Росія висунула свої умови: чому Ердоган не дотиснув Путіна щодо зернової угоди
У Сочі 4 вересня відбулися перемовини Реджепа Ердогана з Владіміром Путіним, під час яких головною темою було обговорення зернової угоди. Про повернення до неї Росії президенти так і не змогли домовитися.
В Ердогана є декілька важелів, якими він може скористатися, щоб дотиснути Путіна. Про це 24 Каналу розповів політтехнолог Михайло Шейтельман, зауваживши, що не впевнений, чи захоче президент Туреччини це робити.
Дивіться також Союзник на двох стільцях: до чого Ердоган готує Путіна та як на це впливають гроші Катару
В Ердогана мінімум 2 важелі впливу
Минулого разу турецький президент зміг домовитись з Путіним про зернову угоду завдяки певним інструментам впливу. Політтехнолог назвав два очевидних, які Ердоган тепер може використати для її відновлення. Мовиться про транзит газу через Туреччину і ситуацію в Сирії.
Щодо першого, Ердоган може ставити свої умови Росії.
У Путіна немає альтернатив Туреччині для прокачування трубопровідного газу в Європу. Через Північ він не може, тому лишається тільки Туреччина – це перший інструмент,
– сказав Михайло Шейтельман.
У Сирії турецький президент має можливість ліквідовувати російські війська й формування, на зразок ПВК "Вагнера". Це ще один козир Ердогана, але не відомо, чи захоче він ним скористатися.
У нього два козирі, але чи буде він їх діставати заради зернової угоди – не факт. Можливо, він її (угоду – 24 Канал) зробить, якщо вона обійдеться для нього невеликими витратами, а якщо великими, то може і не захотіти,
– зауважив політтехнолог.
Шейтельман припустив, які умови міг поставити Путін Ердогану: дивіться відео
Чого хоче Росія
Політтехнолог висловив думку, що серед умов Росії головними були:
- зняття обмежень на торгівлю продовольством, адже Росії не дозволяють фрахтувати кораблі, а страхові компанії не страхують такі угоди;
- зняття обмежень на торгівлю російськими добривами, які перебувають під санкціями;
- відновлення доступу "Россельхозбанку" до системи SWIFT.
"Через цей банк відмивають гроші, зокрема й ті, що вкрадені в України на окупованих територіях, і переправляють їх в європейські банки на особисті рахунки російських чиновників", – додав Шейтельман.
Він також зауважив, що виконання цих умов залежить лише від США і Євросоюзу, але наразі вони не готові знімати з Росії санкції.
Перемовини Путіна й Ердогана: про що говорили
- У Сочі завершились переговори між Путіним та Ердоганом. Досягти бажаного рішення щодо зернової угоди так і не вдалося. Росія заявила про готовність "перезапустити" угоду, але при умові скасування санкцій на експорт російської агропродукції.
- На спільній пресконференції турецький лідер заявив, що "Україні необхідно пом'якшити свій підхід". На такі слова вже відреагувало українське МЗС. Дмитро Кулеба наголосив, що ми не повинні бути далі заручниками російського шантажу.
- Під час зустрічі Путін та Ердоган говорили й про війну в Україні, яку розв'язав Кремль. Турецький президент зазначив, що Анкара готова взяти на себе посередництво щодо України.