В історії футболу відбувся вже 21 чемпіонат світу. Загалом господарками турніру були 17 різних країн. По два рази Мундіаль відбувався у Бразилії, Німеччині, Франції, Мексиці та Італії. Одного разу ЧС прийняли дві країни – Японія і Південна Корея у 2002 році.
До теми Вибили Італію та "розгромили" у фіналі Бразилію: історія КНДР на чемпіонатах світу
При цьому лишень 6 разів господар Мундіалю здобував перемогу. Востаннє це сталося у 1998 році. 24 канал спільно з партнером HLIBNY DAR розповідає історію домашніх чемпіонів світу.
Уругвай – перший чемпіон світу
У 1930 році відбувся перший в історії чемпіонат світу. ФІФА обрала Уругвай господарем турніру у зв'язку зі святкуванням сторіччя незалежності країни, а також через перемоги національної збірної на двох останніх на той час літніх Олімпіадах 1924 та 1928 років.
Участь у турнірі взяло тільки 13 команд. Уругвай у групі обіграв Перу (1:0) та Румунію (4:0) і відразу потрапив до півфіналу. В 1/2 фіналу латиноамериканська збірна розгромила Югославію (6:1) і потрапила у фінал. У вирішальному матчі Уругвай переміг Аргентину (4:2).
Дебютний Мундіаль у Європі
Наступний чемпіонат світу також став історичним, оскільки вперше передбачав відбірковий етап і відбувався у Європі. Готовність зіграти на Мундіалі висловили 32 країни, однак не Уругвай, який бойкотував світову першість.
Формат другого в історії Мундіалю дещо відрізнявся, оскільки не було звичного групового етапу. Натомість команди грали відразу матчі 1/8 фіналу.
Італія виграла ЧС-1934 / Фото These Football Times
Цікаво, що на той час не було серії пенальті, тому командам доводилося перегравати матчі, якщо вони не визначили сильнішого в основний і додатковий час.
На шляху до перемоги на домашньому чемпіонаті світу Італія розтрощила США (7:1) і тільки за сумою двох поєдинків вибила Іспанію: після нічиєї 1:1 "Скуадра адзурра" виграла другий матч (1:0). У півфіналі італійці здолали Австрію (1:0), а у вирішальній грі – Чехословаччину (2:1).
Після цього відбулося 5 чемпіонатів світу, однак без успіху для господарів. Аж поки Англія не прийняла Мундіаль у 1966 році.
Перший титул Англії
Родоначальники футболу, як звикли називати англійців, вперше зіграли на ЧС у 1950 році, але навіть не вийшли з групи. До тріумфального домашнього Мундіалю у 1966 році Англія не могла пробитися далі за чвертьфінал.
На домашньому ЧС Англія нарешті виграла групу, в якій перемогла з однаковим рахунком 2:0 Мексику та Францію й поділила очки з Уругваєм (0:0). В 1/4 фіналу "три леви" зі скандалом пройшли Аргентину (1:0). Аргентинці вважають, що єдиний гол у матчі був забитий з офсайда.
Королева Єлизавета вручає чемпіонський кубок Боббі Муру / Фото National Science and Media Museum
Хай там як, у півфіналі Англія завдяки дублю легендарного Боббі Чарлтона осилила Португалію (2:1) і вийшла до фіналу. У вирішальній та вкрай принциповій грі англійці перемогли збірну ФРН (4:2) та вперше і поки востаннє стали чемпіонами світу.
Цікаво, що з часом було встановлено, що радянська бригада арбітрів не мала зараховувати третій гол Англії, адже м'яч не перетнув лінію воріт. Втім, доля віддала борг Німеччині в 1/8 фіналу проти Англії на ЧС-2010.
Легендарна команда ФРН
У 1974 році чемпіонат світу приймала ФРН, включно із Західним Берліном. Вперше на турнірі вручали звичний для наших часів чемпіонський кубок, розроблений італійським скульптором Сільвіо Гоццанігою.
Формат Мундіалю знову змінили: відбувалося два групові раунди, за підсумками яких відразу визначалися фіналісти турніру та учасники матчу за 3 місце.
Франц Бекенбауер з оновленим Кубком світу / Фото AP
ФРН обіграла Чилі (1:0) та Австралію (3:0), але програла НДР. У другому раунді ФРН здолала Югославію (2:0), Швецію (4:2) та Польщу (1:0) і потрапила до фіналу.
У знаменитому фіналі ФРН обіграла Нідерланди з рахунком 2:1. За німецьку збірну виступали легенди футболу Франц Бекенбауер та Герд Мюллер. Саме Герд Мюллер відзначився переможним голом.
Аргентинський тріумф
У 1978 році фінал чемпіонату світу приймала Аргентина. Це був останній випадок в історії, коли на чемпіонаті світу грали всього 16 команд, адже вже на Мундіалі 1982 року кількість учасників збільшили.
Після Уругваю, Італії Англії та Німеччини аргентинська збірна стала п'ятою командою, яка виграла домашній Мундіаль. При цьому це був дебютний тріумф Аргентини на чемпіонатах світу.
Аргентина виграла ЧС-1974 / Фото ФІФА
ЧС-1978 року також складався з двох групових раундів. У першому Аргентина обіграла Угорщину (2:1) та Францію (2:1) Мішеля Платіні, однак поступилася Італії (0:1). У другому груповому раунді аргентинці перемогли Польщу (2:0) та Перу (6:0) і поділили очки з Бразилією.
У фінальному поєдинку Аргентина тільки в додатковий час перемогла Нідерланди (3:1), які програли другий поспіль фінал чемпіонату світу.
Останній домашній чемпіон світу
Поки останнім домашнім чемпіоном світу є неймовірна збірна Франції зразка 1998 року. Тоді на Мундіалі вже брали участь 32 команди, а за перемогу в групі нараховували 3 очки, а не 2.
Зінедін Зідан з Кубком світу / Фото AP
Французи впевнено в групі пройшли ПАР (3:0), Саудівську Аравію (4:0) і Данію (2:1). В 1/8 фіналу Франція тільки в додатковий час обіграла Парагвай і по серії пенальті у чвертьфіналі перемогла Італію.
У півфінальному поєдинку Франція вибила сенсацію турніру – збірну Хорватії, після чого у фінальній грі в Сен-Дені розгромила Бразилію (3:0).