Один з тих, хто точно знайшов свою удачу на Мундіалях – це легендарний у минулому німецький нападник Мірослав Клозе. 24 канал спільно з партнером HLIBNY DAR розповідає історію рекордсмена чемпіонатів світу в спецпроєкті "Шлях до Катару".
До теми Прокляття чемпіонів: як команди, що вигравали Мундіаль, провалювалися на наступному турнірі
Клозе з 16 голами – найкращий нападник в історії чемпіонатів світу. Позаду нього такі зірки, як Роналдо, Кріштіану Роналду, Ліонель Мессі, Мішель Платіні, Пеле, Роберто Баджо, Герд Мюллер і багато інших.
Німеччина чи Польща: то де ж мав грати Клозе
Уболівальники футболу, які бачили бодай кілька матчів збірної Німеччини, могли спіймати себе на думці, що в німецькій збірній виступають гравці з нетиповими для цієї країни прізвищами. Лукаш Подольські, Самі Хедіра, Емре Джан, Месут Озіл, Джером Боатенг, Шкодран Мустафі, Джамал Мусіала.
І справді, це нетипові імена для німців, однак кожен з перелічених гравців має власну історію, яка пов'язує його з Німеччиною. Саме така історія і з Мірославом Клозе, якого іноді вважають польським футболістом.
Проєкт HLIBNY DAR "За перемогу Задонать!" наближає перемогу України / Фото HLIBNY DAR
Клозе дійсно народився у Польщі в місті Ополе. Й обоє його батьків були спортсменами та виступали за Польщу: батько – футболіст, а мама – гандболістка. Мати Мірослава Клозе, Барбара Єж, дійсно етнічна полька. Натомість батько ексфутболіста, Йозеф Клозе, етнічний німець.
Батько Клозе – Aussiedler (переселенець), який потрапив під дію "Закону про справи переміщених осіб і біженців", прийнятого у 1953 році. Закон регулює прийом та інтеграцію на території Німеччини вимушено переміщених осіб та біженців німецької національності, які залишили місця поселення під час або після Другої світової війни, а також прийом етнічних німецьких переселенців зі Східної Європи та країн колишнього СРСР.
Мірослав Клозе на ЧС-2014 / Фото AFP
Клозе-старший народився в місті Кендзежин-Козьле, що в історичній області Сілезія, за яку були територіальні суперечки між різними країнами.
Відразу після Другої світової війни етнічне німецьке населення було виселене звідти й регіон перейшов до Польщі, однак Клозе залишився. Згодом батько футболіста таки перебрався до Німеччини, де й розпочалася кар'єра Мірослава.
Шалений дебют на чемпіонаті світу
На свій перший чемпіонат світу Клозе поїхав у 2002 році, коли збірна Німеччини дійшла відразу до фіналу турніру. Німецький нападник, якому на самому Мундіалі виповнилося 24 роки, у першій же грі заявив про себе.
Форвард зробив хет-трик у ворота скромної Саудівської Аравії. Також на груповому етапі Клозе відзначився по голу в матчах проти Ірландії та Камеруну.
Німецька збірна у фіналі поступилася неймовірній Бразилії з Роналдо. "Зубастик" забив 8 голів на ЧС та виграв у Клозе гонку бомбардирів. Саме на тому Мундіалі зародилася гонка між Роналдо й Клозе.
У погоні за Роналдо
Перед домашнім для Німеччини Мундіалем у 2006 році на рахунку Роналдо було вже 12 голів на чемпіонатах світу. Клозе мав 5 голів, однак було очевидним, що для бразильця це однозначно останній ЧС, а Клозе ще свій шанс матиме.
Німеччина знову зупинилася майже за крок від "золота". Команда легендарного Юргена Клінсмана вилетіла у пів фіналі, програвши в додатковий час майбутнім чемпіонам світу італійцям.
Мірослав Клозе знову забив 5 голів на Мундіалі та став найкращим бомбардиром турніру. Німцю вдалося випередити Роналдо, який забив тричі, а його Бразилія зупинилася у чвертьфіналі. Однак після ЧС-2006 Роналдо вже мав 15 голів в історії Мундіалів, а Клозе 10.
Роналдо та Клозе на ЧС-2002 / Колаж 24 каналу
Уже тоді Клозе обійшов таких легенд, як Еусебіу, Баджо, Лінекера, Батістуту. Попереду були тільки Клінсман, Кошич, Фонтен, Герд Мюллер і власне сам Роналдо.
