Та наслідки підриву Запорізької АЕС можуть відчути не лише українці. Про те, чим така ядерна катастрофа обернеться для світу та як можна себе вберегти – читайте в матеріалі 24 Каналу.

Також цікаво Техногенна катастрофа та новий екоцид: якими можуть бути наслідки підриву "Кримського титану"

Заслухавши доповіді СБУ та Головного управління розвідки, Президент України Володимир Зеленський зранку 22 червня заявив, що Росія готова підірвати Запорізьку атомну електростанцію.

Розвідка отримала інформацію про те, що Росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій атомній станції – терористичного акту з викидом радіації. Вони все підготували для цього,
– заявив президент.

Український лідер вкотре наголосив, що радіація не знає кордонів. Тож лише від напрямку вітру залежить те, хто може постраждати внаслідок нового російського теракту.

Україна передала наявну інформацію про російську підготовку до підриву Запорізької АЕС країнам-партнерам. "Європа, Америка, Китай, Бразилія, Індія, арабський світ, Африка – усі країни, абсолютно всі мають це знати", – наголосив Володимир Зеленський.

Росія готова підірвати ЗАЕС: дивіться відео

Вже 25 червня українська розвідка повідомила, що росіяни завершили підготовку до ймовірного теракту на Запорізькій АЕС – вони розмістили техніку з вибухівкою біля 4 із 6 енергоблоків.

План теракту на ЗАЕС повністю розроблений та затверджений. Для прискорення катастрофи вони можуть використати технічні засоби. Ніколи ситуація не була такою серйозною, як зараз,
– заявив Кирило Буданов.

Також очільник розвідки повідомив, що ядерні реактори можуть розплавитись без охолодження за час від 10 годин до 14 днів.

За словами Буданова, вороги:

  • запланували теракт на Запорізькій АЕС через поразку російсько-окупаційних військ на лівому березі Дніпра;
  • можуть атакувати ЗАЕС з витоком радіації як "превентивний захід", щоб зупинити наступальну операцію України та заморозити лінію фронту в нинішньому вигляді.

Наскільки потужна Запорізька АЕС


Це найбільша в Європі атомна електростанція, розташована поруч з містом Енергодар у Запорізькій області. З 4 березня 2022 року перебуває під окупацією російських військ.

Запорізька атомна електростанція складається з 6 енергоблоків, кожен з яких має потужність по 1 мільйону кіловат.

Представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов в ефірі 24 Каналу пояснив, що в такий спосіб ворог намагається зірвати наступ Українських сил оборони.

Ворог може вдатись до провокацій для того, аби звинуватити Україну. Мова йде не лише про катастрофу на ЗАЕС, а й про подібні ядерні об'єкти на території Росії,
– заявив Андрій Юсов.

Він наголосив, що цей факт вже становить загрозу й для жителів самої Москви. Не лише для пересічних росіян, а й для путінської еліти.

ГУР про можливий підрив ЗАЕС: дивіться відео

Для того, щоб на ЗАЕС була "нова Фукусіма" навіть не обов'язково її підривати. Про це під час стріму 24 Каналу розповів кандидат хімічних наук Гліб Репіч.

Це може статися як наслідок підриву Каховської ГЕС. Якщо реактори Запорізької АЕС не матимуть можливості охолоджуватися, то аварія там цілком можлива.

Реактор потребує постійного охолодження. Є кілька важливих факторів. Нині в ставку-охолоджувачі води достатньо, щоб охолоджувати реактори, коли вони вимкнені. Але щоб вода крізь них проходила, треба електроенергію,
– зазначає Гліб Репіч.

Зазвичай станція використовує зовнішню мережу живлення. Та якщо вона зруйнована, то є резервні дизель-генератори. Саме це й стало причиною аварії у 2011 році на Фукусімі, коли землетрус пошкодив зовнішню мережу, а цунамі змило дизель-генератори.

Чим загрожує підрив ЗАЕС та як уберегтися: дивіться відео

Фахівець вважає, що більше шансів влаштувати катастрофу на ЗАЕС є, саме пошкодивши її архітектуру. Адже підірвати сам реактор вкрай складно – там величезний масив сталі й бетону, значно більший, ніж, наприклад, на Чорнобильській АЕС.

Це зовсім інше покоління реакторів. Він дуже добре захищений. Але ж він не захищений від ідіотів, які можуть якось опосередковано його зруйнувати,
– каже Гліб Репіч.

Реактори Чорнобильської АЕС не були настільки добре захищеним, як на Запорізькій електростанції. Тут у реакторі є гермооболонка. Тож навіть коли там щось розплавиться, вона унеможливить швидкий витік радіації.

Що спричинило аварію на Фукусімі

Це радіаційна аварія, яка трапилася у 2011 році на Фукусімській атомній електростанції. Причиною став найдужчий за час спостережень землетрус.

Саме землетрус спровокував ще й цунамі, які вивели з ладу дизель-генератори. Через це припинилося охолодження активної зони реактора, що й спричинило ядерні розплави та водневі вибухи.

До слова Росіяни підірвали Каховську ГЕС: чим це може загрожувати ЗАЕС і наступу ЗСУ

У разі аварії на Запорізькій атомній електростанції найближчі міста можуть потрапити під негайне виселення та евакуацію. Фахівець відзначає, що наслідки залежать передовсім від серйозності самої катастрофи, зокрема скільки реакторів постраждають, і напрямку вітру.

За словами кандидата хімічних наук, найбільша загроза для жителів прилеглої до ЗАЕС території полягає в тому, що вона нині окупована. Мовляв, у разі аварії людям мали б оголосити, кому й куди евакуюватися та які речі брати з собою.

Але це в разі, якщо буде оголошення. На окупованих територіях, найімовірніше, вони будуть це приховувати. Так, як вони приховували Чорнобиль і як вони повелися при підриві греблі. Людям, найімовірніше, не повідомлять, і вони можуть опинитися в зоні ризику,
– допускає хімік.

Та в будь-якому разі людям потрібно бути готовим. Передовсім до евакуації. Тож фахівець радить завжди мати готовою "тривожну валізку".

Щодо вмісту тривожної валізки, то він завжди стандартний – туди варто взяти документи та гроші, змінний одяг, запас води та харчів на декілька днів. У разі аварії на атомній електростанції потрібно:

  • залишатися в приміщенні й не виходити, хіба що задля евакуації,
  • якщо в момент аварії чи вибуху ви були на вулиці, негайно зайти в приміщення,
  • найкраще, якщо це буде укриття чи підвал,
  • закрийте та заблокуйте всі вікна та двері в приміщенні, не підходьте до них без нагальної потреби,
  • підготуйте маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку для захисту органів дихання,
  • слідкуйте за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, місцевої влади.

Під час роботи ядерного реактора у великих кількостях утворюється йод. У звичних для нас природних умовах є певний дефіцит йоду, тож наш організм пристосувався до того, щоб вживати його максимально багато.

Сам йод має таку "звичку" накопичуватися в щитоподібній залозі людини. У цьому і є сенс випити йоду в разі аварії на ядерному реакторі.

Але це тільки в разі, якщо є аварія на ядерному реакторі, який працює. Якщо аварія на реакторі, що не працює, то пити йод уже не варто,
– наголосив Гліб Репіч.

За його словами, у разі такої аварії влада чи ДСНС обов'язково оголосять, що робити.