Китай відрікається від Путіна: чому у Пекіні вдають, що не знали про план нападу на Україну
За інформацією західних ЗМІ, Москва нібито не повідомила Пекін про те, що готує вторгнення в Україну. Така позиція пов'язана з тим, що Сі Цзіньпін хоче максимально віддалитися від Владіміра Путіна.
Таку думку 24 Каналу висловив російський опозиційний журналіст, редактор The Insider Тимур Олевський. За інформацією Financial Times, у Китаї навіть звільнили з посади заступника глави МЗС Ле Юйчена через те, що він не зміг спрогнозувати вторгнення Росії в Україну.
Читайте також Китай вже бачить перемогу України, – політтехнолог про "здивування" Пекіна через війну
Як зазначив Олевський, звільнення посадовця – цілком логічний крок, адже китайській владі потрібно було когось показово покарати.
"Зрозуміло, що Китай все знав"
Однак, за словами журналіста, у Пекіні не могли не знати про те, що Владімір Путін планує напасти на Україну.
У той час розвідки усіх провідних країн говорили про те, що вторгнення буде. А розвідка Китаю – країни, яка є другою, а іноді й першою економікою світу – навряд чи гірша, ніж будь-яка інша,
– зауважив Олевський.
Ба більше, незадовго до початку вторгнення в Україну російський диктатор особисто приїжджав до Пекіна. 4 лютого 2022 року лідер Китаю Сі Цзіньпін зустрівся з Владіміром Путіним. За словами Олевського, під час цього візиту обговорювалися й плани Москви щодо України.
"Зрозуміло, що Китай все знав. Немає ніяких підстав думати по-іншому", – сказав Олевський.
Стрім Катерини Соляр та Тимура Олевського: дивіться повне відео
Навіщо Китаю вдавати, що там не знали про плани Путіна
Редактор The Insider вважає, що насправді Китаю зараз вигідно вдавати, що там нічого не знали про підготовку до початку війни в Україні.
Ймовірно, Китай хоче дистанціюватися від будь-якої відповідальності за цю війну. А таке бажання може бути викликане тим, що Китай не хоче бути в одній зв'язці з тим, хто програв,
– зазначив Олевський.
Він припустив, що, ймовірно, вже існує певний консенсус на рівні світових економік та політик щодо того, що Росія точно не вийде з цієї війни переможцем.
"Китай фактично публічно відрікається від будь-якого зв'язку з Путіним, який програє", – наголосив журналіст.
Пекін не хоче потрапити під вторинні санкції Заходу
Окрім того, позиція Пекіна також може бути пов'язана з економічними чинниками. За словами журналіста, скільки б Путін не вихвалявся, що санкції Заходу, зокрема американські, не б'ють по економіці Росії, очевидно, що насправді це не так.
Китай не хоче опинитися в одній зв'язці з країнами, які будуть покарані вторинними санкціями за торгівлю або будь-яку підтримку Росії,
– сказав Олевський.
Він припустив, що через це у найближчому майбутньому Росії не вдасться легко отримати від Китаю ті матеріали, які їй потрібні для війни.
"Поразка Росії оформлюватиметься на глобальному рівні"
Редактор The Insider додав, що лідер Китаю – дуже далекоглядна та обережна людина, яка має інтереси по всьому світові. Зокрема, й війна в Україні не була виключенням.
Однак, судячи з усього, Сі Цзіньпін усе зважив і ухвалив рішення триматися на відстані від Путіна.
"Все йде до того, що поразка Росії у війні проти України буде оформлюватися на глобальному рівні", – додав Олевський.
Чи знали в Китаї про плани Путіна: головне
- Видання Financial Times з посиланням на 5 анонімних джерел стверджує, нібито у Китаї не знали про намір Путіна розпочати повномасштабне вторгнення в Україну.
- За словами одного зі співрозмовників, під час переговорів на початку лютого 2022 року Путін сказав китайському лідеру Сі Цзіньпіну, що Росія "не виключає вжиття будь-яких заходів", якщо Україна здійснить напад на російську територію. Китайська влада трактувала це як сигнал про можливі обмежені військові дії, а не як ймовірність повномасштабного вторгнення.
- Політтехнолог Михайло Шейтельман припустив, що така зміна позиції Китаю пов'язана з тим, що Пекін може бути не проти рішення Заходу дати Україні перемогти.