На ЧС-2010 Німеччину вже віз Йоахім Льов, який до того був помічником Клінсмана на чолі "Маншафт". Новий тренер Німеччини здобув з командою "срібло" на Євро-2008 і суттєво омолодив склад перед ЧС в ПАР.
Перед ЧС-2014 Клозе вже було 32 роки й він опинився серед зграї молодих і голодних футболістів, які хотіли показати себе. Зокрема, і Томас Мюллер, який повторив досягнення Клозе та у 2010 році на своєму дебютному чемпіонаті світу забив відразу 5 голів. Мюллер у підсумку і став найкращим бомбардиром ЧС-2010.
Клозе розпочав ЧС-2010 з голу у ворота Австралії, після чого отримав вилучення у грі проти Сербії, яку німці програли. Також форвард змовчав у поєдинку проти Гани. Уже тоді експерти поспішно списали Клозе з рахунків, але форвард нагадав про себе у найважливіших матчах.
Мірослав забив гол у скандальному матчі 1/8 фіналу проти Англії (4:1) та двома голами зупинив Аргентину (4:0) Ліонеля Мессі. Здавалося, що Німеччина гарантовано візьме "золото", але у півфіналі знову поступилася майбутнім чемпіонам світу – іспанцям.
Фірмове сальто від Клозе під час святкування голу / Колаж 24 каналу
Клозе закінчував ЧС-2010, маючи 14 голів проти 15 Роналдо. Форвард не зміг покращити свою статистику в ПАР, адже перед грою за третє місце проти Уругваю, яку команда Льова виграла, німців скосив вірус.
Встановлення рекорду
Клозе тільки міг мріяти про те, щоб побити рекорд Роналдо, адже на наступному чемпіонаті світу в Бразилії у 2014 році йому б вже мало виповнитися 36 років. Було складно очікувати, що Йоахім Льов візьме ветерана. Та саме так і сталося: Німеччина поїхала на Мундіаль з єдиним центрфорвардом, яким і був Клозе.
Було очевидним, що Клозе вже не гравець стартової обойми, проте Йоахім Льов давав час своєму нападнику. Клозе не зміг відзначитися ні в матчі проти Португалії (4:0), ні в грі проти США. Зате форвард забив важливий гол у поєдинку проти Гани (2:2) та повторив рекорд Роналдо. Клозе вийшов на заміну і вже через 2 хвилини приніс Німеччині нічию.
Клозе побив рекорд Роналдо в матчі проти Бразилії / Колаж 24 каналу
Після цього Клозе пропустив гру 1/8 фіналу проти Алжиру (2:1) та вийшов тільки на заміну у чвертьфіналі проти Франції (1:0). Попереду в Німеччини був пів фінал проти Бразилії, яку вважали фаворитом домашнього Мундіалю.
Те, що було далі, мабуть, знає кожен прихильник футболу. Бразилія, яка перед півфіналом втратила Неймара, зазнала найболючішої поразки у своїй історії, поступившись з непристойним рахунком 7:1!
У воротах "пентакампіонів" на 23 хвилині залишив свій автограф і Мірослав Клозе. Символічно, побити рекорд бразильця Роналдо, у Бразилії, проти Бразилії.
Історична заміна
У фіналі Німеччина зустрічалася з Аргентиною Ліонеля Мессі, яку перемагала на попередніх двох ЧС поспіль. У тих двох матчах відзначався і Клозе.
Можливо, саме тому Йоахім Льов несподівано довірив Клозе місце в старті. Адже фінал – це передусім про досвід та гру нервів. Хто як не досвідчений Клозе зможе тримати команду в правильному настрої.
Гьотце замінив Клозе і забив вирішальний гол у фіналі ЧС-2014 / Колаж 24 каналу
Покращити свій рекорд у матчі проти Аргентини Клозе не зміг і більше ніколи не забивав голи на чемпіонатах світу. Однак заміна Клозе стала вирішальною. Наприкінці другого тайму замість Клозе вийшов Маріо Гьотце, який став "золотим хлопчиком". Саме Гьотце забив єдиний і вирішальний гол у фіналі аж на 113 хвилині та приніс Німеччини 4 в історії титул чемпіонів світу.