Кінець кнопкодавству: у Раді нарешті запрацювала сенсорна система – відео

2 березня 2021, 12:48
Читать новость на русском

У Верховній Раді 2 березня запрацювала сенсорна система для запобігання "кнопкодавству". Її намагалися ввести в дію ще з 2008 року.

Депутати реєструвалися вже за новою системою – натискаючи і зелену, і сенсорну кнопки. Про це повідомив спікер парламенту Дмитро Разумков.

Читайте також Сенсорна кнопка була готовою в Раді ще за часів Парубія, – Железняк

Як працює сенсорна кнопка

Сенсорна кнопка являє собою додаткову високочутливу клавішу, яку треба затискати під час голосування. Але відпускати її до завершення часу, відведеного депутатам на прийняття рішення не можна – інакше голос не зарахується системою.

Тепер усі, хто дуже хотів проголосувати за сусіда – не зможе це зробити. Нам два роки розказували, що сенсорне голосування неможливо зробити, але виявилося, що усе ж таки можливо,
– написав депутат від "ЄС" Олексій Гончаренко у своєму телеграмі.

Напередодні спікер Верховної Ради заявляв, що крім сенсорних кнопок у парламенті встановили додаткові камери відеоспостереження.

На відео, яке депутат від "Європейської солідарності" опублікував у своїх соцмережах наочно показано, як працює нововведення.

Зверніть увагу! В січні 2020 року Президент України ввів кримінальну відповідальність за "кнопкодавство". Порушників каратимуть штрафами до 85 тисяч гривень.

А от відео Яна Доброносова, де депутат Железняк показує Шуфричу, що нововведення не обійти:

Історія введення сенсорної кнопки в Раді

  • Сенсорну систему в українському парламенті впроваджують з 2008 року. Тоді Інститут проблем математичних машин і систем на кожному пульті змонтував додаткову сенсорну кнопку. Завдяки кнопці другою рукою депутат не міг голосувати за іншого нардепа. Однак теоретично одна людина з великими долонями могла голосувати за двох, натискаючи пальцями однієї руки кнопки за себе, а іншої – за колегу. Чере це кнопку перенесли униз пульту, але систему так і не запустили в роботу.
  • За часів президенства Віктора Януковича спікер Ради Володимир Рибак відмовився вмикати сенсорну кнопку на вимогу опозиції, а депутати провладної партії демонстрували, як цю систему можна обманути. У 2017 році до кнопки хотіли додати сканер відбитку пальців, але необхідні зміни в законодавство не ухвалили.
  • До питання додаткової кнопки парламент повернувся у лютому 2021 на тлі сканадалів із кнопкодавством. Разумков повідомив, що кнопку протестували, вона придатна до роботи і відповідає усім нормам.

Цікаво Вчив, як треба: Кличко показав Разумкову, як голосують у Київраді – фото