Золоте дно під Центральним мостом Дніпра
Джерело:
ГлавкомУ розпал літніх канікул у Дніпрі відбулася доволі цікава подія: на початку серпня фірма батька секретаря Дніпровської міської ради В'ячеслава Мішалова "Завод Майстер-профі" отримала з бюджету міста 71,5 мільйони гривень на капітальний ремонт Центрального мосту в Дніпрі
Департамент благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради виділив ці кошти компанії Мішалова додатково до 177,7 мільйонів гривень, які вже були виділені його фірмі на капремонт головної транспортної артерії міста наприкінці минулого року. Таким чином, кошторис капремонту Центрального мосту у Дніпрі вже сягнув майже чверті мільярда гривень.
Саме така сума з міського бюджету – 249 000 000 гривень – буде використана компанією батька секретаря Дніпровської міської ради на ремонт, що вже встиг стати скандальним.
Ціна політичного партнерства
З того часу, як у березні Центральний міст у Дніпрі був частково перекритий для виконання ремонтних робіт, процеси на об’єкті мало нагадували справжній капітальний ремонт. За свідченнями місцевих жителів, журналістів та громадських активістів, кількість одиниць техніки та робітників на мосту завжди залишає бажати кращого. Буває й таке, що на мосту взагалі немає жодного робітника, або роботи взагалі не ведуться. Помітна активізація відбувається лише приблизно раз на місяць, коли міський голова Борис Філатов приїжджає на міст у супроводі своїх заступників та телевізійних камер аби запевнити городян, що роботи йдуть згідно з графіком та вже наприкінці року Дніпро отримає капітально відремонтований центральний міст.
Взагалі, коментування очільниками Дніпра капітального ремонту Центрального мосту та його фінансування постійно супроводжується дивними протиріччями, що вельми скидаються на свідоме маніпулювання інформацією з боку міського голови та його найближчого оточення.
Насамперед запитання викликає сам факт перемоги у вкрай непрозорому тендері фірми батька секретаря міськради Дніпра В'ячеслава Мішалова "Завод Майстер-профі". Мова йде про сотні мільйони бюджетних коштів з міського бюджету, і очевидний конфлікт інтересів мав би стати предметом особливої уваги з боку правоохоронних органів. Щонайменше, висновки щодо цільового використання астрономічної суми бюджетних коштів хотілося б почути саме від них, а не вірити на слово Мішалову, Філатову та його заступниками про те, що капремонт Центрального мосту є взірцем чесності та прозорості. Щодо цього є певні застереження.
До того ж, В'ячеслав Мішалов, який обіймає посаду секретаря Дніпровської міської ради, є політичним партнером Бориса Філатова. Саме Мішалов керує депутатською більшістю, яка орієнтована на діючого міського голову, та забезпечує необхідні голосування під час сесій міськради. Тому в історії з чверть мільярдами гривень на капітальний ремонт Центрального мосту, що перепали фірмі батька Мішалова, є всі підстави говорити про можливу корупцію та не лише політичне партнерство Філатова та Мішалова, але й суто бізнесове. Компетентні органи донині не вбачають нічого дивного в тому, що замовлення на сотні мільйонів гривень на ремонт ключового об’єкту інфраструктури міста дістаються кишеньковій фірмі одного з очільників цього самого міста. І чи зміниться ситуація після чергового траншу з міського бюджету – наразі питання відкрите.
Сума протиріч
Цікаво, що сам Філатов пояснює такий збіг доволі оригінально. У своєму нещодавньому інтерв’ю Роману Скрипіну Філатов зазначив, що начебто лише три фірми в Україні здатні виконувати роботи такої складності – "Майстер-профі", "Альтіс" та "Альтком". І далі заявив, що якщо б у тендері переміг "Альтіс", то йому б закидали, що це фірма тестя Насірова, якщо б "Альтком", то казали б, що це фірма Азарова, а через те, що виграла фірма "Майстер-профі", то кажуть, що це батько Мішалова.
