Зеленський підписав указ про історично населені українцями території Росії
Володимир Зеленський у День Соборності підписав указ про історично населені українцями території Росії. Президент розповів про причину такого рішення.
Варто зауважити, що президент також запевнив, що внесе до парламенту на розгляд законопроєкт про множинне громадянство. Він передбачає дозвіл мати наше громадянство всім етнічним українцям та їхнім нащадкам із різних країн світу, пише 24 Канал.
Дивіться також Тільки сильні українці можуть стати єдиними, – Зеленський привітав з Днем Соборності
Що відомо про указ Зеленського
Сьогодні ми маємо робити кроки не лише для зміцнення соборності України й нашого народу, а й дії задля соборності прав і свобод, правди про українців, правди про нас і правди про нашу історію. Заради цієї мети сьогодні (22 січня – 24 Канал) підписав указ "Про історично населені українцями території Російської Федерації",
– заявив Зеленський.
Президент додав, що це означає "повернення правди про історичне минуле заради українського майбутнього".
Володимир Зеленський зауважив, що після повномасштабного вторгнення Росії в Україну слова "я – українець" набули значно більшого значення.
Вони сповнені мужністю, гордістю, незламністю нашого народу, болем, які відчувають кожен українець та українка, та водночас силою, яка допомагає нам усе пройти, подолати та пережити. Адже тільки сильні українці можуть стати єдиними, тільки єдині українці можуть бути сильними.
Звернення Зеленського у День Соборності: дивіться відео
Що передбачає указ Зеленського
На сайті Офісу Президента опублікували указ про історично населені українцями території Росії. У документі мовиться про те, що Росія впродовж століть систематично вчиняла і продовжує вчиняти дії, спрямовані на знищення національної ідентичності, пригноблення українців, порушення їхніх прав і свобод, у тому числі на історично населених ними землях на Кубані, Стародубщині, Північній та Східній Слобожанщині в межах сучасних Краснодарського краю, Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей Росії.
Наголошуючи на необхідності дотримання Росією міжнародних зобов'язань щодо забезпечення українцям, що проживають на її територіях, у тому числі історично населених етнічними українцями, прав на отримання освіти українською мовою та її вільне використання, громадянських, соціальних, культурних та релігійних прав, доступу до україномовних ЗМІ, права на мирне зібрання, президент постановив:
- Міністерству закордонних справ України – забезпечити врахування положень цього указу під час розробки комплексної стратегії взаємодії України з українською всесвітньою спільнотою;
- Кабміну – розробити із залученням міжнародних експертів, представників Світового конгресу українців, вчених, громадськості та внести на розгляд РНБО план дій щодо збереження національної ідентичності українців в Росії, включно з історично населеними ними землях.
Кабінет Міністрів України повинен передбачити:
- опрацювання питання стосовно збору та вивчення фактів і свідчень про злочини, вчинені проти українців, що проживають (проживали) на територіях Росії, історично населених етнічними українцями, про політику примусової русифікації, політичні репресії та депортації щодо українців, відновлення та збереження історичної пам'яті, у тому числі щодо утворення центру із зазначених питань;
- активізацію роботи з протидії дезінформації та пропаганді Росії щодо історії та сьогодення українців в Росії та всіх поневолених нею народів із залученням вітчизняних та зарубіжних вчених, експертів, представників української громадськості за кордоном та організацій закордонних українців до підготовки та проведення заходів, спрямованих на розвінчування російських міфів про Україну;
- розвиток взаємодії між українцями та поневоленими Росією народами;
- забезпечення спільно з Національною академією наук України підготовки й поширення в Україні та світі матеріалів про понад тисячолітню історію українського державотворення, історичні зв'язки земель, населених етнічними українцями, з українськими національними державними утвореннями у різні історичні періоди;
- висвітлення у навчальних програмах і підручниках для закладів освіти правдивої історії етнічних українців на історично населених ними землях у межах Росії.