Переломним моментом у другій світовій війні стала Сталінградська битва. Після кривавих кількамісячних боїв за це місто, у листопаді 1942 року радянські війська перейшли в контрнаступ. І вже у грудні відбили перші населені пункти східного Донбасу.

"Визволення цих населених пунктів проводили бійці Першої гвардійської армії під командуванням генерала Гречка. Цікаво, що саме вони будуть завершувати визволення України на території Закарпаття,
– розповіла кандидат історичних наук Людмила Рибченко.

З Донбасу мав початися наступ радянських військ на Харків. Утім, гітлерівці вирішили не здавати місто й потужним контрударом відкинули радянські війська.

"Харків – дуже складне місце було. Тому що протягом 1941-1943 років 6 разів планувались операції по звільненню Харкова", – розповіла Людмила Рибченко.

Читайте також: Копію бункера Гітлера показали в Німеччині

У серпні 1943 року Харків звільнили, і радянські війська широким фронтом вийшли до берегів Дніпра. Лівобережжя Червона армія звільнила за 4 місяці. Гітлер вимагав, аби вояки вермахту за будь-яку ціну тримали добре укріплений "східний вал". Водночас Сталін віддав наказ, аби війська за будь-яку ціну форсували Дніпро.

"Іноді були накази про те, що воїни мали наповнювати свої плащ-намети соломою, триматись за діжки чи сухі деревини, і переплавлятися таким чином. Відомий російський письменник Астафьєв, учасник цих подій, говорив, що на одному березі у Дніпро заходило 25 тисяч солдатів, то на іншому виходило 3-5 тисяч", – зазначила історик.

Ціною величезної кількості життів Червона армія захопила кілька плацдармів на правому березі Дніпра і 6 листопада повернула Київ. Силами чотирьох українських фронтів до осені 1944 року повністю звільнили територію України й Криму.

В цих боях брили участь понад 4 мільйони воїнів радянської армії. З них 60-70% були мобілізовані з території України, адже на території України продовжувалась 2-га хвиля мобілізації і це була повномасштабна мобілізація, яка іноді доходила до тотальної мобілізації,
– розповіла Людмила Рибченко.

За звільнення України від військ Адольфа Гітлера свої життя віддали майже півтора мільйона радянських вояків. Більшість із них – етнічні українці.

Читайте також: Річниця "визволення": як українців депортували з їх домівок після війни