Один з тих, хто точно знайшов свою удачу на Мундіалях – це легендарний у минулому німецький нападник Мірослав Клозе. 24 канал спільно з партнером HLIBNY DAR розповідає історію рекордсмена чемпіонатів світу в спецпроєкті "Шлях до Катару".

До теми Прокляття чемпіонів: як команди, що вигравали Мундіаль, провалювалися на наступному турнірі

Клозе з 16 голами – найкращий нападник в історії чемпіонатів світу. Позаду нього такі зірки, як Роналдо, Кріштіану Роналду, Ліонель Мессі, Мішель Платіні, Пеле, Роберто Баджо, Герд Мюллер і багато інших.

Уболівальники футболу, які бачили бодай кілька матчів збірної Німеччини, могли спіймати себе на думці, що в німецькій збірній виступають гравці з нетиповими для цієї країни прізвищами. Лукаш Подольські, Самі Хедіра, Емре Джан, Месут Озіл, Джером Боатенг, Шкодран Мустафі, Джамал Мусіала.

І справді, це нетипові імена для німців, однак кожен з перелічених гравців має власну історію, яка пов'язує його з Німеччиною. Саме така історія і з Мірославом Клозе, якого іноді вважають польським футболістом.

Проєкт HLIBNY DAR "За перемогу Задонать!" наближає перемогу України / Фото HLIBNY DAR

Клозе дійсно народився у Польщі в місті Ополе. Й обоє його батьків були спортсменами та виступали за Польщу: батько – футболіст, а мама – гандболістка. Мати Мірослава Клозе, Барбара Єж, дійсно етнічна полька. Натомість батько ексфутболіста, Йозеф Клозе, етнічний німець.

Батько Клозе – Aussiedler (переселенець), який потрапив під дію "Закону про справи переміщених осіб і біженців", прийнятого у 1953 році. Закон регулює прийом та інтеграцію на території Німеччини вимушено переміщених осіб та біженців німецької національності, які залишили місця поселення під час або після Другої світової війни, а також прийом етнічних німецьких переселенців зі Східної Європи та країн колишнього СРСР.


Мірослав Клозе на ЧС-2014 / Фото AFP

Клозе-старший народився в місті Кендзежин-Козьле, що в історичній області Сілезія, за яку були територіальні суперечки між різними країнами.

Відразу після Другої світової війни етнічне німецьке населення було виселене звідти й регіон перейшов до Польщі, однак Клозе залишився. Згодом батько футболіста таки перебрався до Німеччини, де й розпочалася кар'єра Мірослава.

На свій перший чемпіонат світу Клозе поїхав у 2002 році, коли збірна Німеччини дійшла відразу до фіналу турніру. Німецький нападник, якому на самому Мундіалі виповнилося 24 роки, у першій же грі заявив про себе.

Форвард зробив хет-трик у ворота скромної Саудівської Аравії. Також на груповому етапі Клозе відзначився по голу в матчах проти Ірландії та Камеруну.

Німецька збірна у фіналі поступилася неймовірній Бразилії з Роналдо. "Зубастик" забив 8 голів на ЧС та виграв у Клозе гонку бомбардирів. Саме на тому Мундіалі зародилася гонка між Роналдо й Клозе.

Перед домашнім для Німеччини Мундіалем у 2006 році на рахунку Роналдо було вже 12 голів на чемпіонатах світу. Клозе мав 5 голів, однак було очевидним, що для бразильця це однозначно останній ЧС, а Клозе ще свій шанс матиме.

Німеччина знову зупинилася майже за крок від "золота". Команда легендарного Юргена Клінсмана вилетіла у пів фіналі, програвши в додатковий час майбутнім чемпіонам світу італійцям.

Мірослав Клозе знову забив 5 голів на Мундіалі та став найкращим бомбардиром турніру. Німцю вдалося випередити Роналдо, який забив тричі, а його Бразилія зупинилася у чвертьфіналі. Однак після ЧС-2006 Роналдо вже мав 15 голів в історії Мундіалів, а Клозе 10.


Роналдо та Клозе на ЧС-2002 / Колаж 24 каналу

Уже тоді Клозе обійшов таких легенд, як Еусебіу, Баджо, Лінекера, Батістуту. Попереду були тільки Клінсман, Кошич, Фонтен, Герд Мюллер і власне сам Роналдо.

