Чому Росія так реагує на надання Україні Томосу: думка дослідника православ'я
Російська православна церква хибно оцінила церковну ситуацію в Україні, оскільки вважала, що більшість українців захоче бути разом з Українською православною церквою Московського патріархату, а прихильників автокефалії тут замало. Крім того, не обійшлося й без політики.
Таку заяву зробив німецький дослідник православ'я з Мюнстерського університету Томас Бремер, передає DW.
Читайте також: Обурення росіян щодо Томосу для України: що буде далі
Одна з найбільших проблем, на мою думку, полягає в тому, що РПЦ хибно оцінила церковну ситуацію в Україні. Мені відомо, що в Україні багато людей прагнуть мати свою українську автокефальну церкву. Натомість росіяни сподівалися, що прихильників автокефалії в Україні замало, а більшість хоче бути разом з Українською православною церквою Московського патріархату, хоч насправді це не так. Тож саме цей прорахунок почасти призвів до такої реакції РПЦ,
– зауважив науковець.
Щодо наслідків для всього православного світу, за його словами, тут визначальною буде не реакція Москви, Константинополя чи Києва, а все залежатиме від того, як відреагують інші православні церкви, тобто Сербська, Болгарська, Румунська, Грецька, Кіпрська.
"Якщо інші церкви займуть у цьому питанні позицію однієї зі сторін, тобто Константинополського патріархату чи РПЦ, тоді існує небезпека розколу. Однак якщо ці церкви намагатимуться виступати посередниками в цьому конфлікті між Константинополем і Москвою, підтримуючи контакти між двома церквами одночасно, тоді, сподіваюся, розколу можна буде уникнути", – вважає німецький дослідник.
Читайте також: Ще одна церква заявила про рішення розірвати взаємини з Константинополем через Україну
Крім того, Бремер висловив думку, що у питанні Томосу для України без політики не обійшлося.
"Донині канонічна церква в країні (УПЦ МП – 24 канал) сама не просила про автокефалію. Це власне є втручанняя ззовні. Друге питання, яке, на мій погляд, є проблематичним, – це той факт, що автокефалія є насправді церковним принципом і церковною структурою, а тут все ж таки простежується потужний вплив політичних інтересів. Часто можна почути, що в Росії церква є дуже близькою до держави. Однак тут можна чітко спостерігати, як українська держава дуже сильно втручається у церковні справи", – констатував професор Мюнстерського університету.
Нагадаємо, на думку речника УПЦ КП, архієпископа Чернігівського та Ніжинського Євстратія Зорі, надання Українській церкві автокефалії забирає фундамент, на якому Москва будує свої амбіції. Як наголосив він, поки Московська церква є більшою, ніж решта 13 помісних церков разом узятих, але без України вона стане наполовину меншою.
Як розгортаються взаємини між РПЦ і Константинополем через надання Томосу Україні? 7 вересня стало відомо про те, що Вселенський патріархат у межах підготовки до надання автокефалії Православній церкві в Україні призначив своїх екзархів (повірених) у Києві. Цю подію панічно розкритикували в РПЦ, назвавши відповідний крок "вторгненням на канонічну територію Московського патріархату". Крім того, 14 вересня з цієї ж причини синод РПЦ вирішив припинити участь у роботі структур під головуванням Константинопольського патріархату.
11 жовтня синод Вселенського патріархату у Стамбулі ухвалив рішення щодо надання Томосу про автокефалію Українській православній церкві. У РПЦ досить очікувано на це відреагували. За словами представників російської церкви, це є "легалізацією розколу" та матиме "сумні наслідки".
15 жовтня на Священному синоді, який відбувся у білоруському Мінську, Російська православна церква ухвалила рішення про повне припинення євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом. Як наголосили священнослужителі у офіційній заяві, такий крок є пов’язаним "з посяганням Константинопольського Патріархату на канонічну територію Російської Православної Церкви". Згодом аналогічні дії зробила й Білоруська православна церква, оскільки є частиною РПЦ.
Також представники Російської православної церкви неодноразово лякали, що надання Томосу Україні супроводжуватиметься кровопролиттям і насильницьким відбиранням їхніх храмів, а в Кремлі пообіцяли "захистити інтереси православних".
За словами очільника УПЦ КП Філарета, Єдину помісну церкву в Україні буде створено до кінця 2018 року, а ті церкви, які не долучаться до неї, повинні будуть називатися "Російська православна церква в Україні".
Україна стала на крок ближчою до отримання Томосу: дивіться відео
Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні? 9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні й було ухвалено дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви.
Пізніше у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви та оберуть її предстоятеля. Про зібрання Собору вже найближчим часом оголосив глава УПЦ КП Філарет.
Що таке автокефалія? Це статус помісної церкви як самокерованої, незалежної частини Вселенської Православної Церкви, що очолюється патріархом, або архієпископом чи митрополитом.
Дивіться відео про історію православної церкви