Як спритні підприємці заробляють на переробці небезпечних відходів

22 вересня 2017, 08:19
Читать новость на русском

Екологічне лихо із присмаком корупції, або хто і як краде бюджетні гроші на утилізації отруйних відходів та куди дивляться чиновники від Мінекології.

Українці ще не звикли до культури сортування та обережного поводження із небезпечними відходами. Насправді ж звичайні батарейки, люмінесцентні лампи та енергоекономні лампи – не можна просто так викидати у смітник. Вони потребують спеціальної переробки, адже містять отруйні речовини, які шкодять екології.

На спецутилизацію держпідтприємствам виділяють кошти. Приватні компанії які пропагують відповідальне ставлення до екології так само не шкодують грошей на переробку відходів. Спеціальні фірми – пропонують послуги, беруть участь у тендерах та виграють.

Село Малехів, Львівщина. Півтисячі ось таких вжитих люмінесцентних ламп неподалік власних домівок цього літа віднайшли місцеві.

Люди почали бити на сполох, адже сусідство із таким звалищем – пряма небезпека для здоров'я. Із розбитих ламп просто у повітря випаровується ртуть. Винуватців знайшли з інформації у наліпках на ящиках. Виявилося, що лампи викинули горе-підприємці, які вирішили не витрачатись на утилізацію небезпечні відходи. Тож, коли запахло смаженим, таки одразу прибрали звалище.

Читайте також: Саботаж реформ: як екс-регіонали мертвою хваткою тримаються за місце мера Глухова

Відносний "хепі-енд" цієї історії – скоріше виключення із правил. Таких імпровізованих небезпечних звалищ по всій країні – сотні. І жодної гарантії, що горе-утилізатори наступного разу не викинуть отруйні відходи вже в іншому місці. Більше того, їхня зона відповідальності – дуже розмита. Завдані ними збитки для довкілля екологам ще треба довести. Лише тоді фірму можуть оштрафувати на 1700 гривень. І це в кращому випадку. Бо не спійманий – не злодій.

Сайт компанії "Екогрінлайн" працює, пропонує широкий спектр послуг зі збору та утилізації небезпечних відходів 1 – 4 класів небезпеки. Має філіали не лише у Києві, а й в Донецькій, Харківській, Луганській та Дніпропетровській областях. У розділі "інформація" – навіть скан ліцензії, дійсної до березня 2018 року.

Читайте також: Як в період банкопаду деякі держслужбовці перетворюються на доларових мільйонерів

Але є одне "але" – дозвіл на діяльність "Екогрінлайну" Мінекології скасувало у квітні цього року. Банальна перевірка довела – за красивою обгорткою "утилізація" небезпечних відходів" насправді не було нічого.

Можемо припустити, що хлопці-підприємці з "екогрінлайну" непогано підзаробили. Вони зібрали лампи і пообіцяли їх утилізувати. Не за просто так, звичайно. Гроші освоїли, а свої зобов’язання не виконали. І вочевидь, виконувати надалі не збираються. Бо телефони й справді відключені. Немає компанії і за юридичною адресую.

Хто і як краде бюджетні гроші на утилізації отруйних відходів та куди дивляться чиновники від Мінекології – дивіться в розслідуванні журналістів ЦРУ.