Захід спонукає Україну почати виконувати Мінські домовленості, вигідні Кремлю, – експерт
Під час зустрічі Меркель і Путіна переважно звучали ритуальні заяви щодо мирного врегулювання конфлікту в Україні, важливої ролі в цьому процесі ОБСЄ. Головний посил – Мінські домовленості повинні бути виконані якнайшвидше і це – єдиний шлях і рецепт для вирішення конфлікту. Однак Меркель, крім шаблонних заяв, зробила досить суперечливу і надто сміливу заяву про болючі компроміси для України.
Таку думку сайту "24" висловив політичний експерт Михайло Басараб.
Експерт зазначив, що, згідно із заявою Меркель, українське суспільство буде готове до болючих компромісів стосовно особливого статусу Донбасу після припинення вогню.
Меркель, мабуть, вважає, що українці здатні піти на серйозні поступки всупереч національним інтересам у випадку припинення бойових дій. З боку Меркель це, можливо, була мотивація для Путіна, щоб той припинив збройне протистояння. Водночас, це демонструє послідовну налаштованість Заходу тиснути на Україну, щоб та почала виконувати вигідні Кремлю Мінські домовленості. Разом з тим, це надто оптимістичне сподівання, яке не враховує реальних суспільних настроїв в Україні,
– наголошує Басараб.
Політолог підкреслює: згідно з результатами багатьох соціологічних досліджень, в Україні сформувалася стала більшість громадян – близько 60% українців – які не сприймають положень Мінських домовленостей.
"Приблизно 2/3 громадян розуміє всю небезпеку виконання Мінська-2 і вважає, що оптимальним виходом є визнання цих територій тимчасово окупованими з однозначним закріпленням за Росією відповідальності за події на Донбасі. Наші громадяни давно збагнули небезпеку пастки, в яку нас заганяє Кремль: швидше повертайте Донбас до України, але на умовах Москви", – переконаний експерт.
Тому, говорить Михайло Басараб, заяви Меркель ідуть всупереч бажанням народу України, який відповідно до Конституції є єдиним джерелом влади. Будь-які спроби буквально впровадити домовленості, на його думку, неодмінно наштовхнуться на суспільний спротив. В перспективі це може призвести до реального громадянського протистояння в масштабах усієї держави і початку періоду ще більшої нестабільності в Україні та Європі.
Басараб також зауважив, що Путін під час переговорів традиційно маніпулював Мінськими домовленостями. Зокрема, президент Росії знову виголосив відому пропагандистську тезу Кремля про те, що Україна, мовляв, відмовилися від своїх територій на Донбасі і полишила своїх громадян напризволяще, а Росія, бачите, змушена їм допомагати.
Кремль у такий спосіб апелює до міжнародної спільноти і закликає тиснути на Україну, аби Київ у стислі терміни повернув собі непідконтрольні території Донецької та Луганської областей. Але, як наголошує Путін, відновлення контролю повинно відбутися у жорсткій відповідності до комплексу заходів із виконання Мінських домовленостей. Тобто так, як це потрібно Москві – з особливим статусом для двох областей, змінами до Конституції України, створенням там автономних правоохоронних органів, культурними преференціями, особливими взаєминами цих територій з Росією, амністією злочинців і так далі,
– підкреслив Михайло Басараб.
Нагадаємо, 2 травня в російському Сочі відбулась зустріч Канцлера Німеччини Ангели Меркель з російським президентом Володимиром Путіним. Сторони обговорили, зокрема, й проблеми врегулювання конфлікту на Донбасі.