Як жарти про Кирила та РПЦ привели росіянку у вигнання до України
Марія Мотузна, яку росіяни звинувачують в екстремізмі, переїхала, а фактично втекла, до Києва, бо на батьківщині її переслідують за релігійні меми. За чотири картинки у соцмережі стосовно жінки розпочали кримінальне провадження. І таких справ в Росії відкривають десятки.
Марії Мотузній у Барнаулі загрожує ув'язнення аж на п'ять років за релігійні меми, які вона перепостила у забороненій в Україні соцмережі "ВКонтакте". Втім, політичного притулку жінка просити не збирається. Але все ж переваги свободи слова в Україні вже оцінила. До того ж, оцінила – буквально: пообіцяла поспілкуватися із журналістами пізніше, і, як виявилося, щонайменше за 500 євро.
Читайте також: Росія хотіла очолити Константинополь, а стала розкольником, – політолог
Чотири жартівливих картинки на тему релігії та церковників, зокрема про хресну ходу православної церкви, студентка зберегла на своїй сторінці "ВКонтакте". Сторінку згодом видалила і забула. Аж ось у травні 2017 до неї прийшли з обшуками, відкрили кримінальну справу і внесли її прізвище до списку екстремістів російського "Росінформмоніторингу".
Марія Мотузна
"Коли зачитували обвинувачення, усі сміялися – так абсурдно усе виглядало", – запевнила Мотузна. Вона, мовляв, закликала до екстремізму і образила почуття вірян. Зокрема, Анастасії Бітнер та Дарії Ісаєнко, студенток юридичного факультету Російської академії економіки і публічного управління при президенті Федерації. До слова, за їхніми заявами до поліції у Барнаулі і раніше відкривали справи за меми.
Анастасія Бітнер та Дарія Ісаєнко спричинили появу кількох кримінальних справ за меми
Данила Маркіна, іншого жителя того ж Барнаула, продовжують судити за порівняння Ісуса з героєм американського серіалу "Гра Престолів". Його квартиру обшукали, забрали техніку.
У мережі почали збирати меми, які реально фігурують у кримінальних справах
Покарання за образу релігійних почуттів ввели у Росії після провокаційного виступу гурту Pussy Riot у храмі Христа Спасителя у 2014. Максимальний строк – три роки. Правозахисники кажуть, що роль Російської православної церкви у справах держави дедалі посилюється. Тому якщо раніше цю статтю КК використовували проти представників маргінальних груп, відвертих неонацистів, то тепер вона стала засобом боротьби з усіма незгодними. За час дії статті вироків було 12, і лише за першу половину 2018 року – вже шість обвинувачених.
Читайте також: Кіріл Розкольников і Церква 404: нестримна реакція соцмереж на рішення РПЦ у Мінську
Тим часом в Україні про церкву і віру жартують відкрито. На хвилі розмов про надання томосу у Facebook з'явилося чимало сатиричних сторінок. Наприклад, сторінка "Палаючої церкви Матріархального Патріархату". Її автори просто збираються за пивом і жартують у соцмережах.
На хвилі розмов про надання томосу у Facebook з'явилося чимало сатиричних сторінок
А після рішення синоду Вселенського патріархату в Стамбулі про створення автокефалії в Україні киян у тому ж Facebook запрошували на "Томос велкам паті". Обіцяли кагор, салют із церковних свічок і духовну техно-музику. Жарт вчасно видалили, поки охочі до гумору і танців таки не почали збиратися.