Зустріч радників "нормандської четвірки": про що домовились, а що стало "каменем спотикання"
У Берліні 11 вересня понад 7 годин тривала зустріч радників "нормандської четвірки". Україна назвала головним результатом перемовин домовленість про продовження режиму "тиші" на Донбасі. Водночас в Росії назвали зустріч безрезультатною та "без проривів".
Від України в зустрічі взяли участь глава Офісу Президента Андрій Єрмак та віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков. Від Росії до Берліну прибув голова адміністрації Володимира Путіна Дмитро Козак, інформує 24 канал.
Читайте також Росія втратила ініціативу по Донбасу й намагається її повернути, – експертка
Що обговорювали під час зустрічі
- Порушення режиму тиші на Донбасі, який окупанти зірвали на 42 день перемир'я.
- Проведення наступного саміту лідерів "нормандської четвірки" у Берліні. Україна наполягала, аби провести його якнайшвидше. Канцлерка Німеччини Ангела Меркель та президент Франції Еммануель Макрон підтримували таку ідею.
- Українська делегація порушила питання щодо нових точок розведення військ, розмінування територій, створення нових пунктів пропуску.
- Представники України наголошували на необхідності поновлення процесу обміну заручників,
Про що домовились радники
- Глава Офісу Президента Андрій Єрмак заявив, що головним результатом перемовин є домовленість про продовження режиму припинення вогню на Донбасі. Режим "тиші" буде продовжено попри провокації. Єрмак не поділяє позицію Дмитра Козака, який заявив, що жодних проривів під час перемовин не сталося.
- Водночас Єрмак визнав, що сторони так і не домовились про конкретну дату саміту глав "нормандської четвірки". Він, однак, запевнив, що цей процес "рухається вперед" і можливо зустріч таки відбудеться до кінця 2020 року.
- Глава ОП додав, що протягом 7-годинних переговорів делегації пройшлися по всіх пунктах, що стосуються домовленостей лідерів "нормандської четвірки", досягнутих у Парижі. Мовиться про безпекові та політичні питання, доступ "Червоного Хреста" та обмін полоненими.
Він висловив сподівання, що наступна зустріч радників відбудеться протягом найближчих тижнів. До того часу до роботи долучаться помічники та консультанти.
Це дає надію, що режим "тиші" буде продовжений. Ми дуже на це сподіваємося і робитимемо все, що залежить від України, аби це було так. Ми, як ніхто, зацікавлені, щоб більше не гинули українські військові і мирні громадяни,
– запевнив Єрмак.
Заява Росії
Заступник голови адміністрації Путіна Козак під час брифінгу російським пропагандистам заявив, що "проривів немає, як і підстав для проведення саміту "нормандської четвірки"". Він заявив, що питання про дату саміту навіть не обговорювали.
Якщо ми будемо збирати саміти тільки для того, "щоб поговорити", то врегулювання конфлікту переноситимуть на невизначений термін,
– наголосив Козак.
Водночас він підтвердив, що сторони домовилися, що режим припинення вогню в Донбасі буде виконуватися і далі.
Козак також заявив, що як і раніше "каменем спотикання" між Росією та Україною залишається питання мінських угод. Мовляв, українська влада хоче відійти від мінських домовленостей.
Російський представник також наголосив, що під час переговорів в Берліні Україна начебто погодилася переглянути постанову про призначення місцевих виборів в Україні. Верховна Рада нібито найближчим часом розгляне питання коригування вже ухваленої постанови.
Зверніть увагу! Відзначимо, що напередодні зустрічі заступник Офісу Президента Андрій Єрмак заявляв, що українська делегація зробить усе можливе та неможливе для визначення дати зустрічі глав держав у нормандському форматі.Нормандський формат перемовин: що відомо
- Перша зустріч "нормандської четвірки" відбулася в червні 2014 року. Метою переговорів було і є завершення війни на Донбасі.
- У перемовинах беруть участь президенти України, Росії, Франції та канцлерка Німеччини.
- З 2016 по 2019 рік нормандський формат призупинили.
- 10 грудня 2019 року в Парижі відбулась зустріч лідерів "нормандської четвірки". За підсумками зустрічі домовились про обмін полоненими за принципом "всіх на всіх" та припинення вогню на Сході України.
- Остання зустріч радників відбулась 3 липня у Берліні. Російська сторона заявляла, що поки рано прогнозувати дату наступного саміту лідерів "нормандської четвірки".