Зрубаний український ліс починають належно обліковувати
Для цього в державі взялися створювати єдину електронну базу даних деревини.
Кожному дереву присвоюватимуть свій особистий номер, за яким контролюючі органи легко зможуть дізнатися, чи не крадений ліс. Те, що в інших областях тільки запроваджують, в одному із районів Львівщини уже успішно працює майже три роки.
Ось так - спеціальною електронною вилкою - у Стрийському районі Львівщини обмірюють кожне дерево, яке підлягає зрубу. Вона вимірює не лише параметри лісу, але й визначає, як дорого його можна буде продати, - показуючи категорію деревини. І вся інформація автоматично запам`ятовується.
"Так як проводяться заміри електронними приладами, електронними вилками, відповідно вони заносяться на комп’ютер, через систему, через жорсткий диск, де комп’ютер виключає можливість помилки і точність виконання робіт", - каже інженер Стрийського держлісгоспу Іван Ємець.
Зрубаний ліс знову обмірюють і маркують. Хоч маркувальний знак зовсім не хитрий, його не підробиш, але й повторно не використаєш.
"Бірки поміняти не можливо. Витягнути її з деревини не пошкодженою неможливо. Тобто бірка на другий хлист не піде". – каже інженер лісового господарства Стрийського держлісгоспу Анатолій Цюк.
Така бірка слугує паспортом для дерева. З неї можна дізнатися: де воно вирощене, які має параметри, а головне, чи куплене законно. Система вимагає ретельного сортування якості деревини, а також повністю автоматизована, тому унеможливлює махінації, - запевняють лісники. Крім того, лісгосп не працює із замовниками, а продає своє дерево виключно на біржі.
"Наше підприємство маючи далеко не кращі деревостани не тільки в області, а можливо і по Україні, от, ми по ціні продажу лісу вийшли на перше місце вже в Україні поспіль декілька років. В соціальному плані на підприємстві рівень заробітної плати є найвищим в Україні - становить понад 5 тисяч гривень", - каже директор Стрийського держлісгоспу Ростислав Павлів.
За кілька років у такому ж режимі як на Стрийщині, мають запрацювати усі лісгоспи України. Але, щоб об`єднати їхню роботу в єдине ціле, мають створити єдину загальнодержавну електронну базу зрубаної деревини і забезпечити лісників спеціальними апарати, на кшталт касових, які автоматично вноситимуть інформацію у цю систему.