При цьому Філатов чомусь не бере до уваги того, що ані Насіров, ані Азаров, не є представниками міської влади Дніпра, на відміну від Мішалова, і у випадку з перемогою у тендері "Альткому", або того ж таки "Альтісу", не постало б питання про розподілення коштів міського бюджету серед компаній наближених до міського голови осіб. Тому цей аргумент Філатова, м’яко кажучи, не є переконливим.
Ще менш переконливим цей аргумент виглядає на фоні заяв заступника Філатова Михайла Лисенка, який безпосередньо відповідає за процес капітального ремонту Центрального мосту. За словами Лисенка у одному з телевізійних ефірів, що був присвячений проблемі ремонту мосту, на території України є безліч підрядників, які можуть якісно і в зазначений термін виконати аналогічні роботи. "Підрядників – море", – сказав Лисенко незабаром після того, як його безпосередній керівник Філатов розповів журналістам про "лише три фірми в Україні", які здатні виконати такий обсяг робіт.
Михайло Лисенко та Борис Філатов інспектують Центральний міст
Дивні протиріччя у підходах мера Дніпра та його заступника, насправді, не є такими вже й дивними. Міст вже майже півроку стоїть у напіврозібраному стані, повільні темпи робіт та інформація про можливу корупцію нервують громадськість. 178 мільйонів гривень з міської скарбниці були використаний швидко, і, як вважає багато хто у Дніпрі, не лише за прямим призначенням. Тому міський голова і його профільний заступник починають нервувати. І через це – іноді діаметрально розходяться у показах.
Питання підрядних організацій, здатних за дев’ять місяців чесно та якісно виконати капітальний ремонт Центрального мосту – не єдине, що розділило думки мера та його заступника. Такі ж самі протиріччя виникають у репліках Філатова та Лисенка і щодо питання кошторису ремонту об‘єкту. У тому ж таки інтерв’ю проекту Skrypin.ua Борис Філатов заявляє, що до попередніх 178 мільйонів гривень на капремонт мосту знадобиться ще чимала додаткова сума грошей. Філатов посилається на вимоги власника компанії "Завод Майстер-профі" Дмитра Мішалова збільшити загальну вартість ремонту ще на 67 та 40 мільйонів гривень. Проте Михайло Лисенко вже у своєму інтерв’ю місцевому телебаченню по гарячих слідах повністю дезавуює заяви міського голови, запевняючи, що немає жодної потреби у додатковому фінансуванні робіт, і що він, як відповідальна за ремонт особа від міської влади, про необхідність виділення будь-яких додаткових коштів ніколи не чув.
Цікава вимальовується картина. Особливо на тлі того, що рівно через місяць після вищезазначених заяв Філатова та Лисенко, та після публічної заяви Філатова про те, що компанія Мішалова не отримає подібних обсягів додаткового фінансування, департамент благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради все-таки виділяє додаткові 71,5 мільйони гривень на капітальний ремонт Центрального мосту в Дніпрі. Як свідчить система електронних закупівель Prozorro, відбулося це 4 серпня. Компанія ТОВ "Завод Майстер-профі" батька В‘ячеслава Мішалова була єдиним учасником конкурсу щодо виділення додаткових 71 584 399,20 гривень на продовження робіт з капремонту мосту. Відповідні вимоги були вказані в умовах тендеру. В обґрунтуванні щодо необхідності проведення додаткових робіт зазначається, що необхідність додаткового фінансування виникла у результаті "непередбачуваних обставин".
І поки фірма Мішалова отримує нові мільйони на продовження ремонтних робіт, які мала б виконати за суттєво менші кошти, половина міста із мільйонним населенням перебуває у ролі заручників міської влади та наближеної до неї підрядника. Центральний міст потроху перетворюється на довгобуд. Віце-мер Дніпра Михайло Лисенко в своєму інтерв’ю також заявив, що роботи на мосту будуть проводитись і навесні 2018 року, отже про жодне завершення капремонту до першого грудня 2017 року мова вже не йде.
