Не тільки перемоги: рекорди чемпіонатів світу, які можуть побити в Катарі-2022

5 листопада 2022, 10:15
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Рекорди встановлюють для того, щоб їх бити. Чемпіонат світу з футболу 2022 в Катарі не стане винятком. На цьому Мундіалі можна очікувати встановлення нових досягнень.

Чемпіонат світу з футболу у 2022 році стартує вже 20 листопада. На турнірі зіграють 32 збірні, а загалом ми побачимо 64 матчі.

Варте уваги Коли на першому місці не лише футбол: топові матчі ЧС-2022, які привертають додаткову увагу

24 канал спільно з партнером HLIBNY DAR розповідає про найважливіші рекорди чемпіонатів світу та які досягнення можуть побити в Катарі.

Весь світ ретельно спостерігає не тільки за підготовкою до ЧС, але й за подіями в Україні. Але якщо на матчі в Катарі ми впливу не маємо, то наближати перемогу на фронті під силу кожному. Так, завдяки покупці HLIBNY DAR українці можуть долучитись до акції "За перемогу Задонать!". Для цього треба лише зареєструвати код з акцизної марки продукту на сайті, а HLIBNY DAR перерахує 10 гривень з продажу кожної пляшки до благодійного фонду "Повернись живим". Разом збираємо на перемогу!


HLIBNY DAR перерахує 10 гривень з продажу кожної пляшки до благодійного фонду "Повернись живим"

Чому Бразилія – пентакампеоне?

Найважливіше досягнення на чемпіонаті світу – звісно, здобуття трофея. І за цим показником немає рівних збірній Бразилії. "Селесао" за свою історію мають найбільше перемог серед усіх збірних – 5 (у 1958, 1962, 1970, 1994 та 2002 роках). Звідси і їхнє друге прізвисько "пентакампеоне" – п’ятиразові чемпіони. Правда, бразильці вже не проти змінити цей статус, здобувши перемогу вшосте.

До слова, ця збірна брала участь у всіх чемпіонатах світу. Мундіаль в Катарі стане для неї 22-м. Жодна інша команда не може похвалитися таким досягненням.

Попри п’ять перемог, не Бразилія є командою, яка найчастіше грала у фіналах (в них таких 7 матчів). Її за цим показником випереджає збірна Німеччини: вона 8 разів добиралася до вирішальних матчів, але лише чотири рази тріумфувала в них.

На третьому місці – Італія, яка 6 разів грала у фіналах, і перемогла чотири рази. Але в Катарі "скуадра адзурри" не буде – вона не змогла подолати кваліфікацію.


Збірна Італії не зуміла подолати кваліфікацію ЧС-2022 / фото Getty Images

Щодо фіналів та перемог, то найкращий показник у збірної Уругваю. Ця команда двічі грала у фіналі – в 1930 та 1950 роках, і двічі здобула перемоги. Англія та Іспанія теж мають стовідсотковий показник, але вони лише по одному разу грали у фіналі.

А от найбільшими невдахами можна вважати збірну Нідерландів. "Ораньє" тричі добиралися до фіналів чемпіонату світу, але жодного разу так і не перемогли.

Детальніше Найбільші невдахи чемпіонатів світу: історія збірної Нідерландів

Не вдасться перевершити Пеле

А от рекорд, який точно не вдасться побити в Катарі – це кількість перемог на чемпіонаті світу одним футболістом. Пеле – єдиний, кому вдалося тричі стати чемпіоном світу у ролі гравця (в 1958, 1962 і 1970 роках). Він учасник чотирьох чемпіонатів світу.

У Катарі не буде гравця, який має звання дворазового чемпіона світу, щоб у випадку перемоги хоча б зрівнятися з Пеле.

Хоча Пеле встановив чимало рекордів, які таки можуть "впасти" на ЧС-2022. Для прикладу, саме він – наймолодший гравець, що забив гол на чемпіонаті світу. В 1958 році він відзначився у воротах Уельсу, коли йому було 17 років та 239 днів. Вже через п’ять днів він оформив хет-трик у ворота збірної Франції, тож утримує і звання "наймолодший гравець, що забив хет-трик" – 17 років 244 днів. Минає ще п’ять днів, і у віці 17 років 249 днів Пеле забив гол у фіналі чемпіонату світу.

Поки учасники ЧС-2022 не оголосили список гравців, які поїдуть на турнір. Тож спрогнозувати, хто б міг побити хоча б цей рекорд Пеле немає змоги.

