Не проєктувалася на умови ведення війни: чи витримають підрив енергоблоки на ЗАЕС
Російські окупанти розмістили техніку з вибухівкою біля 4 з 6 енергоблоків на Запорізькій АЕС. Тут важливо пам'ятати, що ЗАЕС не проєктували під умови ведення війни.
Про це 24 Каналу розповів експерт Державного наукового центру з ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк. За його словами, зараз п'ять енергоблоків перебувають в режимі холодного зупину, ще один – в режимі гарячого зупину.
Дивіться також Не Чорнобиль, але Фукусіма: чим загрожує вибух на ЗАЕС та як уберегтися
Замінування ЗАЕС є небезпечним у будь-якому випадку. Але масштаби радіоактивного викиду від аварії на енергоблоках, які перебувають в режимах холодного та гарячого зупину, сильно не відрізнятимуться.
Зверніть увагу! Усе про загрозу теракту на ЗАЕС читайте у нашому телеграмі.Чи можуть енергоблоки витримати прильоти ракет
Як наголосив Гуменюк, конструкція Запорізької АЕС, як і будь-якої іншої станції, не проєктувалася під умови ведення війни. Хоч, звісно, там враховувалося убезпечення від можливих зовнішніх чинників – торнадо, повеней тощо.
Дійсно, захисна оболонка мала б витримувати падіння невеликого літака. Але ніхто цього не перевіряв. І сподіваюся, що ніхто не буде перевіряти, чи витримає захисна оболонка підрив або ж падіння балістичної ракети,
– зауважив Гуменюк.
Не варто забувати, що з 2011 року на українських АЕС впровадили модернізації, які підвищили безпеку станцій. Там з'явилося багато засобів, які допоможуть запобігати різним викидам радіоактивних продуктів в середовище. Можна сказати, що українські АЕС є одними з найбезпечніших в Європі.
Дивіться розмову з Дмитром Гуменюком на ютубі 24 Каналу
Звісно, приліт снарядів чи ракет може не пошкодити захисну оболонку. Однак аварії можуть виникнути й через інші ситуації. До прикладу, вибухи на території здатні призвести до втрати води зі сталого охолоджувача. Або ж може бути втрачене з'єднання з енергосистемою України.
В останньому випадку запускають спеціальні дизель-генератори, які забезпечують живлення станції. В мирний час можна було б сказати, що нічого страшного не сталося. Але зараз ж війна.
Візьміть до уваги, що у нас на території ЗАЕС перебувають мавпи з гранатами, які можуть втнути додаткових проблем і будуть перешкоджати персоналу. Або ж зливатимуть дизель з генераторів собі в танки чи додатково щось підірвуть,
– розповів Гуменюк.
Мінування ЗАЕС: коротко
- Як повідомив очільник української розвідки Кирило Буданов, російські загарбники завершили підготовку до теракту на Запорізькій АЕС. Окупанти замінували басейн-охолоджувач та розмістили вантажівки з вибухівкою поблизу чотирьох енергоблоків.
- План теракту вже розроблений та затверджений. Але поки немає відповідного наказу.
- Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі зауважив, що США уважно стежать за цією ситуацією. Однак у них поки немає інформації, що Росія готова підірвати ЗАЕС чи використати ядерну зброю.