Дострокові вибори: необхідність чи гра на руку Москві?

13 липня 2016, 20:01
Читать новость на русском

Заява Опоблоку щодо проведення дострокових парламентських виборів деякі політики і громадськість розцінили, як провокацію і намагання розхитати внутрішню ситуацію в Україні. До чого може призвести дострокова кампанія, і наскільки реалістичний цей сценарій – у матеріалі сайту "24".

Екс-регіонали прагнуть реваншу, а Тимошенко – влади

Останній місяць робота парламенту знову нагадує реаліті-шоу. Власне, як такої роботи немає. Кожен сесійний день розпочинається з блокування Олегом Ляшком і його радикальною фракцією парламентської трибуни і вимогою знизити комунальні тарифи, а також утворити тимчасову слідчу комісію з розслідування президентських офшорних компаній. При цьому інші депутати, а також громадськість закликають народних депутатів не йти на літні канікули і працювати без перерви.

З іншого боку, якщо народні депутати продовжать і далі працювати в такому ж дусі, то сенсу в цьому немає жодного. ККД нульовий. Хоча кожен такий "продуктивний" день, а також відпустка парламентарів дорого коштують для платників податків. Зарплати і "відпускні" у слуг народу чималі. Тому, можливо, дійсно краще розпустити такий парламент і обрати новий? Втім, до такого сценарію є чимало зауважень. Крім того, не факт, що в наступному скликанні не опиняться ті самі депутати, що і зараз. За словами політичного експерта Віктора Небоженка, на 60-70% наступна Верховна Рада складатиметься з народних депутатів, що сидять там уже по кілька скликань.

УВ той же час є чимало застережень щодо таких виборів. У першу чергу, мета Опоблоку, чий лідер Юрій Бойко заявив, що його фракція готова скласти мандати для оголошення дострокових виборів, цілком зрозуміла. Останні соцопитування демонструють підвищення рейтингів екс-регіоналів.

Зокрема, Опоблок, якби вибори відбулися в найближчу неділю, міг би отримати 17% голосів виборців серед тих, хто вже визначився з вибором. Цілком зрозуміло, що колишні соратники Януковича геть не проти збільшити свою фракцію в парламенті і фактично взяти реванш. До того ж, як зазначив у коментарі сайту політолог Микола Давидюк, Опоблок намагається таким чином надати своєму бізнесу більше доступу до держбюджету.

Більшість бізнесу представників Опоблоку зав’язані не на інноваціях чи якихось рішеннях на законодавчому рівні, а на держбюджеті,
– вважає він.


Ахметов і Бойко прагнуть реваншу

Однак здивувала не стільки заява Юрія Бойка, скільки те, що в унісон з ним виступила і Юлія Тимошенко. Лідер ВО "Батьківщина" заявила, що дострокові вибори Верховної Ради є "єдиним мирним шляхом" для уникнення масових протестів.

Ситуація в країні катастрофічна, непосильні тарифи вбивають життєздатність родин, люди доведені до зубожіння! Нам потрібно з цього замкнутого кола виходити. Є один мирний шлях – це дострокові парламентські вибори,
– заявила вона.

Така позиція Тимошенко видається більш, ніж провокативною. Адже позачергові вибори не змінять кардинально економічну ситуацію в країні. Більше того, можуть її погіршити: всеукраїнські вибори – досить дороге задоволення. Чи не краще зараз об’єднатися і почати проводити реальні реформи?


Опобллоку активно підігрує Тимошенко

Втім, коли така "дрібниця", як соціально-економічний стан українців, хвилювали Тимошенко? Тим більше, що саме вона в 2007 році вже провернула сценарій, який нині пропонує Опоблок. БЮТ склав мандати – згідно закону, при умові, що мінімум 150 депутатів відмовляться від своїх повноважень, президент мусить оголосити дострокові вибори.

У 2007-му у Тимошенко була конкретна мета – збільшити свою фракцію, щоб отримати крісло прем’єра. І їй це вдалося. Тому немає жодного сумніву, що, прикриваючись зниженням тарифів, Юлія Тимошенко хоче мінімум стати прем’єром з прицілом на президентські вибори. Згідно соцопитувань, вона є лідером симпатій українців. Її президентський рейтинг складає 21%.

