Як "добрий цар" роздавав росіянам обіцянки

15 грудня 2023, 11:02
Читать новость на русском

Джерело:

Ігор Тишкевич

Пропустивши велику пресконференцію у 2022 році, Путін не міг скасувати її у 2023 році, напередодні виборів. Звичайно, багато було розмов про успіхи Росії. І є факт – зростання доходів від зовнішньої торгівлі та зростання економіки. При цьому Путін старанно мовчить про проблему трансферту технологій. Хоча вона вже вигулькує навіть у темі "зв'язку дефіциту яєць із дефіцитом вакцин".

Як Путін навіював росіянам впевненість у майбутньому

Маємо велику передвиборчу розмову. У ній Владімір Путін щедро роздає обіцянки про збільшення доходів населення, традиційно грає роль "доброго царя", обираючи питання, на які реагує особисто.

До теми Для чого у Росії проводять вибори президента, якщо все і так ясно

Путін намагається навіяти виборцю впевненість у завтрашньому дні, зокрема завдяки відібраним питанням із зали та включень, які починаються з "у нас ситуація останніми роками покращується", а також подякам царю.

Тема війни, природно, є. Путін уникає оцінок "досягнутого", акуратно проходить по "залишилися актуальними цілями". Він зміщує акцент у бік патерналістських конструкцій – "турботи" про ветеранів (тим більше, що питань багато) та "захисті батьківщини" як обов'язку громадян.

Отже, сім ключових тем із пресконференції Путіна

1. Продовження шантажу довгою війною. Тут є і правдива складова – Росія справді має резерви на кілька років війни. Однак є і запрошення на "договірняк", але не зараз – після виборів. Тут недаремно з'явився пасаж Путіна про можливе припинення допомоги Україні: кремлівська інформаційна машина активно розгортає тему "надто дорогої" для ЄС та США війни в Україні.

2. Окуповані території та політика заміщення населення. Постановче питання про лікарню в Запорізькій області та нестачу лікарів. Смішні деталі ідей – є іпотека під 2% на "нові території" (тобто окуповану частину України), але "виправдано" її поширення на вторинний ринок та збільшення "підйомних". Рішення, ймовірно, будуть схвалені.

Тут же було питання про програму переселення з крайньої півночі, яку успішно застосовували в Криму. Однак тут Росія поспішатиме – 2024 рік стане роком масового переселення. Куди? Не виключаю формату "конфіскації" житла в українців, які виїхали з-під окупації.

Читайте також Мир з Росією чи більше постачань зброї: що насправді потрібне Україні

3. Путін проговорився (або сказав спеціально) про кількість на фронті – 617 тисяч, а також про наймання. Тут нічого нового, його оцінка у 480 тисяч "набраних" збіглася з розрахунками, які ми робили з колегами. Тобто механізм найму ув'язнених, в'язнів СІЗО та мешканців депресивних регіонів буде продовжений.

4. Старанно уникає теми втрат, але тут цікава арифметика. Набрати понад 800 тисяч за рік (листопад 2022 року – листопад 2023 року) з урахуванням рекрутингу у 2022 році (сили вторгнення близько 300 тисяч + ПВК близько 150 тисяч + квазіреспубліки Донбасу близько 50 тисяч + "БАРС" та інші "добровольці" близько 200 тисяч), а у сухому залишку 617 тисяч на фронті – цікавий результат.

5. Путін фактично озвучив нових "смотрящих" за великими проєктами. Тут пам'ятаємо про "вежі Кремля", уряд "осторонь", а ось куратори – технократи (група Грефа – Кірієнко) і старий перевірений боєць Собянін.

6. ПВК. Путін не ухвалив рішення про те, як функціонуватиме галузь. Набір потрібний, потрібні підрозділи на фронті в Україні і в інших країнах. На закордонну частину поки що, як і раніше, закриватимуть очі, а "фронтові" поки що в різних руках. Але три питання на цю тему говорять про кількість нерегулярів на фронті. Перед виборами цим людям обіцяють легалізацію та пільги. Логічно.

Зауважте Чому Куп'янськ за пів року виявився не по зубах росіянам

Похідна від цього – ймовірність появи "імперського" політичного проєкту. Поки що Путін забирає "радикалів" на себе. Пов'язує зміни їхнього статусу зі своїм президентським майбутнім.

7. КНР. Смішна ситуація. Путін не тільки усвідомлює, але й починає визнавати свою слабшу позицію в парі Москва – Пекін. Як Алєксандр Лукашенко, бажаючи надати додаткової ваги своїм словам, любив казати "Ми і Росія", так само і Путін почав говорити щодо КНР. Навіть пряме питання про перспективи БРІКС звів до формату "важливості відносин з Китаєм".