Хто кого: які держави на боці Китаю і чому США підтримують Тайвань
Напруга довкола Китаю та Тайваню зростає. Міжнародна спільнота в цьому питанні розділилася – хтось підтримує ідею вторгнення Пекіну на острів, а хтось навпаки – обіцяє підтримку Тайбею.
Тайвань підтримують навіть ті країни, які офіційно не визнають його незалежності й дотримуються "політики одного Китаю". На чиєму боці зараз світ, читайте у матеріалі 24 каналу.
Важливо Китай може напасти на Тайвань та до чого тут Пелосі: усе, що відомо про нову загрозу
Підтримка Китаю та Тайваню на рівні визнання
Після завершення громадянської війни та поразки партії Ґоміньдан, яка вирушила на Тайвань, у світі утворилися фактично 2 Китаї – Китайська Народна Республіка на материку, яка під владою комуністів, та Республіка Китай – демократична країна на острові Тайвань.
Через це у світі виникла "політика одного Китаю" – країни, визнаючи КНР, розривали дипломатичні відносини з Тайванем і навпаки.
Більшість країн світу визнає КНР, яка контролює материк і заявляє про своє право на острови в Південно-Китайському морі, які під контролем Республіки Китай. Незалежність Тайваню визнають 15 країн:
- Беліз;
- Есватіні;
- Гватемала;
- Гаїті;
- Ватикан;
- Гондурас;
- Маршалові острови;
- Науру;
- Палау;
- Парагвай;
- Сент-Кітс і Невіс;
- Сент-Люсія;
- Сент-Вінсент і Гренадини;
- Гаїті;
- Тувалу;
Однак, якщо ви думаєте, що все так просто й решта країн просто визнає лише КНР, то ви помиляєтеся. Більшість країн світу, зокрема США, Канада, Мексика, Німеччина, Франція, Велика Британія, Бразилія, Японія, Австралія, Індія тощо, попри "політику одного Китаю" і визнання КНР, активно співпрацюють з Тайванем. Тобто мають неофіційні дипломатичні відносини.
Варто зазначити, що Україна офіційно не входить в це число країн, однак з початком повномасштабного вторгнення, Тайбей надає нашій країні серйозну фінансову підтримку.
Чому США підтримують Тайвань
Після того, як у світі з'явилися 2 Китаї, більшість країн світу надавали підтримку саме Тайваню, оскільки КНР – комуністична держава. Та все ж Пекін зумів переконати ООН, що саме він представляє інтереси Китаю, тому в 1971 році Тайвань втратив місце в Радбезі ООН і його посіла КНР.
Ще одним ударом стало те, що США у 1979 році визнали КНР і встановили дипломатичні відносини з Пекіном. Кількість союзників Тайваню постійно скорочувалася. Зараз їх 15, але в Гондурасі планують відмовитися від зв'язків з Тайбеєм та встановити відносини з Пекіном.
Однак на тлі загрози військового вторгнення у Вашингтоні заявили про готовність надати військову допомогу Тайваню. Така позиція може здатися дивною на тлі того, що США не визнають незалежності Тайваню.
Крім того, на Тайвані досі панує демократія. Тому в США вирішили не змінювати свого статусу захисника демократії у світі.
Однак заяви президента США Джо Байдена суперечать одна одній – говорячи про підтримку Тайваню, лідер Білого дому наголошує на "політиці одного Китаю", якої дотримується Вашингтон.
Після приземлення на Тайвані спікерка Палати представників Ненсі Пелосі наголосила, що США підтримують статус-кво Тайваню і виступають проти односторонніх спроб його змінити.
Китай чи Тайвань: хто заявив про свою позицію
Окрім США, про свою підтримку Тайваню оголосили в Німеччині. На конференції ООН 2 серпня голова МЗС Німеччини Анналена Бербок заявила, що Берлін підтримує Тайвань і робитиме це у випадку нападу Китаю.
У Швейцарії, яка до повномасштабного вторгнення України була нейтральною у світових конфліктах, пригрозили санкціями Пекіну у випадку нападу на Тайвань.
Водночас представниця мзс росії марія захарова традиційно звинуватила США у нібито провокаціях і заявила, що росія повністю підтримує Китай.
Також про готовність до війни заявили і в КНДР. Окрім того, слова підтримки Китаю лунають з білорусі та Ірану.
Водночас в Україні офіційна позиція щодо загрози війни між Китаєм та Тайванем не лунала. Воно і не дивно – Україна виступає проти військових конфліктів, однак зараз триває війна на нашій території.
Варте уваги – літак Пелосі приземлився на Тайвані: дивіться відео