Долар перед Великоднем: чи буде курс різко дорожчати наприкінці квітня

21 квітня 2024, 10:00
Читать новость на русском

Напередодні свят населення України часто спостерігає поступове зростання курсу долара до гривні. Очікується, що курс долара до гривні найближчим часом може сягнути 40 гривень, а до кінця року – взагалі 41 гривню. Однак чи варто скуповувати валюту сьогодні, – питання.

Чи злетить курс перед Великоднем

У розмові з 24 Каналом експерт Андрій Шевчишин розповів, що напередодні різних свят населення зазвичай більше витрачає коштів на купівлю або ж обмінює валюту. 

Читайте також Долар понад 50: чи може курс в Україні злетіти вдвічі та коли

Утім, Шевчишин не вважає, що зростання курсу в такі періоди завжди пов'язане з прийдешніми святами. На це є інші причини.

 

Андрій Шевчишин

Фінансовий аналітик

Яскравий приклад, коли напередодні нового року були високі виплати населенню, премії, зарплати та інше. Ці кошти частково йдуть на купівлю долара, адже немає такої потреби тримати гривню на рахунках.  

Відповідно, ситуація складається така:

  • Попит на валюту перевищує пропозицію на міжбанку, тобто населення та бізнес купують долар частіше, а продають його менше.
  • У відповідь Нацбанк веде регулювання цієї ситуації на ринку через керовану гнучкість. 
  • Наприклад, на сьогодні, за словами Шевчишина, курс долара рухається до 40 гривень. Тому Нацбанк, імовірно, буде більш жорстко обмежувати попит.

Про що свідчать прогнози МВФ стосовно курсу гривні 

Фінансовий аналітик розповідає, що нещодавно МВФ опублікував розрахунки індикативних курсів в Україні на декілька років наперед. 

Зауважте! У розрахунках йдеться про те, що у наступні 5 років курс долара до гривні поступово зростатиме. Тому у 2024 році курс буде на рівні 41 гривні, а у 2029 році – досягне рекордних 54 гривень.

Що таке індикативний курс гривні 

Зазвичай це орієнтир курсу, який банки можуть брати до уваги для здійснення операцій на міжбанку. 

Експерт додає, що прогноз щодо поступового зростання курсу – це емоційний момент для всього ринку. 

МВФ опирався на наші внутрішні розрахунки, і цей курс дійсно виглядає реальним. Зараз ми бачимо додатковий сплеск попиту інтересу до купівлі валюти,
– каже Шевчишин.

Кредитна політика та рівень ставки незабаром

Важливим моментом, про який нагадав Андрій Шевчишин, є те, що на наступному тижні правління Національного банку буде визначати подальшу кредитно-грошову політику. Очікується, що облікова ставка буде знижена.

  • Оскільки річна інфляція в Україні десь 2 – 3%, Нацбанк буде пом'якшувати свою політику. Відповідно, дохідність гривневих інструментів – депозитів та ОВДП – буде знижуватися.
  • Це дещо вивільнює гривню, а отже її можна буде направити на додаткову купівлю валюти. 
  • Шевчишин прогнозує, що курс долара може зупинитися на рівні 40 гривень. Утім, до кінця 2024 року, найімовірніше, перевищить 41 гривню.

Водночас з іншого боку аналітик пояснює, що долар на готівковому ринку зараз близько 40 гривень, а до середнього прогнозу на рівні вище 41 гривні залишилося зростання лише в 3%.

Натомість на гривневому депозиті можна заробити, нехай, 12% річних, а до кінця року ще десь 8 місяців. Виходить, що потенційне зростання курсу на 3%, до 41 гривні, – це менше, ніж можна отримати, якщо розмістити гривню на депозит чи купити ОВДП,
– додає експерт.

Тобто, згідно з прогнозом, потенціал зростання долара обмежений, водночас дохідність гривневих інструментів на більш високому рівні.