Капітальний чи косметичний?
Але найголовніше навіть не терміни, а те, що у Дніпрі вже створено небезпечний прецедент непрозорого та майже безконтрольного капітального ремонту такого об’єкту підвищеної складності та небезпеки, як автодорожній міст. До чого призведе ця чергова реконструкція наближеними до міської влади фірмами – жоден експерт наразі фахово сказати не може. Звичайно, що мер та чиновники запевняють, що Центральний міст незабаром стане гордістю міста та місцевої влади. Проте чи можуть вони казати щось інше?
Опозиційні до Бориса Філатова політики також багато кажуть про корупцію, проте майже жоден з них не має достатньо інформації аби чітко сказати що насправді відбувається з мостом з технічної точки зору. Виключенням є лише депутат Дніпровської міської ради Дмитро Погрєбов, який більше року пропрацював першим заступником Філатова, але після своєї відставки перейшов в опозицію до діючого міського голови. Залишимо поза увагою емоційне забарвлення дописів депутата, та наведемо лише фактологічну частину його матеріалів у соціальній мережі Фейсбук. Адже мова йде дійсно про важливі технічні моменти та деталі.
Погрєбов вказав, зокрема, на те, що міська влада повністю відмовилася від ремонту опор Центрального мосту, визнавши наприкінці травня їхній стан задовільним. Проте саме аварійним станом опор Філатов та його команда на початку року обґрунтовували необхідність багатомільйонного капітального ремонту. Погрєбов звинувачує Філатова, Лисенко та підрядну компанію Мішалова "Завод Майстер-профі" у надмірній увазі до ремонту зовнішніх елементів та у ігноруванні гострої необхідності ремонту опор. На доказ своїх слів депутат наводить витяг з проектної документації під назвою "Капітальний ремонт автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро в м. Дніпропетровську", який був розроблений ТДВ "Інститут Дніпродіпротранс" у 2015 році. В цьому документі зазначається, що "попереднім візуальним оглядом ділянок ригелів опор установлена наявність НЕБЕЗПЕЧНИХ ДЕФЕКТІВ в опорних тумбах та СИЛЬНА КОРОЗІЯ опорних частин". На думку депутата, ігнорування подібних експертних висновків з боку місцевої влади є свідомою злочинною халатністю, яка у майбутньому може дуже дорого коштувати місту.
Також депутат Дніпровської міськради зазначає, що міська влада Дніпра уклала два додаткові договори на ремонт шести аварійних балок мосту та заміну на нові трьох з них. Сума цього додаткового договору складає 3 400 000 гривень, проте про жодну заміну трьох з шести аварійних балок мова наразі не йде. За даними Погрєбова, найбільш аварійні балки, на які зросте навантаження через розширення пішохідної частини мосту, тепер вирішили просто "відремонтувати та замазати". За інформацією екс-першого заступника Філатова, за виготовлення нових балок ще у лютому цього року був внесений аванс у розмірі 1 039 244 гривень. Балки виготовлені так і не були, три місяці, які відводить законодавство на виконання робіт за авансовим платежем, давно пройшли, але гроші в бюджет повернені не були.
Звичайно, інформація, викладена депутатом Погрєбовим, має бути ретельно перевірена, і бажано, щоб це зробили відомства, висновки яких носять офіційний характер, у співпраці з експертними та проектними установами. Адже переможні реляції міського голови, на фоні всього вищезазначеного, не викликають аж занадто великої довіри.
Технічна сторона капітального ремонту Центрального мосту у Дніпрі наразі непокоїть не менше, аніж можлива корупційна складова. Та й чи можна взагалі відділяти одне від одного? Адже саме корупція є причиною неналежного виконання робіт на будь-якому великому будівництві, реконструкції, капремонті, тощо.