Побити рекорди Фонтена, Клозе, Саленка, Міли та Шюкура

Доволі складне досягнення на чемпіонаті світу встановив француз Жюст Фонтен у 1958 році. Він на Мундіалі відзначився 13 разів, забивши у кожному з шести матчів. Найбільше від нього постраждала збірна ФРН у матчі за третє місце – Фонтен забив їм чотири рази.

Це досягнення за кількістю голів на одному турнірі так досі ніхто і не зміг побити. Найближчим був німець Герд Мюллер, який в 1970 році забив 10 голів. І саме він побив рекорд Фонтена за кількістю голів на Мундіалях загалом – 14. Та у 2006 році бразилець Роналду підняв цю планку до 15 голів. А у 2014 році німець Мірослав Клозе загалом забив 16 голів на чемпіонатах світу. Це зараз і є рекордом. Правда, для цього йому знадобилася участь аж в чотирьох турнірах.

Дізнайтеся більше Страшний сон Мессі та Неймара: хто він – найкращий бомбардир чемпіонатів світу

Не менш цікавим є рекорд Олега Саленка. У 1994 році він забив п’ять голів у ворота Камеруну. Більше за один матч на чемпіонаті світу ніхто не забивав.

У тому ж матчі, коли Саленко оформив пента-трик, відзначився і Роже Міла. Саме він став найстаршим автором голу на чемпіонаті світу – тоді йому було 42 роки 39 дні.

Ще один гольовий рекорд чемпіонату світу – найшвидший гол. Його у 2002 році встановив турецький нападник Хакан Шюкюр. 29 червня у матчі за третє місце проти Південної Кореї він забив на 10,89 секунді матчу.

Голи, багато голів

Досі матчем з найбільшою кількістю голів на чемпіонатах світу є гра між Австрією та Швейцарією у 1954 році. Тоді команди на двох забили 12 голів, а гра закінчилася перемогою австрійців – 7:5.

В тому ж у 1954 році Угорщина у матчі проти Південної Кореї перемогла з рахунком 9:0. Та ж Угорщина утримує і рекорд за кількістю голів в одному матчі – в 1982 році вони перемогли Сальвадор 10:1. Попри це, тоді угорці навіть з групи не вийшли.

Чи всі дограють до фінального свистка

Жовті та червоні картки у футбольних матчах – звичне явище. Та є одна гра на чемпіонаті світу, яка явно перевершила за цим показником усі інші. І навіть отримала назву "Битва при Нюрнберзі".


Арбітр показав 20 карток в матчі / фото fifa.com

25 червня 2006 року в 1/8 фіналу чемпіонату світу зустрічалися збірні Португалії та Нідерландів. Російський арбітр Валентин Іванов не зумів втримати гру в рамках дозволеного. Команди грали доволі грубо (через травму Кріштіану Роналду було замінено ще в першому таймі). На полі неодноразово виникали сутички, за що футболістам було показано одразу 20 жовтих карток. Для чотирьох гравців ці попередження стали другими в матчі, тож догравали команди дев’ять на дев’ять.

Хуліган Зідан

Мало хто з футбольних вболівальників не знає про фінал чемпіонату світу 2006, коли француз Зінедін Зідан головою вдарив в груди італійця Марко Матерацці, за що отримав червону картку.


"Легендарний" удар Зідана в груди Матерацці / фото fifa.com

Це вилучення для Зідана стало другим на чемпіонатах світу. Перше він отримав в 1998 році на домашньому Мундіалі. У грі проти Саудівської Аравії він наступив на лежачого суперника. І окрім червоної картки, отримав ще два матчі дискваліфікації. Повернувся аж у чвертьфіналі. А в фіналі двічі забив у ворота Бразилії, принісши перемогу Франції на турнірі.

Читайте також Феномен Марадони: як за тайм наблизитися до Бога та забити "гол століття" на чемпіонаті світу

Загалом Зізу – найбільший "хуліган" чемпіонатів світу, адже отримав від арбітрів одразу шість карток. Бразилець Кафу теж шість разів отримував картки, але всі вони були жовті, а в француза – двічі червоні.

Однак Зідан – не єдиний, кого двічі вилучали на чемпіонатах світу. Дві червоні картки на Мундіалях отримав і камерунець Рігобер Сонг – у 1994 та 1998 роках. А от гравця, який би отримав дві червоні картки протягом одного турніру поки не було.