Тему вторгнення Китаю на Тайвань підігріває запланований візит спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі на острів, через який з Пекіну пролунали погрози. Редакція 24 каналу зібрала все, що відомо про нову загрозу.

Нагадаємо Напруга зростає: Тайвань підняв у небо винищувачі через навчання Китаю та ймовірний візит Пелосі

Після завершення Другої світової війни у Китаї розпочалася громадянська війна між партією Ґоміньдан та комуністами, які прагнули захопити владу в країні. У результаті війни в 1949 році тодішній чинний уряд Китаю на чолі з Чан Кайши зазнав поразки й відправився на Тайвань. Тоді в комуністів не вистачало ресурсів для захоплення острова, тому уряд Чан Кайши закріпився там.

До 1971 року Китайська Республіка на Тайвані була членом ООН, однак була змушена поступитися місцем Китайській Народній Республіці, якою керували комуністи.

З материкового Китаю на адресу Тайваню неодноразово лунали погрози та територіальні претензії. Зараз Китайська Республіка, якій належить Тайвань та ще низка островів у Південно-Китайському морі, є частково визнаною державою.

22 липня Міністерство оборони Японії заявило про надзвичайно високу загрозу нападу Китаю на Тайвань. Варто відзначити, що в Пекіні неодноразово говорили про прагнення "повернути Тайвань будь-яким способом".

За даними Міноборони Японії, Китай готовий до військового вторгнення на Тайвань. Останній після вторгнення росії в Україну почав зміцнювати власну оборону.

Вілл Бернс – Директор ЦРУ – також переконаний у тому, що Китай спробує напасти на Тайвань, зокрема на Пекін негативно вплине досвід росії, яка вже почала війну. Однак провали стратегій кремлівського диктатора можуть спонукати Китай відтермінувати напад на острів. Водночас Бернс переконаний, що ситуація буде лише загострюватися, оскільки Китай прагне "повернути своє".

Причини візиту

У США розуміють всі ті загрози, які пов'язані з Китаєм. Тому спікерка Палати представників Ненсі Пелосі анонсувала візит до Тайваню, пояснюючи це тим, що країні потрібна підтримка. Пелосі – третя за значимістю людина в США.

Варто відзначити, що США не визнають незалежності Тайваню. Однак подібні візити були, щоправда, останній з них відбувся 25 років тому – у 1997 році.

Пекін вдався до погроз

МЗС Китаю засудило анонсований візит Ненсі Пелосі на Тайвань та пригрозило рішучою відповіддю на цей крок. Однак за даними видання Financial Times, неофіційна риторика Китаю куди агресивніша – Пекін погрожував США військовою відповіддю, за яку відповідатиме Вашингтон.

ЗМІ розглядають різні варіанти можливих дій Китаю – перехоплення американського літака, блокування висадки або й збиття літака.

На тлі таких погроз, радник президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван виступив проти візиту Пелосі на Тайвань, а Джо Байден засумнівався у доцільності візиту.

30 липня американський літак, на борту якого була Ненсі Пелосі, вилетів з США у напрямку Азії. На сайті FlightRadar24 за літаком спостерігали понад 100 тисяч осіб.

Рейс, яким летіла Пелосі
Рейс, яким Пелосі вирушила до Азії / Скриншот

Згодом літак приземлився в аеропорту в Гонолулу в штаті Гаваї. Після цього можливість відслідковувати літак зникла.

Зрештою 31 липня Пелосі опублікувала програму візиту в Азію. Зазначається, що спікерка відвідає Малайзію, Південну Корею, Сінгапур та Японію. Про візит на Тайвань не мовиться. Але високопоставлений урядовець Тайваню та офіційний представник США у коментарі CNN сказав, що Пелосі таки може відвідати Тайвань.

1 серпня в Китаї відзначили 95-ту річницю створення збройних сил – Національної визвольної армії. Напередодні цього дня у соцмережах армії з'явився пост "Готуємося до війни". Трактувати цей допис можна по різному – напередодні свята армія вирішила піднести моральний дух людей, нагадавши, що їх захистять від всі загроз, особливо в теперішніх умовах світу або все ж Китай погрожує війною Тайваню та США.

29 липня Китай анонсував військові навчання в Тайванській протоці. Там відпрацьовують зокрема вогонь артилерії та реактивних систем залпового вогню. Однак 30 липня стало відомо про те, що Китай перемістив техніку ближче до узбережжя – за 180 кілометрів від Тайваню.

