Чому українці масово відмовляються від вакцинації

22 січня 2018, 13:00

В Україні продовжується спалах захворювання на кір. В Одесі померла вже восьма людина від цієї хвороби. Це, звісно, ще не епідемія, проте ситуація доволі тривожна. І передусім через те, що більша частина померлих були не щепленими, а загальний спад кількості щеплених від кору став настільки вражаючим за останні роки, що епідемія в Україні цілком можлива.

Чому сьогодні в Україні панує такий затятий саботаж щеплень? Чи справді це все через неосвіченість, забобони та принципове упередження противників щеплень? Чи може є якась інша причина? Адже українське суспільство було не завжди таким масово упередженим проти щеплень, правда? Можливо, щось сталося, що збільшило кількість противників щеплень в рази?

Читайте також: "Яєчний теракт": нащо справу "побиття" Барни розслідують 10 прокурорів та 5 слідчих

Подивіться на графік, наданий Всесвітньою організацією охорони здоров’я. На ньому позначено катастрофічне падіння кількості щеплень від кору в Україні по роках. З майже 100% населення щеплених в 2003 році до 40% щеплених в 2016. Як це сталося? На графіку видно, що в 2008 та в 2013 роках в Україні двічі різко падала кількість щеплень від кору. Що ж сталося в ці роки?

Графік вакцинації від ВООЗ

А сталося ось що. В 2008 році в Краматорську після щеплення проти кору та краснухи помер старшокласник, а 85 учнів з його школи потрапило до лікарень. Теж після цього щеплення. І це ще не все.

Скарги про численні випадки госпіталізації дітей після цього щеплення почали надходити з усієї України. Згодом Генпрокуратура з'ясувала, що тодішній заступник міністра охорони здоров'я Микола Проданчук перевищив службові повноваження, дозволивши закупівлю несертифікованої індійської вакцини.

Проданчук тоді навіть ховався від слідчих, його оголосили в розшук. Ви думаєте він сів за ґрати? Ні. Сьогодні Проданчук очолює Інститут токсикології та харчової безпеки Міністерства охорони здоров'я. Згідно з декларацією, він отримує там майже 3 мільйони гривень зарплати на рік.

Читайте також: Чому прокуратура не реагувала на побиття Ноздровської: недбалість, байдужість та "зв'язки"

Нещодавно він купив собі дорогу "Ауді", крім цього, має багато нерухомості, ще й отримує ордени та відзнаки від різних структур. Словом, був би ще багатшим і щасливішим, якби не ці прокурори, які свого часу справу проти нього порушили. Втім чомусь так і не довели її до вироку.

Після того випадку в 2008 році суспільство почало потроху оговтуватися від шоку. Кількість щеплень поступово почала знову відновлюватися в 2010 та 2012 роках. Аж раптом в кінці 2012 року сталася нова трагедія: після щеплень проти гепатиту в різних містах України почали помирати діти. Пам'ятаєте таку назву: "Фармстандарт-Біолік"? Це фірма, яка випускала неякісну вакцину, від якої і сталася трагедія. Співвласником фірми був син міністра охорони здоров'я Богатирьової.

Матуся-міністр, користуючись владою, нахилила лікувальні заклади так, що фірма синочка почала вигравати всі тендери на постачання вакцин і ліків, за два роки отримавши 1,5 мільярди гривень. Але розігрітий скажений конвеєр грошей дав збій.

Сини Раїси Богатирьової збагачуються на неякісній вакцині

Фірма Богатирьова-молодшого просто фізично не могла забезпечити якість такої кількості вакцин. При виробництві вакцин почали порушувати технологію, і такий непотріб розвозити по медичних закладах, внаслідок чого почали помирати діти. В закритому звіті Міністерства охорони здоров’я тоді йшлося про 8 смертей. Низка народних депутатів провели власну перевірку і стверджували, що цифра значно більша.

Кількість же дитячих захворювань, ускладнень і випадків інвалідності після того злощасного щеплення навіть не піддається ліку. Вакцину "Біоліка", зрештою, заборонили, але ніхто за це так і не поніс відповідальності. Богатирьова з синами спокійно виїхала до Росії. Їхня фірма досі працює в Україні.

Тож не дивно, що суспільство, двічі жорстоко обдурене владою, з острахом дивиться тепер на щеплення і вакцини. Тим більше, що і правоохоронці, і суди, і чиновники в масі своїй залишилися ті ж самі. Подивіться хоча б на Проданчука. Звісно, хтось, захищаючи бойкот вакцин, наполягає на недоведеності ефекту вакцинації.

Читайте також: Як суддя Усатова рятувала суддю Усатова на кареті швидкої після "п'яного" ДТП: брат за брата

Але більшість тих, хто уникає щеплень, очевидно, робить це через недовіру до держави, до чиновників МОЗ та до лікарів. І недовіра ця базується на цілком реальних і ще зовсім недавніх трагедіях, та випадках повної безкарності за них.

Тому, поки держава не відновить довіру до медицини та не почне карати за медичну халатність, ми і далі спостерігатимемо спад кількості щеплених і спалахи інфекційних захворювань, не гірше, ніж в африканських країнах, чого, звісно, зовсім не хотілося б. Тому пройдіть обстеження і зробіть щеплення у лікаря, якому довіряєте. Бережіть здоров'я! Воно ще знадобиться нам для боротьби з численними крадіями у владі, які не цураються шалених заробітків на здоров’ї.