Українці проти

Між тим, українська громадськість добре розуміє, що чекати якісних змін від проведення дострокових парламентських виборів не варто. Згідно опитування, половина українців таку ідею не підтримують.

При цьому, зокрема, лідер фракції "Об’єднання "Самопоміч" Олег Березюк вважає, що розпуск парламенту був би злочином проти української державності.

Це злочин! Розпуск парламенту сьогодні в цих умовах є злочином проти української державності. Це очевидна річ. Кидати країну в хаос передвиборної вакханалії неприпустимо,
– заявив він.

За його словами, перевибори не дадуть якісної зміни складу українського парламенту. Прийдуть такі ж або гірше них. А "ті 50-80 нормальних людей, які працюють зараз в різних фракціях, не потраплять".

Березюк також нагадав, що парламент так і не призначив новий склад ЦВК. Не розроблено й не внесено на розгляд закон про вибори, який би був запобіжником дочасних виборів, зменшив би корупцію.

А народний депутат Мустафа Найєм нагадав: пропонований Опоблоком сценарій реалізувати не можливо.

Проблема в тому, що зараз законодавство не дозволяє це зробити, тобто списки не обнуляються, їх не можна обнулити, мають бути висунуті інші кандидати в депутати, які йдуть за списком,
– пояснив Найєм.

Треба додати, що цю правку щодо неможливості обнуління виборчих списків внесла свого часу саме "Батьківщина". Юлія Тимошенко таким чином хотіла запобігти повторенню сценарію з достроковими виборами вже після того, як стала прем’єром.

До того ж, указ про розпуск парламенту і дострокову кампанію підписує президент. Петро Порошенко, схоже, не дуже зацікавлений у виборах. За словами Миколи Давидюка, після перевиборів Порошенку, щоб сформувати коаліцію, доведеться об’єднуватися з Тимошенко і Опоблоком.

Це призведе до втрати легітимності Порошенка в очах свого електорату. Його виборець не пробачить йому об’єднання з Опоблоком. Це буде завершення президентської кар’єри,
– переконаний експерт.

Втім, Віктор Небоженко вважає, що Порошенко навпаки вигідні вибори саме через втрату популярності. Рейтинги продовжують знижуватися, і чим далі, тим все меншими стають шанси Порошенка на перемогу на наступних президентських виборах.

Але важливо те, що за сценарієм дострокових виборів може стояти Росія.

Усьому цьому сприяє Росія. Опоблок і ВО "Батьківщина" можуть отримувати фінансування з Москви або від російських бізнесменів, які проживають в Україні. Це може бути одним із головних факторів щодо проведення виборів. Чутки про те, що ці політичні сили вже два-три місяці координують свої дії, були вже давно,
– говорить Давидюк.


Москва організувала хресну ходу на Київ, щоб дестабілізувати Україну ще більше

На жаль, підстави щодо того, що Кремль може стояти за таким сценарієм дійсно є. Москва розхитує ситуацію України не тільки через військову агресію на сході. Росія має в Україні достатньо своїх агентів, які діють на мирній території. До речі, хресна хода на Київ, яку організував УПЦ Московського патріархату – один з елементів дестабілізації ситуації в Україні з боку Кремля.

Чи потрібні Україні дострокові вибори? Думка експертів

Микола Давидюк, директор аналітичного центру "Політика"

Спільна гра Юлії Тимошенко і Опоблоку щодо дестабілізації ситуації у парламенті несе виключно прагматичний інтерес для обох партій – збільшити присутність у Верховній Раді. В Опоблоку зараз менше конкуренція, і на цьому можна зіграти.

Опоблок намагається таким чином надати своєму бізнесу більше доступу до держбюджету. Більшість бізнесу його представників зав’язані не на інноваціях чи якихось рішеннях на законодавчому рівні, а на держбюджеті.

Влада не зацікавлена в дострокових виборах. Зокрема "Народний фронт". Арсеній Яценюк зможе максимум отримати 5-6%. БПП також сильно втратить, і їм не буде, з ким об’єднуватися в парламенті, щоб сформувати коаліцію. Об’єднання з Тимошенко і Опоблоком призведе до втрати Порошенком легітимності в очах свого електорату. Його виборець не пробачить йому об’єднання з Опоблоком. Це буде завершення президентської кар’єри. Тому Порошенко буде відтягувати проведення виборів і зберегти нинішній формат коаліції. Незручний Яценюк йому більш комфортний, ніж Тимошенко з Опоблоком.

