Забруднення Сейму та Десни: чи очікувати на екологічне лихо
Передусім хочу запевнити, що, попри найгірші очікування, справджується досить зрівноважена і конструктивна позиція урядовців і науковців стосовно наслідків забруднення річок Сейм і Десна.
Що спричинило забруднення
Так, забруднення річки – це завжди погано та завжди виклик для суспільства. Попри численні публікації в ЗМІ, нині можна уявити собі декілька реакцій суспільства – від "мене це не стосується" до "всі ми помремо". Щодо останнього твердження – так, всі, поки що ніхто не знає секрету безсмертя. Однак точно не від якості деснянської води. А чому – читайте в ексклюзивній колонці для сайту 24 Каналу.
Читайте також Одна з причин нападу Росії на Україну, про яку мало говорять
14 – 15 серпня були перші повідомлення про забруднення річки Сейм в Сумській області. Спостерігалася масова загибель риби, від води йшов сморід. Часами річка здавалася неживою. Ніхто не зміг достеменно встановити характер забруднення і місце виливу в річку забруднювальних речовин.
Суспільство перебувало у різних емоційних станах, до яких додавався певний дефіцит інформації, однак всі очікували ґрунтовних і фахових пояснень. Мабуть, лаконічні повідомлення з доку Держекоінспекції чи Міндовкілля не задовольняли занепокоєння громадськості. Тому декілька днів тому, 12 вересня, була проведена потужна пресконференція з цього питання. На ній виступали не тільки перші посадові особи міністерства, Держекоінспекції, офісу санітарного лікаря, водоканалу, але й науковці.
Якщо лаконічно, то можна зазначити наступне: найбільш ймовірно, що на цукровому заводі в селищі Тьоткіно Курської області Росії протягом майже тижня був витік 5700 тонн органічних відходів виробництва, зокрема, імовірно, рафінадної патоки. Ці відходи мають особливість поглинати кисень (одна молекула фруктози поглинає до 12 молекул кисню), і це спричинило катастрофічний дефіцит кисню в річці Сейм, а пізніше – і в Десні.
Забруднення має донний характер, тому поверхневі проби води не дають коректних результатів, тобто не відображають реальний стан річки. Це забруднення у вигляді не цілісної плями мандрувало з річки Сейм до Десни й має в ці дні наблизитися до Києва.
Однак з часу викиду забруднень на Курщині минув понад місяць. Звісно, вода має властивості до самоочищення, і до сьогодні деснянська вода значно покращила свої характеристики. З часом мікроорганізми майже повністю ліквідують наслідки забруднення, що будуть концентруватися на дні річок Сейм та Десна, однак для повного очищення річок, за словами директора Інституту гідробіології НАН України Сергія Афанасьєва, треба буде почекати 2 – 3 роки.
Важливо Гроші не пахнуть: як партнери закривають очі на російський кривавий бізнес
Небезпеки для водозабору немає
Для водозабору Києва, Чернігова та Броварів небезпеки немає з огляду на декілька обставин. Водозабір у Чернігів не здійснюється з Десни, а винятково з підземних горизонтів. Щодо водозабору Києва та Броварів треба взяти до уваги таке:
- по-перше, рівень забруднення в Києві суттєво знизився;
- по-друге, вода потрапляє до кінцевого споживача через систему водопідготовки, яка передбачає очищення;
- по-третє, навіть без цієї аварії я б не радив вживати воду з-під крана без додаткового очищення чи кип'ятіння. Нині ця порада залишається актуальною.
Щодо купання в Дніпрі: якщо не відчувається неприємний запах і вода не набуває неприродного кольору, то особливих заборон на купання не існує. Однак є люди, які страждають на різні хронічні хвороби чи алергію, і тому має бути зважене індивідуальне рішення.
Загалом є сенс довіряти офіційним органам влади, дотримуватися інформаційної гігієни та здорового глузду. На жаль, це не останній "подарунок", який ми отримали з боку Росії. Тримаємось!