Але так склалося, що законодавці моди у футболі досі не змогли виграти жодного чемпіонату світу, хоча тричі потрапляли у фінал. 24 канал спільно з партнером HLIBNY DAR розповідає історію невдач Нідерландів на Мундіалях.

До теми У рідних стінах легше: команди, які вигравали домашній чемпіонат світу

Збірна Нідерландів – чотириразовий призер чемпіонатів світу. Тричі нідерландців залишалися зі "сріблом" та одного разу здобули "бронзу". Всього "помаранчеві" 10 разів виступали на Мундіалях, якщо не рахувати ЧС-2022 у Катарі.

За крок від перемоги

До 1974 року Нідерланди всього двічі брали участь у ЧС, однак не досягли ніяких успіхів. З 1950-го ця збірна пропустила аж 6 ЧС та яскраво повернулися у 1974-му, зупинившись за крок від перемоги.

На ЧС-1974 Нідерланди були найкращою командою. На Мундіаль команду повіз головний тренер Рінус Міхелс. Він розробив безпрецедентну на той час тактичну схему, в основі якої поклав ідею тотальної мобільності та універсалізму гравців, тобто тотальний футбол.

Міхелс зробив акцент на швидкому переміщенню футболістів та заточеності на атаку. Суперники банально не встигали за гравцями Нідерландів, які завжди були на крок попереду. На полі оркестр Міхелса очолював Йоган Кройф.

Нідерланди впевнено вийшли до фіналу ЧС, здолавши два групові раунди. На шляху до вирішального поєдинку підопічні Міхелса виграли 5 поєдинків, і тільки шведи змогли зіграти з нідерландцями внічию. Жертвами тотального футболу Нідерландів стали Бразилія, Аргентина та Югославія.

Фінальний матч проти ФРН розпочався для Нідерландів краще не придумаєш. На 2 хвилині гри нідерландці забили найшвидший гол в історії фіналів ЧС.

Нідерланди програли фінал ЧС-1974 збірній ФРН / Колаж 24 каналу

Після стартового свистка вони влаштували перепасовку на власній половині поля, після чого Йоган Кройф здійснив ривок до штрафного німців, де був збитий Улі Генессом. Призначений пенальті, який став першим в історії фінальних матчів світових першостей, реалізував Йоган Нескенс.

Та швидкий забитий гол зіграв злий жарт з Нідерландами: футболісти відмовилися від свого футболу та впали в оборону. Німці покарали суперника ще в першому таймі голами Пауля Брайтнера та Герда Мюллера.

У другому таймі підопічні Міхелса штурмували ворота Зепа Маєра, але німці вистояли та здобули перемогу на домашньому ЧС.

Помста німцям і гірка поразка

Перед наступним чемпіонатом світу Нідерланди сенсаційно не виграли Євро-1976, поступившись у півфіналі Чехословаччині. Однак на Мундіаль нідерландці, хоч і без Кройфа, але їхали головними фаворитами. Команду вже очолював легендарний австрієць Ернст Гаппель.

Увесь ЧС "помаранчеві" провели зі скрипом: уже після першого групового раунду Нідерланди могли залишитися за бортом змагань. Нідерланди розпочали ЧС-1978 з несподіваної нічиєї проти Перу, після чого розгромили Іран.

В останньому турі "помаранчеві" програли шотландцям. Та завдяки кращій різниці забитих та пропущених м'ячів їм вдалося випередити Шотландію та посісти друге місце у групі.

У наступному раунді Нідерланди розтрощили Австрію та зіграли внічию проти ФРН, якій програли попередній фінал. Нідерландці врятувалися від поразки наприкінці матчу, чим завадили німцям вийти з групи.

Аргентина перемогла Нідерланди у фіналі ЧС-1978 / Колаж 24 каналу

За вихід з групи команді Гаппеля довелося боротися з Італією. Після першого тайму "помаранчеві" програвали 1:0, але після перерви зрівняли рахунок. Путівку у фінал нідерландцям приніс гол під завісу гри.

У фіналі Нідерланди зустрілися з господарями турніру аргентинцями. У першому таймі аргентинець Кемпес відкрив рахунок. Нідерланди перевели гру в додатковий час завдяки голу на 81 хвилині, який забив Дірк Нанінга.

На останніх хвилинах "помаранчеві" втратили шанс виграти ЧС, адже Роб Ренсенбрінк влучив у штангу.

У додатковий час аргентинці забили два м'ячі, завдавши Нідерландами другої поспіль поразки у фіналі.

Невдача "золотого покоління"

Наступний фінал ЧС для Нідерландів відбувся аж через 32 роки – на ЧС-2010 у ПАР. Після провального Євро-2008, де "помаранчеві" блискуче виграли групу, але провалили матч 1/4 фіналу, команду очолив Берт ван Марвейк.

У його розпорядженні було "золоте покоління" футболістів: Джованні ван Бронкгорст, Марк ван Боммел, Ар'єн Роббен, Веслі Снайдер, Робін ван Персі та Рафаель ван дер Варт.

Нідерланди впевнено пройшли груповий етап, здолавши Данію, Японію і Камерун. В 1/8 фіналу нідерландці не помітили Словаччину, після чого їх чекала непроста зустріч з Бразилією.

Команда ван Марвейка поступалася бразильцям вже після 10 хвилин гри. Робінью забив після провалу нідерландців у центрі захисту. Бразилія мала декілька нагод, щоб закріпити перевагу, але змарнувала їх.

Натомість після перерви Веслі Снайдер оформив дубль у ворота Жуліо Сезара. Спершу воротар бразильців помилився на виході та пропустив курйозний гол. У другому голі хавбек Інтера відзначився голом після кутового. Поєдинок Бразилія догравала в меншості через вилучення Феліпе Мело.

Нідерланди у фіналі ЧС-2010 програли Іспанії / Колаж 24 каналу

У півфіналі проти Уругваю розгорнулася ще одна драма. Нідерланди повели в рахунку на 18 хвилині, але уругвайці встигли відігратися перед перервою.

У напруженому матчі Нідерланди змогли забити ще два голи в середині другого тайму, на що Уругвай відповів забитим м'ячем вже у компенсований час. Нідерланди вийшли у фінал!

У вирішальному матчі на Нідерланди чекала Іспанія, яка виграла Євро-2008. Фінальна гра була надзвичайно грубою. Футболісти Нідерландів отримали 8 жовтих карток, а Джон Гейтінга був вилучений у додатковий час.

Хай там як, а Нідерланди створили трішки більше моментів. Зокрема, Ар'єн Роббен змарнував два виходи віч-на-віч з Ікером Касільєсом. Для Роббена поразка у фіналі була справжнім жахом: за короткий період часу, окрім фіналу ЧС, він програв у складі Баварії фінали Ліги чемпіонів, Кубка Німеччини та боротьбу за чемпіонство у Бундеслізі.

Перемогу Іспанії приніс єдиний гол у матчі Андреса Іньєсти на 116 хвилині. Легенді Барселони залишили забагато простору у штрафному майданчику і він покарав Нідерланди результативним ударом.