2003 – рік, коли український мультфільм сколихнув світ
2003. Рік української творчості, народження незалежної української анімації, точніше саме народилася вона дещо раніше. Але у 2003 стала всесвітньо відомою.
Сайт "24" розпочав проект до Дня Незалежності. 25 років самостійного шляху, 25 років досягнень і звершень. Чим запам’ятався кожен рік? Згадайте з нами – як це було!
Саме у 2003 році вперше український мультфільм отримав престижну премію "Срібний ведмідь" на Берлінському міжнародному кінофестивалі (Берлінале).
"Йшов трамвай дев’ятий номер" – так називається цей мультик. І не дивно, що саме він зміг завоювати премію серед 17 короткометражок, які відібрали попередньо по всьому світові. Адже автор цього мультфільму, Степан Коваль, зміг в трохи більше ніж 9 хвилинах показати усю суть українського менталітету з усіма плюсами і мінусами.
У невеличкому пластиліновому мультфільмі Степан Коваль зміг продемонструвати усі переживання, усі думки, банальності, "розумності" і дурниці… Один пасажир бормоче під ніс свої проблеми, інші двоє діляться останніми новинами улюбленого серіалу. Ще хтось свариться з дружиною. А один пасажир їде після вечірки і ще не зовсім протверезів. Стільки людей – і всі такі різні. Суть українців – ми усі їдемо в одному трамваї, ми вміємо жити один з одним і підтримати один одного в критичний момент, але ми всі такі різні.
Читайте також: 2002 – Руслан Пономарьов став наймолодшим чемпіоном світу з шахів
Сумно, що ця стрічка на Берлінале була показана досить "сирою", без англійських субтитрів, без власного плакату (тільки ця короткометражка не мала власного плакату), з перериваннями звуку. Але, навіть з цими недоліками, вона змогла отримати "Срібного ведмедя". А також інші нагороди на таких фестивалях, як міжнародний фестиваль анімаційних фільмів "Крок", міжнародний фестиваль "Молодість", естонський фестиваль "Чорні ночі".
Довідка. Степан Коваль – український режисер і мультиплікатор. Народився на Дніпропетровщині. За першою освітою – архітектор. І не дарма, адже вона йому допомогла в майбутньому у створенні пластилінових мультфільмів. У 2006 році Степан відкрив власну мультиплікаційну студію "Новаторфільм", де і працює головним режисером.
Степан Коваль
До слова, Руслана Писанка була серед тих, хто озвучував цей мультик. Окрім неї ролі озвучували: Євгеній Шах, Інна Капінос-Павлишина, Юрій Коваленко.
Завдяки творінню Степана Коваля студія "Укранімафільм" після перемоги на Берлінале почала відновлювати свою діяльність. Фактично короткометражний мультфільм "Йшов трамвай 9 номер" дав студії нове життя.
2003 рік можна назвати роком відродження української кінотворчості.
Редакція "24" вітає усіх з прийдешнім Днем Незалежності!