Про це у прямому ефірі 24 каналу розповів постійний член Священного Синоду Української православної церкви Київського патріархату Євстратій Зоря.

Читайте також: Росія все більше віддаляється від світу, – західні ЗМІ про розрив РПЦ з Константинополем

Він розповів і про те, що зараз триває лише етап болючого процесу оздоровлення міжправославних відносин.

З часу, коли Сталіним було відновлено структуру Московської патріархії, відбувалося постійне протистояння, Москва регулярно намагалася підважити авторитет Константинопольського Вселенського патріарха та посісти центральне місце першого патріархату у світовому православ'ї,
– повідомив священнослужитель.

Також він нагадав про плани більшовицького уряду та Московського патріархату щодо проведення ще у 1948 році у Москві так званого "восьмого вселенського собору", щоб наділити Московського патріарха титулом Вселенського.

Зоря
Євстратій Зоря

Тоді план провалився, додав Зоря, бо низка предстоятелів церков не приїхали на це зібрання. Та Москва намагань потіснити Вселенського патріарха з місця, визначеного історично та канонічно, не полишає.

Вирішення українського церковного питання забирає фундамент, на якому Москва будує свої амбіції. Поки що Московська церква є більшою, ніж решта 13 помісних церков разом узятих. Але без України вона стане уполовину меншою. Тому Москва продовжить опиратися, але жодних способів скасувати рішення Вселенського патріархату не існує,
– запевнив Євстратій Зоря.

І наголосив: "Україна отримає Томос про автокефалію, і тоді поступово буде оздоровлюватися ситуація. Тож і російська церква повертатиметься до діалогу вже не як незаконний претендент на першість, а як одна із помісних церков, які гуртуються навколо Вселенського патріарха як визнаного православного лідера".