Хабар главі Верховного Суду у 2,7 мільйона: Жеваго повідомили про підозру у справі про корупцію
Джерело:
САПОлігарху Костянтину Жеваго повідомили про підозру в справі колишнього голови Верховного Суду Всеволода Князєва. Власник групи "Фінанси і кредит" міг дати хабар голові та суддям Верховного Суду.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура не називає прізвища Жеваго. Проте раніше директор НАБУ Семен Кривонос пояснював, що вони зафіксували низку контактів власника групи "Фінанси й кредит", що належить Жеваго, з одним з власників адвокатського об'єднання, яке використовувалося для прикриття хабарництва.
Дивіться також Залишив під вартою та заставу в 75 мільйонів: суд відхилив апеляцію адвокатів Князєва
Що відомо про підозру Жеваго
Прокурори САП та детективи НАБУ повідомили про підозру у наданні неправомірної вигоди голові та суддям Верховного Суду власнику групи "Фінанси і кредит". Дії особи кваліфіковані за ознаками злочину, передбаченого статтею про пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди службовій особі, яка займає особливо відповідальне становище, або вчинені організованою групою осіб чи її учасником,
– заявили у САП.
Вони пояснили, що Жеваго перебуває у Франції, де його відпустили під заставу. Саме тому про підозру йому повідомили в межах міжнародної правової допомоги.
Варто зауважити, якщо провину за статтею доведуть, то Живаго загрожує до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна або без неї.
Яка позиція підозрюваного
Жеваго наголосив, що немає жодного стосунку до цієї справи, про що повідомив НАБУ та САП ще у травні. Також він неодноразово повідомляв про готовність всіляко сприяти розслідуванню.
Однак, за його словами, правоохоронці не звертались до нього за поясненнями та не повідомляли, що готують для нього підозру.
Вручення тексту повідомлення про підозру у французькому відділі поліції фактично відбулося з порушенням українського законодавства та норм КПК. Відповідно до норм КПК України повідомлення про підозру має бути вручене в день його складання. Саме ж вручене повідомлення про підозру є формальним і не містить посилань на жоден доказ причетності Костянтина Жеваго до справи,
– також заявила Наталія Пушина, адвокатка підозрюваного.
Окрім того, вона зазначила, що прокурори мали б вручити повідомлення про підозру особисто Жеваго, оскільки мали інформацію про його місце перебування.
Що відомо про справу Жеваго
15 травня 2023 року голову Верховного Суду Всеволода Князєва та адвоката викрили "на гарячому" – під час отримання другого траншу хабаря у вигляді 450 тисяч доларів.
Згодом Спеціалізована антикорупційна прокуратура та Національне бюро розслідувань встановили, що бізнесмен-власник групи "Фінанси і кредит" мав контакти з одним з адвокатів адвокатського об'єднання, яке використовували для маскування злочинної діяльності у Верховному Суді.
Адвокат виступив посередником в передачі незаконної винагороди керівництву Верховного Суду для ухвалення судового рішення в інтересах бізнесмена,
– вважає слідство.
Для чого Жеваго міг передавати хабар у Верховний Суд
Слідчі розповіли, що бізнесмен у 2002 році купив 40,19% акцій гірничо-збагачувального комбінату в чотирьох компаній. Через 18 років ці компанії звернулись в господарський суд з позовом, щоб визнати договір купівлі-продажу цінних паперів недійсним та повернути собі акції комбінату.
Тоді суд відмовив у задоволенні вимог, та вже у 2022 році апеляційний суд скасував те рішення та визнав недійсним договір купівлі-продажу цінних паперів.
Аби не допустити втрату акцій, на початку березня 2023 року бізнесмен вступив у змову з адвокатом "бекофісу" у Верховному Суді. Протягом березня – квітня 2023 року бізнесмен передав адвокату 2,7 мільйона доларів (1,8 мільйона доларів – суддям Верховного Суду, решта – як "оплата" посередницьких послуг),
– заявило слідство.
Варто зауважити, що вже 19 квітня 2023 року Верховний Суд ухвалив рішення на користь бізнесмена. А менші ніж за місяць главу Верховного Суду затримали під час отримання другої частини хабаря.
Зверніть увагу! Самого Костянтина Жеваго затримали у Франції у грудні 2022 року за підозрою в створенні механізму розтрати 113 мільйонів доларів. Згодом французький суд відмовив Україні в екстрадиції Жеваго.