Журналіст Чаухарі Паверз повідомив, що китайські снаряди долітають до берегів Тайваню. Водночас останній підняв свої винищувачі, зокрема й через візит Пелосі, адже є загроза втручання Китаю.

Китай з РСЗВ обстрілює Тайвань: дивіться відео

Водночас за даними ізраїльського видання Terror Alarm, Тайвань розгортає ПП в районі аеропорту Таоюань. Тим часом обстріли Китаю, які Пекін називає навчаннями, не припиняються.

Китай продовжує обстріли Тайванської протоки: дивіться відео

Літаки Китаю увійшли в зону ППО Тайваню

1 серпня у повітряний простір Тайваню увійшли 4 китайські ударні винищувачі. До цього, уряд Китаю наголосив, що у випадку появи Пелосі на острові, сидіти "склавши руки" народно-визвольна армія не буде. Тим часом американці підтягують до острова свої авіаносці. ЗМІ пишуть, що ВМС США нібито хочуть створити буферну зону для літака Пелосі у випадку її візиту на Тайвань.

Передбачити, чи вдасться Китай найближчим часом до військового вторгнення на Тайвань – неможливо, хоча багато сигналів вказують на те, що Пекін таки готовий.

На тлі цього відбулися 2-годинні переговори президента США Джо Байдена з лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Під час перемовин сторони обмінялися своїми позиціями та досягли певних домовленостей, зокрема щодо продовження діалогу. Однак, як показує практика, це не можна розцінювати як відвернення війни.

Найімовірніше, наступне зростання напруги відбудеться, коли Пелосі таки вирушить на Тайвань, адже зараз вона планує відвідати кілька країн, щоправда, остаточний список невідомий. Очікується, що це будуть Японія, Південна Корея, Малайзія, Сінгапур та власне Тайвань.

Щодо останнього, то в конгресі розпочалися дебати напередодні вильоту Пелосі. Республіканці та демократи зійшлися на тому, що від поїздки до Тайваню не варто відмовлятися, адже це означатиме поступку Китаю на тлі погроз з Пекіну.

Китай може вдатися до військової провокації

У Білому домі попередили, що Китай може відреагувати на візит спікера палати представників США Ненсі Пелосі на Тайвань військовими провокаціями. За словами прессекретаря Пентагону Джона Кірбі, це може включати запуск ракет поблизу Тайваню або великомасштабні повітряні чи морські дії.

Тим часом у Тайвані вирішили посилити рівень бойової готовності. Посилений рівень бойової готовності триватиме з ранку вівторка 2 серпня по полудень четверга 4 серпня.

В обід 3 серпня спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі завершила свій візит до Тайваню та покинула острів. На острові вона зустрілась із віцепрезиденткою Тайваню Цай Інвень.

Спікерка також мала розмову онлайн із спікером парламенту Тайваню Ю Сікуном. Під час зустрічей делегації обговорювали як США та Тайвань можуть поглибити економічні зв'язки, ще більше зміцнити партнерство у сфері безпеки та захистити спільні демократичні цінності.

Пелосі вручили орден як символ дружби США та Тайваню.

Візит до Тайваню / Фото з твітера Ненсі Пелосі

"Без помилок: Америка залишається непохитною у своїй відданості народу Тайваню – зараз і на наступні десятиліття", – підсумувала Пелосі.

Вона пообіцяла "залізну підтримку" тайванської демократії у питаннях безпеки, стабільності, економічного зростання та управління.

У момент, коли Пелосі покидала острів, японське телебачення повідомило, що з американської бази в Окінаві в південному напрямку вилетіло 6 винищувачів F-15 і 3 літаки-заправники.

У відповідь на візит Ненсі Пелосі на Тайвань армія КНР почала військові навчання армія у 6 округах навпроти острова. Також Пекін закрив повітряний простір поблизу Тайваню.

ЗМІ пишуть про зміни у графіках сполучення з островом. Так лише 4 серпня аеропорт Таоюань планує скасувати до 40 рейсів на приліт і на виліт.

Перші фото з військових навчань Китаю / Фото зі ЗМІ та соцмереж

Тайвань закликає до діалогу

Тайванська Рада у справах материка закликала Пекін "серйозно замислитися про свою діяльність щодо Тайваню та правильно оцінити ситуацію".

Тайвань стверджує, що є незалежною країною та клянеться захищати свою свободу та демократію. Тож Рада знову закликала до рівноправного діалогу. Також там заявили, що дотримуються політики "відмови від провокацій" для збереження миру через Тайванську протоку і в регіоні.

Цікаво – Харитонов про підготовку Китаю до війни: дивіться відео