Якщо спитати аргентинських фанатів, що вони робили 22 червня 1986 року, їх відповідь буде однозначна – святкували перемогу над збірною Англії. І не просто перемогу, а справжню помсту. Її історію розповідає 24 канал спільно з партнером HLIBNY DAR.

Це цікаво Прокляття чемпіонів: як команди, що вигравали Мундіаль, провалювалися на наступному турнірі

У травні 1982 року між Аргентиною та Великою Британією розпочалися бойові дії за контроль над Фолклендськими островами. Кожна з країн вважала цю територію своєю. Ні Аргентина, ні Велика Британія не оголошували війну одна одній. Закінчилося все перемогою британської армії. І політичною кризою в самій Аргентині.

Через чотири роки збірні Аргентини та Англії волею жереба зіграли на чемпіонаті світу 1986 року. На щастя, цей матч був на нейтральній території. Тоді чемпіонат світу приймала Мексика.

HLIBNY DAR перераховує 10 гривень до фонду "Повернись живим" за кожен зареєстрований код з акцизної марки / Фото HLIBNY DAR

Та для вболівальників обох команд ще була свіжою в пам'яті війна за Фолклендські острови. Відтак що на трибунах, що за межами стадіону "Ацтека" виникали бійки та сутички між фанатами. Саме такий антураж був навколо матчу. Та запам’ятався він не цим.

Перший тайм матчу Аргентина – Англія закінчився без забитих голів. Тож все найцікавіше команди відклали на три хвилини у другому таймі.

La Mano de Dios

Головним героєм для одних та вічним шахраєм і злодієм для інших в цьому матчі став Дієго Марадона. Феноменальний футболіст не просто увіковічнив своє ім’я в цьому матчі, але й саму гру зробив легендарною.

На 51-й хвилині матчі він забив гол, який назавжди увійшов в історію футболу. Він скористався тим, що захисник англійців Стів Ходж невдало віддав пас на свого воротаря Пітера Шилтона. М’яч завис у повітрі, і до нього кинулися Марадона та Шилтон. Аргентинець, який на 20 сантиметрів поступався в зрості своєму супернику, зумів у повітрі проштовхнути м’яч у ворота. І арбітр Алі Бен-Насер цей гол зарахував.

От тільки забито було цей гол рукою. Рукою, яку після матчу Марадона назвав "рукою Бога": "Я не торкнувся м'яча, це була рука Бога" (Yo no la toqué, fue la mano de Dios).

Цей гол і досі викликає запеклі суперечки. Хоча ніхто не заперечує те, що гол було забито рукою. В Англії ж її назвали "голом шахрая" або ж "голом диявола".

Гол століття

Саме "рука Бога" найбільше запам’яталася з матчу. Хоча в цій грі Марадона відзначився і "голом століття". Його він забив вже через три хвилини після першого взяття воріт.

На 53-й хвилині матчу він підхопив м'яч на своїй половині поля і побіг до воріт суперника. Але просто забігом це назвати важко. Адже на шляху до воріт він обіграв одразу шістьох англійців. При цьому зробив це з такою легкістю, ніби це були не живі люди, а тренувальні фішки.

Навіть англійські футболісти визнавали що це був феноменальний гол. Але в них і далі була злість після першого голу в цьому матчі.

Гра закінчилася з рахунком 2:1. Аргентина вийшла в півфінал, де перемогла Бельгію, а у фіналі – Німеччину. І стала чемпіоном світу.

І скільки б згодом Марадона не забив би голів, для одних він залишився "шахраєм", який забив гол рукою, а для інших – феноменом, який забив "гол століття".

Дорогий артефакт

Цікавим фактом є те, що після матчу Аргентина – Англія футболісти обмінялися футболками. З Марадоною футболками обмінявся Ходж, який невдало і зіграв в першому епізоді. А у 2022 році він виставив її на аукціон. Її продали за 9,28 мільйона доларів, що на певний час зробило її найдорожчим спортивним артефактом.