Не газові турбіни чи атомні блоки: найкращий варіант, як Україні прожити зиму

23 квітня 2024, 18:54
Читать новость на русском

Джерело:

Олена Зеркаль

Цього тижня на зустрічах з європейськими бюрократами та парламентарями в Брюсселі ми з'ясовували, що саме європейці планували чи планують закласти в так званий Pillar 2 – частину інструменту Ukraine Facility, який присвячений інвестиціям у стійкість України та економічний розвиток.

Нові атомні блоки – не найкращий варіант зараз

Це питання максимально актуальне для країни, яка готується до планових чи аварійних відключень, про які вже попереджають енергетичні компанії.

Читайте також Як залежність від Ірану впливає на використання Росією дронів по Україні

Не розумію, правда, як нам в цій ситуації допоможе закладання двох нових атомних блоків, побудова яких зазначена першим пріоритетом в українському плані використання грошей Ukraine Facility.

Я, звісно, нічого не мають проти атомної генерації, але категорично проти банального закатування грошей в бетон. Особливо, якщо вони потрібні в іншому місці.

"Потрібне місце" це, наприклад, децентралізована генерація. Цей термін потроху перетворюється в медійний карго-культ, але правда проста: нова генерація не побудує себе сама, її також не побудують на пресконференціях. Бо це не просто поля сонячних батарей чи вітряків.

Децентралізована генерація – це абсолютно нові для України рішення, які передбачають співпрацю місцевої влади, приватного бізнесу, інвесторів та інженерів. "Потрібне місце" – це інтеграція ринків та збільшення можливостей імпорту в Україну. Це теж не відбудеться саме по собі, для цього потрібно завершити реалізацію "дорожньої карти" до кінця літа, а не до 2026 року, як написано в українському плані. А після цього потрібна ще й політична підтримка можливості збільшення імпорту електроенергії урядами "дружніх", зокрема, Угорщини та Словаччини, що означає необхідність говорити з європейцями вже сьогодні.

Гроші потрібно скеровувати не в державні компанії

Можна, звісно, сподіватися пропетляти зиму завдяки розрекламованим газовим турбінам. Але тут така проблема, що в нас вже є дві потужні турбіни, і вони або не працюють, або не підключені до мережі. Бо цим опікується не приватний бізнес, а донори та менеджмент державних компаній. А, як відомо, державні компанії цікавляться процесом, а не результатом.

До теми Позиції України зміцніли: як затягування з допомогою від США пробудило ЄС

Саме через це так ризиковано скеровувати пріоритети Ukraine Facility виключно на підтримку штанів державних компаній, закачуванням європейських грошей саме туди. Змінювати звичні поведінкові шаблони поводження з грошима міжнародних партнерів не в українських традиціях, але хоча б через ризик відключень зимою ці підходи потрібно змінювати.

Необхідно діяти, як європейці: коли їм потрібно вирішити проблему, то вони створюють умови для збільшення можливостей для приватного бізнесу. За цією логікою Україна має завершити інтеграцію ринків вже цього літа, а гроші Ukraine Facility скерувати на створення великої кількості нових генеруючих потужностей та батарейок. І не через центральний бюджет, а через проєкти в регіонах, допомагаючи їм як з пошуком оптимальних комбінацій технологій, так і з розвитком корпоративного управління та культури.

Тільки так до нас почнуть приходити іноземні інвестори й додаткові фінансові можливості.