Жорсткі бої в Судані: Захід евакуює дипломатів, а повалений президент втік із в'язниці

26 квітня 2023, 17:40
Читать новость на русском

Ще в середині квітня столицю Судану охопили протести. У багатьох містах країни спалахнули сутички між регулярною армією та воєнізованим угрупованням "Сили швидкої підтримки".

ЗМІ вже заявили, що з в'язниці Копер утік повалений президент країни Омар аль-Башир. Раніше повідомлялося, що на в'язницю Копер було скоєно напад.

Дивіться також Переворот у Судані: кількість жертв зросла до понад 600 людей

Що варто знати про поваленого президента Судану

Повідомляють, що Омар аль-Башир втік із в'язниці Копер на північ від Хартума в супроводі великої кількості ув'язнених.

Згодом армія Судану заявила, що насправді колишнього президента Омар аль-Башира утримують у військовому госпіталі під наглядом поліції.

Аль-Башира і близько 30 інших ув'язнених із в'язниці Копер перевели до лікарні за рекомендацією медичного персоналу тюрми перед тим, як у країні відбулася нова спроба військового перевороту.

Довідка. Омар Хасан Ахмед аль-Башир – військовий і державний діяч, колишній президент Судану. Він прийшов до влади 1989 року внаслідок військового перевороту, пробувши на посаді понад 30 років. Водночас його усунули також унаслідок держперевороту, який стався в Судані у квітні 2019 року.

За роки його правління Судан зазнав ісламізації держапарату і перетворився на країну-ізгоя, яку звинуватили в етнічних чистках у провінції Дарфур. 21 липня 2008 року суд у Гаазі видав ордер на арешт аль-Башира за звинуваченням у геноциді у зв'язку з конфліктом у Дарфурі. Так, аль-Башир став першим чинним президентом у світі, проти якого було висунуто обвинувачення органом міжнародної юстиції.

Західні країни евакуйовують своїх дипломатів

Європейські країни одна за одною заявили про припинення своїх дипломатичних місій у Судані. Так, німецький уряд вирішив евакуювати своїх громадян із країни, оскільки гарантувати їхню безпеку в таких умовах неможливо. Бундесвер має вивезти із Судану близько 300 німців, серед них:

  • дипломати,
  • гуманітарні працівники,
  • прості громадяни.

Уряд Нідерландів ухвалив рішення закрити своє посольство в столиці Судану Хартумі. Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра додав, що наразі проводять спільну операцію кількох країн з евакуації співвітчизників із Судану.

Спроба воєнного перевороту у Судані: головне

  • 15 квітня у Судані почалися жорстокі бої між воєнізованою групою, яка називається Силами швидкого реагування, та армією країни. Зазначається, що обидві сторони використовують важке озброєння, через що над столицею здіймається густий дим.
  • Боям передувало те, що армія Судану звинуватила Сили швидкого реагування у "зрадницькій змові" проти країни та зажадала їх розпуску. У заяві суданської армії мовиться про те, що не буде жодних переговорів із Хадманом.
  • Наразі вже пролунали численні міжнародні заклики до спокою, і США, і ООН закликали до припинення бойових дій.
  • Станом на 21 квітня Всесвітня організація охорони здоров'я повідомила, що 413 людей загинули і 3551 – зазнали поранення.