Лід в Антарктиді розтанув до рекордно низького рівня: що загрожує планеті

5 березня 2023, 15:13
Читать новость на русском

Джерело:

The Guardian

2023 рік продовжує натякати людству, що його час обмежений. Після смертоносних землетрусів, лавин та повеней стало відомо, що льодовики в Антарктиді почали стрімко танути.

За інформацією вчених, площа крижаного покриву навколо Антарктиди зменшилася до 1,79 мільйона кілометрів квадратних. Науковці стверджують, що це найнижчий показник за 45 років супутникових спостережень.

Читайте також Сніговий апокаліпсис у сонячній Каліфорнії: американський штат зіткнувся з аномальною негодою

Що загрожує людству

Антарктида містить достатньо льоду, щоб підняти рівень моря на багато метрів, якщо він розтане,
– попереджають вчені.

Особливе побоювання спеціалістів викликає льодовик Туейтс, який прозвали "льодовиком судного дня" в морі Амундсена. Річ у тім, що він містить достатньо води аби підняти рівень моря на пів метра.

Вчений Роб Массом з Австралійського антарктичного відділу зауважив, що проблема полягає не лише в розмірі льодового покриву, але й у тривалості покриття.

"Якщо морський лід зникне, краї плавучого льоду піддаватимуться хвилям, які можуть їх зігнути та підвищити ймовірність того, що ці шельфові льодовики розколються. Тоді в океан потрапить більше ґрунтового льоду", – відзначив науковець.

Наразі вчені намагаються зрозуміти, чим саме були викликані зміни: природним явищем на континенті або все ж кліматичною кризою.

Своєю чергою, кліматолог Аріан Перич заявив, що зміни навколо Антарктиди можуть вплинути на глобальний клімат, а танення крижаних покривів впливає на прибережні країни в усьому світі.

"Кожен повинен бути стурбований тим, що відбувається в Антарктиді", – наголосив Перич.

Землетруси стаються все частіше: що відомо

  • Уночі проти 23 лютого на кордоні Таджикистану та Китаю стався землетрус магнітудою 7,2. Поштовхи відчули навіть жителі Казахстану. Епіцентр зафіксували у Гірському Бадахшані – напівавтономному східному регіоні Таджикистану, що межує з Афганістаном та Китаєм. Це малонаселена територія, що оточена високими горами Паміру.
  • Поки Туреччина оговтувалась від попередніх землетрусів, 16 лютого стався новий, магнітудою 5.1. Підземні поштовхи зафіксували у турецькій провінції Хатай. Однак епіцентр був в Середземному морі на глибині 9,26 кілометра.
  • 15 лютого поштовхи відчули на Камчатському півострові. Землетрус стався об 11:34 за місцевим часом. Осередок розташовувався на глибині 64 кілометри в акваторії Тихого океану.
  • Крім того, 14 лютого у Румуніх зафіксували сильний землетрус магнітудою 5,7. Після землетрусу послідували два афтершоки.