На ЧС-2010 Німеччину вже віз Йоахім Льов, який до того був помічником Клінсмана на чолі "Маншафт". Новий тренер Німеччини здобув з командою "срібло" на Євро-2008 і суттєво омолодив склад перед ЧС в ПАР.

Перед ЧС-2014 Клозе вже було 32 роки й він опинився серед зграї молодих і голодних футболістів, які хотіли показати себе. Зокрема, і Томас Мюллер, який повторив досягнення Клозе та у 2010 році на своєму дебютному чемпіонаті світу забив відразу 5 голів. Мюллер у підсумку і став найкращим бомбардиром ЧС-2010.

Клозе розпочав ЧС-2010 з голу у ворота Австралії, після чого отримав вилучення у грі проти Сербії, яку німці програли. Також форвард змовчав у поєдинку проти Гани. Уже тоді експерти поспішно списали Клозе з рахунків, але форвард нагадав про себе у найважливіших матчах.

Мірослав забив гол у скандальному матчі 1/8 фіналу проти Англії (4:1) та двома голами зупинив Аргентину (4:0) Ліонеля Мессі. Здавалося, що Німеччина гарантовано візьме "золото", але у півфіналі знову поступилася майбутнім чемпіонам світу – іспанцям.


Фірмове сальто від Клозе під час святкування голу / Колаж 24 каналу

Клозе закінчував ЧС-2010, маючи 14 голів проти 15 Роналдо. Форвард не зміг покращити свою статистику в ПАР, адже перед грою за третє місце проти Уругваю, яку команда Льова виграла, німців скосив вірус.

Клозе тільки міг мріяти про те, щоб побити рекорд Роналдо, адже на наступному чемпіонаті світу в Бразилії у 2014 році йому б вже мало виповнитися 36 років. Було складно очікувати, що Йоахім Льов візьме ветерана. Та саме так і сталося: Німеччина поїхала на Мундіаль з єдиним центрфорвардом, яким і був Клозе.

Було очевидним, що Клозе вже не гравець стартової обойми, проте Йоахім Льов давав час своєму нападнику. Клозе не зміг відзначитися ні в матчі проти Португалії (4:0), ні в грі проти США. Зате форвард забив важливий гол у поєдинку проти Гани (2:2) та повторив рекорд Роналдо. Клозе вийшов на заміну і вже через 2 хвилини приніс Німеччині нічию.


Клозе побив рекорд Роналдо в матчі проти Бразилії / Колаж 24 каналу

Після цього Клозе пропустив гру 1/8 фіналу проти Алжиру (2:1) та вийшов тільки на заміну у чвертьфіналі проти Франції (1:0). Попереду в Німеччини був пів фінал проти Бразилії, яку вважали фаворитом домашнього Мундіалю.

Те, що було далі, мабуть, знає кожен прихильник футболу. Бразилія, яка перед півфіналом втратила Неймара, зазнала найболючішої поразки у своїй історії, поступившись з непристойним рахунком 7:1!

У воротах "пентакампіонів" на 23 хвилині залишив свій автограф і Мірослав Клозе. Символічно, побити рекорд бразильця Роналдо, у Бразилії, проти Бразилії.

У фіналі Німеччина зустрічалася з Аргентиною Ліонеля Мессі, яку перемагала на попередніх двох ЧС поспіль. У тих двох матчах відзначався і Клозе.

Можливо, саме тому Йоахім Льов несподівано довірив Клозе місце в старті. Адже фінал – це передусім про досвід та гру нервів. Хто як не досвідчений Клозе зможе тримати команду в правильному настрої.


Гьотце замінив Клозе і забив вирішальний гол у фіналі ЧС-2014 / Колаж 24 каналу

Покращити свій рекорд у матчі проти Аргентини Клозе не зміг і більше ніколи не забивав голи на чемпіонатах світу. Однак заміна Клозе стала вирішальною. Наприкінці другого тайму замість Клозе вийшов Маріо Гьотце, який став "золотим хлопчиком". Саме Гьотце забив єдиний і вирішальний гол у фіналі аж на 113 хвилині та приніс Німеччини 4 в історії титул чемпіонів світу.