Закон про вибори народних депутатів можуть знову змінити
Документ містить норму про можливість паралельного балотування кандидатів - за партійними списками і по мажоритарних округах, а це суперечить Конституції.
“Через Конституційний суд, чи може хай депутати самі, якщо вони вже одумалися приймають таке рішення, але дійсно це єдина норма, яка безсумнівно ставить під сумнів юридичну легітимізацію майбутніх виборів”, - каже голова Комітету виборців України Олександр Черненко.
Паралельне балотування вигідне насамперед партіям з рейтингом на межі прохідних 5%, зокрема комуністам та литвинівцям, - переконаний політолог Володимир Фесенко. Скасування ж суперечливої норми ближче до дня голосування - на руку партії влади.
“Це різко підбиває потенціал опозиції на мажоритарних округах, оскільки опозиція домовилась про формування списку спільних кандидатів на мажоритарних округах, і вони сподіваються отримати більше мандатів”, - каже політолог Володимир Фесенко.
Офіційно про бажання звернутися за роз`ясненням до КСУ депутати не заявляли. В опозиції кажуть, навіть якщо суд і визнає норму неправомірною - у Верховній Раді закон змінювати не варто. Інакше, під приводом приведення закону у відповідність Конституції, більшість перепише й інші положення - щодо мажоритарних округів, процедури зняття кандидатів і дільничних комісій.
У Партії регіонів переконують, змінювати компромісний закон не планують. Однак, не виключають правок у майбутньому, натякаючи на недосконалість правил, зокрема в частині зняття кандидатів.
Нагадаємо, компромісний закон про вибори Верховна Рада ухвалила конституційною більшістю у листопаді минулого року. Документ, зокрема, повертає змішану систему виборів, встановлює 5% прохідний бар’єр, а також забороняє участь у голосуванні блоків політичних партій.