Найважливіше, що всьому цьому сприяє Росія. Опоблок і ВО "Батьківщина" можуть отримувати фінансування з Москви або від російських бізнесменів які проживають в Україні. Це може бути одним із головних факторів щодо проведення виборів. Чутки про те, що ці політичні сили вже два-три місяці координують свої дії, були вже давно.

Не зрозуміла і позиція українських олігархів. Складається враження, що вони почали підтримувати Тимошенко як нового кандидата на пост президента. Можливо, втома олігархів від відносин із Порошенком сприяла тому, що вони перешли на сторону Юлії Тимошенко.

Загалом сценарій можливий навіть більше ніж. Загрози і ризики, які несе в собі так звана хресна хода на Київ, поки що не всі оцінили. Немає адекватної реакції і єдиного протистояння зі сторони Києва і влади. Немає єдиного координаційного центру, який би намагався вирішити проблему цього релігійного бунту.

До хресної ходи спостерігається залучення спецслужб Росії. УПЦ Московського патріархату – одна з найбільших мереж в Україні від Росії. Це несе певні загрози і ризики. Такого ще в Україні не було. На Київ ішли шахтарі, селяни, малий і середній бізнес. Було чимало соціальних бунтів. Релігійного бунту і маршу на Київ ще не було. Це використовує Москва.

Найбільша загроза, яка може статися, це провокації російськими спецслужбами по відношенню до цих людей. Потім будуть звинувачувати націоналістів, "хунту", "бандерівців" у тому, що вони вчинили якісь агресивні дії по відношенню до мирного релігійно налаштованого населення. Хоча все це може бути організоване Кремлем. Тому їх треба оберігати, але думати, яким чином вирішити цю ситуацію, і зробити так, щоб населення заспокоїлося.

Стабілізувати ситуацію можна через підняття соціальних стандартів, збільшення пенсій і зарплат, зменшення тарифів. Інакше хресну ходу можуть використати деякі політичні сили, зокрема ВО "Батьківщина" і Опоблок для реалізації сценарію дострокових парламентських виборів.

Віктор Небоженко, директор соціологічної служби "Український барометр".

Перевибори в період, коли влада хворіє, навіть агонізує – це нормальний засіб для одужання. Коли говорять, що населення вибере покидьків, це неправда. Виборець, можливо, не знає напевно, кому віддати перевагу. Але принаймні знає, кого вже не треба вибирати. Саме цього і боїться нинішній депутатський корпус. Насправді ніде в світі вибори не закінчувалися катастрофою.

Більше того, перевибори не так потрібні опозиції – Радикальній партії, Оппоблоку, "Об’єднанню "Самопоміч" і "Батьківщині", скільки правлячій силі. У провладної партії постійно падає рейтинг. А відсутність перевиборів ситуацію для неї тільки погіршить. Швидше за все, адміністрація президента сама піде на дострокові вибори.

Кожен переслідує свої цілі. В адміністрації президента зібралися не дурні люди. Так, як вони блискуче маніпулюють два роки українському суспільною свідомістю, говорить про те, що вони прекрасно розбираються і в соціології. Не знаю, як можна з людини зробити президента, якщо його рейтинг менше 5%. Згадайте долю Віктора Ющенка. Тому їм треба поспішати більше, ніж опозиції.

Реванш екс-регіоналів дійсно серйозна загроза. Але це реальність. Це була велика помилка адміністрації президента, яка пропустила в парламент на противагу націонал-демократам Опоблок. Цього не можна було робити. Тепер вони посилилися, сконцентрували свій електорат і реально мають 10%. І так тепер буде завжди. Неважливо, як вони буде називатися: блакитні, опозиційний блок або просто молоді ахметівці.

Новий парламент, звичайно, кардинально ситуацію в країні не змінить. На 60-70 % в парламент прийде той самий безсмертний полк наших депутатів, які там сидить багато років. Але 30% буде нових. Через рік-півтора можна буде новий обирати. А як лікувати це все? Тільки виборами. Майдан вже не підходить.

Читайте також: Вибори на Донбасі: зрада чи гра на випередження?