Не 61 мільярд: в ОП сказали, скільки грошей треба повернути США, якщо їх не спишуть

25 квітня 2024, 19:32
Читать новость на русском

Сполучені Штати Америки нарешті ухвалили довгоочікувану допомогу Україні у розмірі майже 61 мільярда доларів, коштом яких купуватиметься зброя та підтримуватиметься функціонування нашого бюджету. Проте не всю суму Київ отримає як безповоротну підтримку.

Про це в ексклюзивному інтерв'ю 24 Каналу розповів радник голови ОПУ Михайло Подоляк. Він пояснив, чи доведеться Україні віддавати гроші США.

Зверніть увагу У ЗСУ сказали, як Росія спробує завадити постачанню зброї США на фронт

"Будемо шукати компроміси"

Сполучені Штати з жовтня до квітня не могли ухвалити законопроєкт про допомогу Україні. Протягом цього часу конгресмени не могли дійти згоди щодо цього питання.

Відтак, у березні 2024 року спікер Палати представників Майк Джонсон запропонував надати кошти, але як позику чи за принципом ленд-лізу. Свою пропозицію політик пояснив тим, що кредитна чи ленд-лізова альтернатива дозволить "американським платникам податків не віддавали десятки мільярдів доларів без будь-яких очікувань на їх повернення".

Все ж таки американські політики досягли консенсусу. 20 квітня за законопроєкт про допомогу проголосувала Палата представників, а 24 квітня його схвалив Сенат й підписав президент Джо Байден. Однак у Вашингтоні досі не зазначили, чи отримає Україна допомогу як позику.

Там різні варіанти. Є позика, тобто кредитні кошти, які підуть на соціальні та економічні програми – поза 7 мільярдів. Треба буде вирішувати, як ми їх віддаватимемо, чи їх спишуть. Але це вже зовсім інші переговорні майданчики. Я думаю, що знайдемо компроміси,
– мовив Подоляк.

За його словами, кредит треба буде проговорювати з партнерами, тому що, наприклад, президент Сполучених Штатів має опцію зі списання цих коштів різними траншами.

Основні кошти, які йдуть на військову допомогу, залишаються в США. Вони підуть на держзамовлення в американських військових корпорацій.

Вони (ці гроші – 24 Канал) не йдуть в Україну взагалі. Зі складів дають зброю, а замість цієї зброї буде замовлення на закупівлю аналогічних типів,
– зауважив радник голови ОПУ.

Крім того, понад 20 мільярдів доларів будуть використані на більш довгострокові програми. Зокрема, на закупівлю зброї, яка нам буде потрібна через 6 місяців тощо.

"Головне – це зброя. Сьогодні чітко зрозуміло, що буде максимально швидке постачання снарядів, ракет, систем РЕБ тощо. Все це негайно надходитиме на територію України, протягом тижня чи двох", – додав Подоляк.

Що у США кажуть про виділення допомоги Україні

  • Під час виступу після підписання законопроєкту про допомогу Джо Байден сказав, що військове постачання в Україну почнеться найближчими годинами. За словами очільника Білого дому, шлях закону до його робочого столу був важким, але врешті-решт США "піднялися на ноги".
  • Радник президента США Джейк Салліван оцінив, що допомоги Україні від США вистачить до кінця 2024 року. Крім того, він переконаний, що через затримку схвалення законопроєкту Збройні Сили втратили Авдіївку.
  • Напередодні координатор Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі наголосив, що нині одним з найбільш актуальних питань для України є посилення протиповітряної оборони.