У раді НБУ пояснили, чи будуть значно зростати ціни у 2025 році

10 грудня 2024, 16:09
Читать новость на русском

В Україні останнім часом значно зросли ціни, зокрема, на харчові продукти. Водночас у НБУ вважають, що сьогоднішнє прискорення інфляції є тимчасовим.

У 2025 році чинники, які зараз провокують зростання цін, можуть вичерпати свій вплив. Доктор економічних наук та член ради НБУ Василь Фурман розповів 24 Каналу, які саме фактори сприяють зростанню інфляції.

Важливо Податки, ціни та інфляція: які основні зміни відбулися в Україні за 2024 рік

Є 3 чинники

Фурман наголосив, що інфляція сьогодні є помірною та контрольованою. Серед чинників, які її провокують:

  • низькі врожаї порівняно з минулим роком, відповідно, чим менший врожай, тим більші ціни, адже попит не зменшується;
  • війна і її вплив на ціни;
  • зростання заробітних плат, адже відповідно до оцінки Державної служби статистики, за 10 місяців середня заробітна плата зросла на понад 20%.

Також ворог завдав значного ураження енергетичній інфраструктурі України. Внаслідок цього виник попит на енергообладнання, ціни на яке також швидко зросли.

"Коли Нацбанк зазначає, що ці чинники мають тимчасовий характер, зокрема в агропромисловому секторі, то йдеться про те, що у 2024 році врожай був менший. Водночас як показують дослідження, в наступні роки врожай має бути кращим. Це також позитивно відображатиметься на цінах", – підкреслив член ради НБУ.

Якою буде інфляція у 2025-му

У наступному році, а саме у першому кварталі, прогнозується незначно збільшення інфляції. Проте на кінець 2025-го вона складатиме приблизно 7%.

Щодо зростання цін на харчові продукти, зокрема, на яйця, то такий тренд ми спостерігали у 2022 році. Але вже з весни 2023 року ціни на яйця почали значно зменшуватися.

Можу чітко сказати, що у 2025 році якихось катаклізмів чи значного зростання цін у нас точно бути не може. Тому що інфляція є поміркованою, а політика Національного банку – достатньо жорсткою,
– наголосив Фурман.

Також сьогодні українці, за його словами, довіряють гривні. Залишки коштів в банківській системі збільшуються, і це плюс.

Надзвичайно впливовим фактором є міжнародна фінансова допомога, від якої Україна критично залежна. У 2024 році наша країна отримала 42 мільярди доларів зовнішнього міжнародного фінансування. А на 2025 рік, згідно з прогнозом Нацбанку, ця сума складатиме 38 мільярдів доларів,
– сказав доктор економічних наук.

Це дає можливість Україні з одного боку надійно тримати фінансовий оборот, з іншого – це позитивно відображається на валютному ринку.

Тому що валютний ринок через війну є розбалансований: імпорт значно більший за експорт. Однак це розбалансування ми можемо покривати завдяки інтервенції НБУ на валютному ринку, а наші золото-валютні резерви поповнюємо коштом зовнішньої міжнародної фінансової допомоги,
– зазначив Василь Фурман.

Нагадаємо, що ціна на картоплю в Україні продовжує зростати. Так, станом на 9 грудня 2024 року середня ціна картоплі становить 33,27 гривні за один кілограм. Це удвічі перевищує ціну на цей продукт у відповідний період в 2023 році – 16 гривень за кілограм. У 2024 році ціна на картоплю кардинально зросла з кінця літа. Значне її подорожчання зумовлене посухами та неврожаєм.