Опубліковано закон про покарання народних депутатів за кнопкодавство, про це повідомляє парламентська газета "Голос України". Зміни набудуть чинності 16 січня.
До теми: У Верховній Раді помітили двох кнопкодавів: відео
Володимир Зеленський підписав цей закон у понеділок, 13 січня. Відповідний законопроєкт підтримав 261 народний депутат, 2 – висловились проти, 82 – утримались, ще 39 – не голосували. Автором документу є віцеспікер і нардеп від "Слуги народу" Руслан Стефанчук.
Як депутати голосували за законопроєкт №2148/ Скріншот з онлайн-трансляції
Які штрафи загрожують кнопкодавам?
Закон встановлює кримінальну відповідальність за неперсональне голосування депутатів у Раді. З парламентарів стягуватимуть штраф у розмірі від 3 до 5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 50 до 85 тисяч гривень).
Розслідування кнопкодавства парламентарями будуть здійснювати слідчі органи Державного бюро розслідувань.
Як у Раді виявлятимуть кнопкодавів?
- Апарат Верховної Ради має здійснювати відеозйомку засідань у такий спосіб, щоб потім можна було підтвердити або спростувати факт неособистого голосування нардепів.
- Якщо хтось з нардепів проголосує за свого колегу, у Раді зупиняється розгляд питання порядку денного.
- Тоді голова парламенту перевіряє, чи дійсно у сесійній залі присутній депутат, за якого проголосував хтось з його колег.
- У разі його відсутності, про факт кнопкодавства повідомляють Верховну Раду. Лічильна комісія має вилучити картку такого народного депутата та передати її спікеру.
- Після цього проводять повторне голосування по останній пропозиції.
- Після повторного голосування спікер дає розпорядження Апарату Верховної Ради негайно підготувати повідомлення про факт неперсонального голосування.
- Це повідомлення разом із протоколом, стенограмою, стенографічним бюлетенем засідання та його відеозаписом надається Голові Верховної Ради.
- Спікер направляє всі ці документи для розслідування у ДБР.
Цікаво: Кара депутатська: наскільки і за що штрафуватимуть парламентських прогульників
Дивіться відео від кореспондентів 24 каналу:
Кого з нардепів вже ловили за кнопкодавством?
На кнопкодавстві в Раді попалися чимало народних депутатів нового парламенту. Найбільше порушників з фракції "Опозиційна платформа — за життя" (ОПЗЖ), а саме — 27 випадків. Найчастіше процедуру голосування порушував Володимир Кальцев – він проголосував замість колег 9 разів.
Першим кнопкодавив Ковальов. Нардепа зловили 10 вересня, коли той голосував замість іншого позафракційного мажоритарника з Донеччини – Максима Єфімова. Потім політик ще й погрожував журналістам і досі не вибачився перед народом України.
Другим зловили Литвиненка, який 3 вересня голосував за свого колегу Олександра Скічка.
Копанчук кнопкодавила у парламенті 11 вересня, голосуючи замість однопартійця В’ячеслава Рубльова.
Народного депутата фракції "Опозиційна платформа – За життя" Василя Німченка спіймали на кнопкодавстві 12 листопада. До речі він пропонував за це ув’язнювати.
Народний депутат Володимир Кальцев із "Опозиційної платформи – За життя" 3 грудня 9 разів порушив процедуру особистого голосування. Наразі це є рекордом кнопкодавства у Раді 9 скликання.
Позафракційний нардеп-мажоритарник із Закарпатської області Роберт Горват кнопкодавив 4 грудня.
Нардеп від "Опозиційної платформи – За життя" Сергій Ларін навіть придумав цілий механізм для кнопкодавства. Як він це зробив – читайте тут.
Нардеп Магомедов Муса з "Опозиційний блоку" 18 грудня голосував за колег 8 разів.
По кнопкодавстві 18 грудня попалися: самовисуванці Андрій Іванчук і Василь Петьовка, Віктор Чорний і Михайло Макаренко з "Опозиційної платформи – За життя".
14 січня, у перший пленарний день 2020 року у Верховній Раді зафіксували двох кнопкодавів – це були позафракційних парламентарі Вадим Новінський і Дмитро Шпенов.
До слова, Литвиненко і Копанчук вибачились за інцидент й пообіцяли віддати свою зарплату на благодійність у якості компенсації.