Як в Тернополі борються з проблемою сміття
Місяць тому після трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі в Україні розпочалися сміттєві баталії. Схожу ситуацію 7 років тому пережили і тернополяни. Сміттєвий колапс поставив тодішнього градоначальника у складне становище. Кризу подолали, але очевидних змін, які обіцяли політики, так і не сталось. 24 Канал розпочинає журналістський серіал про сміттєві баталії в Україні.
Сьогодні сміття з Тернополя вивозять на Малашівецьке сміттєзвалище. Та 7 років тому вантажівки з тернопільським непотребом по кілька тижнів сюди не могли заїхати. Сміттєві баталії у Тернополі тривали два роки. Малашівці вимагали закрити сміттєзвалище, адже термін його експлуатації давно закінчився.
У Тернополі розроблявся сценарій, коли протягом декількох днів створювалася комісія, яка мала визнати доведення до надзвичайного стану місто Тернопіль. І далі рішенням комісії і зверненням в прокуратуру мала б відкритися кримінальна справа на керівництво міста і усунення його від влади,
— розповів тодішній міський голова Тернополя Роман Заставний.
У 2010 році малашівцям пообіцяли: сміттєзвалище закриють за рік. Тоді ж обласна адміністрація за 2 мільйони гривень придбала сміттєсортувальну лінію. Але вона й досі гниє у районному містечку Скалат.
В самих Малашівцях зізнаються: пікетувати чи перекривати дорогу до сміттєвзвалища поки не планують. Причина в коштах. Адже місцеві мешканці щокварталу отримують тисячу гривень. На оздоровлення.
"Там накопичилася дуже багато інфільтрату. І він проникає в ґрунт", — розповів про Малашівецьке сміттєзвалище еколог Олександр Філь.
У Тернопільській мерії не заперечують, що платять малашівцям. Мовляв, за розуміння і на оздоровлення. У селі офіційно проживає 315 осіб. В рік вони отримують 1,5 мільйони гривень. Це гроші від перевізників у фонд розвитку Малашівців. З міського бюджету Тернополя лише минулого року надійшли ще понад 100 тисяч гривень. У мерії певні: будівництво заводу і нове сміттєзвалище під контролем.
Читайте також: Переробка сміття в Україні та ЄС: як екологічну катастрофу перевести у прибутковий бізнес
"Щоб ствердно пропонувати щось інвестору, найперше потрібна земельна ділянка. По цьому у нас робота ведеться, проведений перш етап. ОДА пішла нам на зустріч. Я думаю, що зовсім скоро за ЖКГ буде закріплена земельна ділянка біля полігону", — розповів секретар Тернопільської міської ради Віктор Шумада.
Втім колишній мер Роман Заставний переконує: місто вже має ділянку. Біля Миролюбівки. І навіть з виритим котлованом та можливістю будівництва. Та в Тернопільській мерії від неї відхрещуються.
Читайте також: 10 ідей, як менше смітити