повернення радянської влади

28 жовтня 2016, 19:45
Читать новость на русском

Сьогодні, 28 жовтня, відзначають 72 річницю визволення України від гітлерівських військ. Військова операція, яка тривала на території нашої держави з грудня 1942 року до жовтня 1944 року – стала однією з найкривавіших в історії воєн.

Для багатьох українців вигнання нацистів не стало справжнім звільненням – одна окупація змінилась іншою. Багатьох українців звільнили з роботи, вигнали з власних квартир та назвали "ворогами народу".

12 грудня 1941 року НКВС видав внутрішні інструкції, де чітко прописали, як поводитись на звільнених територіях: кого брати на облік, а кого заарештувати, останніх аж 12 категорій.

Читайте також: Криваві сторінки історії України: звільнення країни від гітлерівської окупації

З поверненням радянської влади почалися публічні страти – вішали полонених німців і тих, кого особлива трійка НКВС визнавала зрадниками. Перевіряли чи не кожного.

Аби це було зручніше робити, влада проводила перепаспортизацію населення. Та найкращим способом контролю були картки на хліб.

Читайте також: Життя за окупації: як жили українці за гітлерівського панування

Менше половини тих, кого НКВС визнавало "зрадниками" та "ворогами", дійсно ними й були. Решта заарештованих – це так званий "антирадянський елемент". Таким міг стати будь-хто навіть за одне невірне слово.