Другий зимовий похід армії УНР: СБУ показала документи справи Тютюнника

25 жовтня 2021, 17:59
Читать новость на русском

Джерело:

СБУ

СБУ оприлюднили документи, які стосуються другого зимового походу армії УНР проти більшовиків. Тоді армія Української Народної Республіки під проводом Юрія Тютюнника пішла у наступ та зазнала поразки.

Частину війська УНР оточили, а понад три сотні вояків – розстріляли. Трагічною виявилась і доля самого Юрія Тютюника, матеріали справи якого оприлюднило відомство. 

До теми До яру скидали ще живих немовлят, – у СБУ відкрили архів зі страшними спогадами про Бабин Яр

СБУ оприлюднила документи, що стосуються Юрія Тютюника

Документи оприлюднили у соту річницю Листопадового Рейду або другого зимового походу армії УНР проти більшовиків. Він відбувся 25 жовтня 1921 року. СБУ оприлюднило матеріали справи Юрія Тютюника, якого фізично знищила система. 

Українські воїни намагалися відстояти незалежність і врятувати країну. І це в той час, коли більшовики знищували українців політикою "воєнного комунізму" та грабували села "продрозкладкою", які зрештою призвели до першого Голодомору 1921 – 1922 років,
– мовиться у повідомленні.  

Тоді частину військ УНР оточили під Базаром, що на Житомирщині. 

Тютюника підступом повернули в Україну, а згодом – розстріляли

Після нетривалого проживання в еміграції генерала підступом повернули в Україну. Шантажуючи родиною, його змусили "розкаятися",
– розповіли в СБУ.

Згідно з матеріалами "Вікіпедії", Тютюника арештували 1923 року. Вдруге його заарештували у лютому 1929 року. Його відправили в Бутирську в'язницю, що в Москві. 

У жовтні 1930 року Юрія Тютюнника розстріляли. Тільки у листопаді 1997 року його реабілітували за "відсутністю доведених фактів злочину".

СБУ оприлюднила документи справи Юрія Тютюника / Скриншоти з сайту архіву

 

Коротко про Юрія Тютюника

  • Юрій Тютюник народився на Черкащині у 1891 році. Походить з селянської багатодітної родини. Ще у 1902 році всю родину арештували за розповсюдження забороненої партійної літератури, проте матір і малолітніх дітей відпустили.
  • Юрій навчався в сільській школі, а згодом здобув середню освіту та закінчив школу прапорщиків в місті Ґорі.
  • З 1913 року він почав військову службу. Також брав участь у Першій світовій війні. 
  • Саме Тютюник після утворення Української Центральної Ради брав активну участь в українізації частин російської армії.
  • У нього була сім'я – дружина Віра Андріївна та двоє доньок.