Критеріїв для її застосування дійсно не було: як працює 5 стаття НАТО

13 листопада 2023, 10:32
Читать новость на русском

Росія продовжує вести збройну війну проти України, обстрілюючи території та цивільну інфраструктуру. Ба більше – вже неодноразово ракети та дрони країни-окупантки зачіпали країни-члени НАТО, зокрема Румунію та Польщу.

У таких випадках мовиться про застосування 5 статті НАТО, але фактично критеріїв для цього не було. Про це 24 Каналу зазначив експерт з міжнародної безпеки Тарас Жовтенко.

Читайте також "Часткове членство": чому ексгенсек НАТО пропонує прийняти Україну без окупованих територій

Дія 5 статті

Одне з ключових положень 5 пункту Альянсу про оборону передбачає допомогу союзників, якщо хтось із країн-членів зазнав збройного нападу. Ця допомога може мати не лише військовий характер. Важливо, що поняття "збройний напад" чітко не прописано. Але в документах ООН міститься широкий перелік ознак агресії.

За словами Тараса Жовтенка, термін "військова збройна зовнішня агресія" з точки зору міжнародного права має три обов'язкові складові:

  • цей акт агресії має здійснюватися регулярними збройними силами третьої країни;
  • дії цих регулярних підрозділів мають бути затверджені вищим військовим керівництвом цієї країни;
  • затверджений вищим військовим керівництвом план агресії проти країни-члена НАТО має бути також затверджений і політичним керівництвом.

Тарас Жовтенко про роботу 5 статті НАТО: дивитись відео

"Навіть якщо одного положення немає, країні-члену Альянсу важко довести іншим країнам необхідність активації 5 статті. Досить специфічний бюрократичний механізм. Тому якщо подивитися інциденти з російськими ракетами та дронами на території, зокрема, Румунії, тому немає навіть одного положення, щоб на практиці довести", – пояснив експерт з міжнародної безпеки.

Але в ситуації з Україною і те, як Росія завдає ударів по території нашої країни, всі три перелічені компоненти є. Тому тут питань із активацією 5 статті бути не може.

Російські ракети на території Румунії та Польщі: основні новини

  • 10 лютого 2023 року Росія вчергове вдалася до масованої атаки по території України. Внаслідок цього ракети країни-окупантки перетнули повітряний простір Молдови та Румунії. Спочатку румунське керівництво заперечувало цей факт.
  • У жовтні трапився наступний інцидент – на території Румунії впали російські дрони-камікадзе, якими ворог тероризує Україну. Утім, румунські посадовці, які займалися розслідуванням, за декілька днів повідомили, що падіння трапилося випадково.
  • У квітні на півночі Польщі неподалік міста Бидгощ знайшли уламки ракети з російським написом. Місцеві ЗМІ зазначали, що мовиться про ракету типу "повітря – поверхня".